ALEVLER BODRUM’U SARDI…  

Bodrum’da çıkan yangın rüzgarın etkisiyle yayılıyor, söndürülemeyen yangın yakındaki tarım arazisi ve zeytinliklere de sıçradı.

Alevlerin tehdit ettiği Gürece ve İslamhaneleri mahallerindeki 15 ev önlem amacıyla boşaltıldı. Alevler bazı evlerin bahçelerine kadar girince büyük panik yaşandı. Yaklaşık 70 hektarlık alanda etkili olan ve rüzgar nedeniyle kontrol atına alınmakta zorluk çekilen yangına havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü bildirildi.

Alevlerin rüzgar nedeniyle sık sık yön değiştirmesi söndürme çalışmalarını güçleştirdi. 

Bodrum Dereköy’de  bugün saat öğlen saatlerinde  yangın çıktı. Piknikçilerin yaktığı ateşin kuru otları tutuşturmasıyla çıktığı belirlenen yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Dereköy ile İslamhaneleri mahallelerindeki tarım arazilerine de sıçrayan yangın kuvvetli rüzgar nedeniyle yayıldı. Alevlerin bağ evi ve çiftliklerin yakının kadar gelmesi yürekleri ağza getirdi. Alevlere iki söndürme uçağı, iki helikopter, 8 arazöz, 60 orman işçisi, 14 itfaiye aracı ile çevredeki oteller ve inşaatlara ait su tankerleri ve söndürme araçları müdahale etti. 15 hektarlık alanda etkili olan yangının kontrol altına alınması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Halen devam eden yangın Bodrum şehir merkezi ile Ortakent- Yahşi, Konacık, Bitez mahallelerini saatlerce dumanlar altında bıraktı. Gürece’de konutların bulunduğu alana kadar ilerleyen yangın nedeniyle lüks villaların da bulunduğu bölgede evler tahliye edildi. Bodrum-Turgutreis karayolu trafiğe kapatılırken, bölgede yangının sıçradığı bir işletmedeki sanayi tipi tüpgazların patladığı bildiriliyor. Yangını söndürmek için ekiplerin havadan ve karadan yoğun müdahalesi sürüyor.
Alevler ve duman yüzünden Bodrum- Turgutreis karayolu  tamamen trafiğe kapatıldı.
İlçedeki çeşitli firmalara ait iş makinesi ve su tankerleri de söndürme çalışmalarına destek için çağrıldı. Şu ana kadar toplam 40 hektar tarım arazisi ile makilik alanın zarar gördüğü bildirildi.
Jandarma, polis ve zabıta ekipleri de yangın bölgesinde geniş güvenlik önlemi aldı, vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

 

Loading...