Yerel Haber

SUNUM & SÖYLEŞİ: SERKAN TURAÇ

70
sport

SUNUM & SÖYLEŞİ: SERKAN TURAÇ

15 Aralık 2016 Perşembe 18.30 Oasis Toplantı Salonu

 Sessiz Algı: Sessiz Algı:

Deli eder insanı bu dünya;
Bu gece, bu yıldızlar, bu koku,
Bu tepeden tırnağa çiçek açmış ağaç
Orhan Veli

İlk göz açışımızla başlar Algı. Suyun akışkanlığını, ağaçtaki kuşun sesini, çevremizde olup biteni duyu organlarımızla algımızın açık olduğu sürece hisseder ve yaşamımızı sürdürürüz. Son yıllarda birçok bilim insanı doğa ile olan yaşam mücadelemizi bizlere sözlü veya yazılı anlatmasına karşın bizler tüm algılarımızı kapatmış durumdayız. Doğa bize sesini duyurmaya çalıştıkça bizler algımızı kapatıp sessiz çığlıkları duymazlıktan geliyoruz.

Fotoğraf gösterisi doğa landscape görsellerinden oluşuyor. Birbirinden etkileyici manzara fotoğraflana video kurgu eşliğinde izleyeceğimiz dijital gösteri, Serkan Turaç’ın doğa ile olan “Doğaillüzyon” sergi ve gösterisinden sonra hazırlanan ikinci doğa temalı çalışması. Çalışması için Turaç; “Bu güzel dünyanın gelecek kuşaklara taşınmasına ön ayak olacak toplumsal bir algının sürdürülebilir olması tek arzum” diyor.

Doğanın bize sunduğu özel görüntülerin bir kısmını bu gösteride bulacaksınız.
Şimdiden iyi seyirler…

Kara Kara kömür: Kok kömürü ve torak kömürü üzerine hazırlanmış bir çalışma torakçıların yapım süreci ve kok kömürünün yükleme görüntülerini işleyeceğim.

Çekirdek: Toplama aşamasından alınan gösteri çekirdeğin öyküsünü anlatmakta. Lezzet dünyasının nasıl emekle buluştuğunu izleyeceğiz.

Rüzgara Yürek Açanlar: Bodrum Cup sürecinde yaşanan anları ve sürecin görsel sunumunu izleyeceğiz.

Serkan Turaç EFIAP/b -GPU ZEUS-HonSSS

Fotoğrafçı & Yönetmen

(Görsel Danışman)

Ülkemizin uluslararası unvanlı fotoğrafçılarından Serkan Turaç, Türkiye’de çeşitli illerde fotoğraf eğitimlerine devam ediyor. Ulusal ve Uluslararası fotoğraf jüri üyeliklerini sürdürürken fotoğrafla ilgili çalışmalarına, eğitim ve projelerine de devam ediyor.

Birçok dergi ve gazete için fotoğraf çekimleri yaptı. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi, gazeteler ve internet sitelerinde yazıları ve de fotoğrafları yayımlandı. Yurtiçi ve yurtdışında karma fotoğraf sergilerine katıldı. Kısa Film ve belgesel film konusunda jüri üyeliklerinde bulundu.  Belgesel, uzun ve kısa metraj filmlerde çeşitli görevleri bulunan Turaç 2015 yılında ilk kısa filmi ”Not” u çekti. Şirketler için Tanıtım Filmleri ve fotoğraflar çekimleri devam etmektedir.

Danışmanlığında birçok fotoğraf sevdalısına ışık tutu. Projeler yaptı. Yürüttüğü projelerde fotoğrafçılar yetiştirdi.  İFSAK’ta (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) çeşitli birimlerde gönüllü oldu. Ve Son olarak 2013-2015 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Özel kurumların, üniversitelerin fotoğraf kulübelerine rehberlik göreviyle birlikte İstanbul Fikri ve Sınai Haklar mahkemelerinde bilirkişilik yapmakta.  Yurtiçi ve yurtdışındaki fotoğraf yarışmalarında çeşitli dereceleri bulunan Serkan Turaç; Uluslararası platformda 2012 yılında FIAP Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu  (Fédération Internationale de l’Art Photographique) tarafından son olarak EFIAP/b unvanına layık görüldü. 2016 yılında ise GPU ( Global Photographic Union) tarafından Zeus unvanı aldı.

Türkiye’de, İFSAK, BÜFOD, BOFSAD, BODRUMART, ANAFOD üyesi, Sille Sanat Sarayı’nın ve Muş Fotoğraf SanatıDerneğinin Onur üyesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.