Bodrum Muğla Haberleri

BODRUM’DA CHP’Lİ KADINLAR, 8 MART’I KUTLADI

BODRUM’DA CHP’Lİ KADINLAR, 8 MART’I KUTLADI

CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları  yaptığı açıklama ile 8 Mart Dünya Emekçi Günü’nü kutladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi binasında yapılan açıklama öncesinde CHP Bodrum ilçe başkanı Recai Seymen, kadınlara karanfil ve bileklik dağıttı. İlçe kadın kollarından üyelerinin ve çok sayıda kadının üzerlerinde Mustafa Kemal Atatürk baskılı tişörtler ile katıldığı açıklamada Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, “Bugün 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününün yıldönümü, kadına ve emek mücadelesine adanmış bugünü ne yazık ki kadına şiddetin eşitsizliğin adaletsizliğin gölgesinde kullanamayan bir gün olarak bir kez daha anıyoruz. 160 yıl önce bugün New York’ta 40 bin dokuma işçisi kadının kapitalizmin dayattığı düşük ücret uzun ve ağır çalışma koşullarına karşı direnişi 129 kadın işçinin yanması ile sonuçlanmış o günden bu yana 8 Mart tüm dünyada kadına ve emek mücadelesini adanmıştır. Bugün kadınların cinsiyetten kaynaklı her türlü ayrımcılığa, şiddete ve eşitsizliğe karşı baş kaldırdıkları gündür. Ne yazık ki 2017 Türkiye’sinde biz kadınlar açısından gelinen nokta hiç iç açıcı değil. Ekonomik sosyal ve siyasal anlamda hala eşitlik mücadelesi veren biz kadınlar 8 Mart’ın çıkış noktasının ötesinde bugün ülkemizde bambaşka tehlike ve kaygılarla yüz yüzeyiz.  Emeğimizin, özgürlüklerimizin bugüne dek kazanılmış her türlü haklarımızın ötesinde laik demokratik cumhuriyetimiz ve ülkemiz tehdit altında. Terör, şiddet, işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik gibi sorunlar ve zorluklarla dolu ülke gündeminde hiç yer yokken saray saltanatını ve tek adam yönetimine meşrulaştırma amaçlı bir anayasa değişiklik paketi bizlere dayatılmaktadır” dedi.
KADINLARIN KARARI HAYIR!
16 Nisan’da cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında gerçekte bir rejim değişikliği oylamasına gidileceğini belirten Çakaloğlu, “Biz kadınlardan cumhuriyetle tanıştığımız laik yaşamdan çağdaş ve eşit birey olma yolunda kavuştuğumuz kazanımlardan zorlu mücadelelerle geliştirdiğimiz haklarımızdan vazgeçmemiz isteniyor. Bilinsin ki kadınların kararı hayır! Kadın erkek eşitliğine inanmadığını açıkça söyleyen bir anlayışın bütün yetkileri tek başına ele geçirdiğinde sırf bu alanda geriye gidişi görebilen biz kadınların kararı hayır! Kadını iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırmaya hedefleyen, kadına yönelik şiddeti besleyen, tacizi tecavüzü yok sayan yüzde 1400 oranında artan kadın cinayetlerini görmezden gelen siyasi iktidar kadının adının olmadığı anayasa paketi ile geri dönüşü olmayan bir tuzağın içine bizleri çekmek istemektedir. Tüm bu tuzaklara karşı kadınların kararı hayır! Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten kadın vekillere söz hakkı verilmeyen, kadın vekilleri şiddet uygulanan bir meclise dönüştürdüğünüz bu utanca bizleri de tanık ettiğiniz için kadınların kararı hayır! Yapboz tahtası haline getirdiğiniz eğitim sisteminde sadece 2015-2016 eğitim öğretim yılında 143 bin 62 kız çocuğu okula devam etmemiştir. Artık çocuklarımız heba olmasın diye kadınların kararı hayır! Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu zorla evlendirilmiş, son 15 yılda çocuklara cinsel istismar yüzde 434 artmıştır. Artık çocuk gelinler, çocuk işçiler olmasın. Tarikat yuvalarında çocuklarımız yanmasın, tacize, tecavüze uğramasının diye kadınların kararı hayır! 2013 yılında antidepresan kullanma kutu sayısı 14 milyon iken bu sayı 2015 yılında 55 milyona ulaştı. Mutsuz insanlar yarattınız. Mutsuz bir toplum yarattınız. Artık insanlar mutlu olsun diye kadınların kararı hayır! Canımız istediğinde kahkaha atalım, sokağa da çıkalım, parka da gidelim. Kimse bize iffetsiz kadın demesin. İstediğimiz kadar çocuk doğur alım ya da durmayalım, kimse bize eksik kadın demesin. Haksızlıklara ses verelim ama polis jopu gazı yemeyelim.  Bunları bize yaşattığınız için kadınların kararı hayır! Biz biliyoruz ki 16 Nisan en çok kadınlar için önemli. Ya güneşin aydınlığı, ya ortaçağ karanlığı… Güneşin aydınlığı var iken neden ortaçağ karanlığı? İşte bu yüzden kadınların kararı hayır. Nüfusun yarısı biz kadınlar 16 Nisan’da geleceğimizin hayrına sayımızda yeter gücümüzle yeter. Haydi kadınlar sesimizi gücümüzü birleştirelim eşit ve özgür günler için kucaklaşıp geleceğimizi birlikte inşa edelim. 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutluyoruz”dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum ilçe Başkanı Recai Seymen de Tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlayarak referandum sürecinde kadın kollarının yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Seymen, hayır sonucunun çıkması konusunda Bodrum’dan çok umutlu olduğunu söyledi.

Yorumlar
Loading...