DARBE GİRİŞİMİ BODRUM’UN BOŞALMASINA NEDEN OLDU

Bodrum’da da saat 22:00’den itibaren oldukça gergin dakikalar yaşandı. İlçe Emniyet Müdürlüğünün önünde hemen tüm polisler elleri tetikte beklerken, Bodrum Başsavcısı Dr. Barış Duman İlçe Emniyet Müdürlüğüne gelerek, İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş ile durum değerlendirmesi yaptı. TRT’den darbe bildirisi okunması ile gerginlik daha da artarken, özellikle Bodrum’dan ayrılan araçların yoğunluğu dikkatlerden kaçmadı. Bodrum adeta boşaldı. ATM’lerde ve benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu, tatilcilerin araçlarıyla Bodrum’u  terketmelerinden sonra gerginlik azalmaya başladı.

Bodrum Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu’dan Avrupa’ya geçiş yönünde trafiğe kapatılması haberi ile şoke olurken, darbe girişimi Bodrum’un boşalmasına neden oldu.

bodrum_darbe_girisimi_sonrasi (4)

Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise son dakika açıklaması yaparak; “Paralel yapılanmanın bir hareketidir. Bizler atılması gereken adımları atacağız. Meydanı onlara bırakamayız. Kararlı bir şekilde üzerlerine gideceğiz. Milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından tüm yurtta vatandaşlar askeri kalkışma girişimine tepki göstermek için sokaklara döküldü.

bodrum_darbe_girisimi_sonrasi (5)Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurttaşları sokağa davet etmesi ile yurttaşlar ellerinde Türk Bayrakları ile Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne gelmeye başladılar. Kısa bir süre içinde yaklaşık 500 kişiye ulaşan kalabalık darbe karşıtı sloganlar attılar. Bazı yurttaşların AK Parti flamalarını getirdiği, ancak flamaları açmadıkları görüldü.

Saat 22:00 civarında darbe olduğu haberlerini duyar duymaz CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ile yaptığımız görüşmede Ankara’daki durum hakkında bilgi almaya çalıştık. Aldan yaklaşık bir saat boyunca savaş uçaklarının Ankara semalarında alçak uçuş yaptıklarını ve kulakları sağır edercesine bir sesin yankılandığını bildirdi.
CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ise henüz Milas Bodrum Havalimanına indiğini Ankara’da bir darbe girişimi olduğu yönünde bilgiler aldıklarını ancak detaylı bilgi alamadıklarını söyledi.

Gece yarısı saat 02:00 civarında yurttaşlar İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde darbe karşıtı sloganlar atarken, tüm camilerden de selâ sesleri yükseldi. Diyanet tarafından  Tüm Türkiye’deki camilerden anons ve sela yapılması isteği nedeniyle yapıldığı öğrenildi.Cami hoparlörlerinden sela okunurken,vatandaşların sokak ve meydanlara çıkmaları anons edildi.Özellikle eğlence mekanlarının büyük bölümü kapanırken, Neyzen Tevfik Caddesinde bazı mekanların eğlenceye devam ettiği de görüldü.

Darbe girişimi ile ilgili Ankara, İstanbul ve bazı illerdeki hareketlilik sürerken yaşanan olayların bilançosunun ise önümüzdeki saatlerde netleşmesi bekleniyor.

Haber: Kenttv

Loading...