Bodrum Muğla Haberleri

Deniz Tutkusu Seyirde Ekibi Barış Yolculuğu Tamamlandı

Deniz Tutkusu Seyirde Ekibi Barış Yolculuğu Tamamlandı

Deniz Tutkusu Seyirde Ekibi Barış Yolculuğu Tamamlandı

Milta Marina Bodrum’dan “Yurtta Barış Dünya’da Barış” Sloganı ile denize açılan Deniz Tutkusu Seyirde Ekibi 44 günlük seyirlerini 1 Temmuz’da tekrardan Milta Marina Bodrum’a dönerek sonlandırdılar.

Deniz Tutkusu Seyirde, NEŞE HASİPEK, CEYDA GÜLEÇYÜZ, ŞULE KÜKRER ve FERDA VOLKAN 4 kadın olarak başladıkları,  Barış yolculukları süresince kendilerine katılan kadınlarla 28 kadına ulaşarak seyirlerini tamamladılar.

Rotalarını eksiksiz tamamladılar

Bodrum’dan başlayan, Türkiye’nin tüm Akdeniz kıyılarını kapsayan ve 12 Haziran’da Kıbrıs-Girne’ye ulaşan 4 Kadın, 44 günde yaklaşık 1400 Deniz Mili  yaptılar, ve 23 limana uğrayarak planladıkları rotayı zamanında ve eksiksiz bitirdiler.

Bodrum’dan çıkıp, Datça, Marmaris, Göcek, Fethiye, Kalkan, Kaş, Kekova, Finike, Kemer, Antalya, Alanya, Gazipaşa, Anamur- Bozyazı, Aydıncık, Taşucu, Mersin, Karataş, İskenderun, Kıbrıs Karpaz, Kıbrıs Girne, Side ve  Palamutbükü gibi liman ve marinalara giriş yaptılar.

Tutkumm teknesi çiçeksiz kalmadı

Uğradıkları her limanda takipçilerinin ve destekçilerinin sıcak ilgisiyle karşılaştılar, Gazi Paşa, Karataş ve Manavgat Belediye Başkanları tarafından ağırlandılar, yolculukları boyunca Tutkumm teknesi hiç çiçeksiz kalmadı.

Geçen Sene ve Bu Sene ki Yolculuklarını Fotoğraflayarak Galeri Oluşturdular

Tutkumm Kadınları geçen sene yaptıkları 70 günde 3 Deniz, 3 Ülke gezip, Adriyatik’e de gitmişlerdi ve o yolculuktaki deneyimlerini Anatalya’da “Antalya Yelken Kulübü ve Setur’a”, Mersin’de Mersin Yelken Kulübü ve Soroptimistlere,

İskenderun’da DTO ve İskenderun Yelken Kulübü’ne, Göcek’de D-Marindeki denizci  dostlara aktardılar.

Kıbrıs –Girne’ye ulaştıklarında yaptıkları seyirde yaşadıklarını fotoğraflayarak, Girne Limanının taş duvarlarında paylaştılar. 13 Haziranda açtıkları sergi Girne’de yaşayanlar ve turistler tarafından çok ilgiyle karşılandı.

 

Aynı temalı sergi, Turgutreis D-Marin’de  6 Ağustos’da  Bodrum Hakan Aykan Sanat Galerisinde açılacak

Kadın yelkenciler

Tutkumm ekibine, seyir süresince dönüşümlü olarak otuza yakın kadın destek verdi. Mesleklerinin yanı sıra zengin hobi birikimine de sahip olan kadınlar, uğranılan limanlarda, takipçileri destekçileri ve  kadın yelkenciler tarafından karşılandı.

Kadının sosyal hayatta ve iş hayatındaki yeri kadar deniz hayatında ve spor hayatında da yeri olduğuna dikkat çeken Tutkumm Kadınları, birlikteliklerinin kendilerine sosyal içerikli projeler için yeni kapılar açabileceğini düşünüyorlar.

Projeler Bitmiyor

Deniz Tutkusu Seyirde ekibinin 1 Temmuz’da 44 günlük rotalarını tamamlamaları ile durmayacaklarını, yeni projelerine birlikte devam edeceklerini vurguluyorlar.

Bu sene 30.su yapılacak olan, Bodrum Cup- yarışlarına kendi tekneleri ile misafir olarak katılacaklarını, Eylül ayında Yunan Adalarına bir seyir yapacaklarını, ve her ay, burslu okuyan  en az 4 kız öğrenciyi teknelerinde bir kaç gün misafir ederek, öğrencilere deniz yaşantısını ve yelken yapma fırsatını tattıracaklar.

Bütün bu projelerin yanında Tutkumm Kadınlarını şimdiden heyecana boğan bir başka proje de, 2019’da Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. Yılında, yani 19 mayıs 2019’da başka teknelerle de yapılan bir projenin içinde olmak ve Samsun’a ayak basmak.

Yorumlar
Loading...