Bodrum Muğla Haberleri

AKUT Bodrum Ekibinden Domuz Operasyonu

AKUT Bodrum Ekibinden Domuz Operasyonu

AKUT Bodrum Ekibinden Domuz Operasyonu

Bodrum’da faaliyetlerine hızla devam eden AKUT Bodrum ekibi, Bodrum Ortakent Bağla mevkiinde iki gün önce üstü açık bir kuyuya düşen yaban domuzunu kurtardı.

Bodrum’un Ortakent  mahallesinde Bağla mevkiinde, yaklaşık 4 metre derinliğinde, eskiden su kuyusu olarak kullanılmış, şu anda içinde su olmayan bir kuyudan, seslerin geldiğini  fark eden, yakındaki site görevlisi, Nejat Çiçek baktığında kuyunun içerisinde yetişkin bir domuzun olduğunu gördü ve yetkililere haber verdi.

Olay yerine gelen İtfaiye, AKUT ve Belediye hayvan barınağı yetkililerinin müdahaleleri sonucunda uyuşturucu iğnelerinden etkilenmeyen yaban domuzuna, normalinden daha yüksek dozda 3 uyuşturucu iğne yardımı ile ancak yarı baygın hale getirilebildi. Operasyona katılan 4 kişilik AKUT ekibi ip sistemi kurarak ip yardımı ile gönüllülerden Ayhan Öğüt  kuyuya inerek, domuzu peronlar yardımıyla sabitledi.Yoğun çalışmalar sonucu 2 yaşındaki yaklaşık 70-80 kilo ağırlığında ki dişi domuz yetkililer sayesinde yukarı çekildi. Açık alanda kendine gelen domuz kendine geldikten sonra çalılıkların içerisinde uzaklaşarak gözden kayboldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan AKUT Bodrum ekip lideri Sadettin Uslu “Şu ana kadar kurtardığımız 111.hayvanımız oldu. Biz AKUT ekipleri içerisinde en geniş hayvan kurtarma yelpazesine sahip ekibiz. Bunun sebebi ise bölgemizde çok sayıdaki kuyu var. Maalesef çok üzülerek görüyoruz ki bu kuyuların %99’unun, üzeri açık ve etrafı korumasız. 10 yıldır bize ulaşan her ihbarı değerlendirip, elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bu kuyularımıza insanda düştü. 10 yıldır bize ulaşan bir can kaybı olmaması içimizi ne kadar rahatlatsa da bir çocuğumuz, bir yaşlımız ya da alkollü bir vatandaşımızın buralara düşüp hayatını kaybetmesi an meselesi. Halkımızdan bu tür vakaların yaşanmaması için önlemlerini almalarını rica ediyoruz. Diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar
Loading...