Bodrum Haber
iRFAN K.T

BAŞKAN KOCADON BASINA ÖZEL VERDİĞİ DAVETTE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI

BAŞKAN KOCADON BASINA ÖZEL VERDİĞİ DAVETTE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI

0 129

BAŞKAN KOCADON BASINA ÖZEL VERDİĞİ DAVETTE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Basın Bayramı” olarak kutlanan basında sansürün kaldırılışının 110. yıl dönümünde, Bodrum’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Başkan Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte, basın mensuplarının Basın Bayramı’nı kutladı. Organizasyonu sağlayan ve konuklarla ilgilenen Bodrum Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt, Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Medya Tasarım Birimi Sorulusu Fikret Hıdır ile Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Personeli de etkinlikte hazır bulundu. Hoş sohbet eşliğinde geçen Basın Bayramı kutlamasına, Bodrum yarımadasında görev yapan birçok gazete, dergi, internet sitesi, ajans, TV ve radyo gibi medya kuruluşlarından oluşan yerel ve ulusal basının temsilcileri katıldı.

Başkan Mehmet Kocadon, tüm basın mensuplarına “hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasında, “Değerli basın emekçileri… Önce hepinizin özgürlük gününü kutluyorum. Tabi, 20 yıldır beraberiz. Kimi arkadaşlarla beraber büyüdük kimi arkadaşlarımızın da yaşlanmalarını beraber izliyoruz. Parantez açıyorum, ihtiyarlamalarını demiyorum bakın, yaşlanmalarını diyorum. İnsanlar yaşlanabilir ama ihtiyarlamaz. Bunun bir örneği de, bu basındaki arkadaşlarımızda var. Hala 50 km koşan arkadaşlarımız var, yüzmeden gelen arkadaşlarımız var, beraber yaşlandığımız arkadaşlarımız da var.  Gerçekten de bu süreç içinde, herhalde Türkiye’nin en özgür basınının Bodrum’da olduğunun hepiniz farkındasınızdır. 20 yıllık belediye başkanlığım sürecinde, zaman zaman iyi de yazdınız zaman zaman kötü de yazdınız ve zaman zaman eleştirdiniz, zaman zaman ise karalamalar bile yaptınız. Ama dikkat edin, Mehmet Kocadon tarafından –ki 20 yıllık belediye başkanıyım- size en ufak bir söylem, ifade ya da bir yaptırım hiçbir zaman olmamıştır. Bunun altında yatan tek şey, herkesin fikrine inanmaktır. Özellikle kalemini iyi kullanan arkadaşlara bir defa daha burada teşekkür ediyorum. Basın bizim; gözümüz, kulağımız, dilimizdir.  Zaman zaman onların yazdıklarını okuyarak kendimize yön çizeriz hatta ülkeler yön çizerler. Onun için ben gerçekten kalemini özgürce kullanan ve özellikle yöresi için, ülkesi için yön belirleyici eleştiriler yapan bütün basın mensubu arkadaşlarımın bu güzel günlerini bir defa daha kutluyorum. Ben sizlerle beraber bugünlere gelmiş bir arkadaşınızım. Ve dolayısıyla basının ne demek olduğunu gayet iyi biliyorum. Özgür basının benim için neler yaptığını -özellikle zor süreçlerimde- gayet iyi biliyorum. Onun için bir defa daha hepinizin bu güzel gününü kutluyorum, emekçi kardeşlerime başarılar diliyorum ve hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Gönül ister ki; Türkiye’de bütün yerel basın bu kadar özgür olabilsin, ulusal basın bu kadar özgür olabilsin” dedi.

Öte yandan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon,önümüzdeki seçimlerle ilgili  yaptığı konuşmada ise önümüzdeki yerel seçimlerde kazansa da kaybetse de Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

“Benim Ne Milletvekilliğinde Gözüm Var Ne De Bakanlıkta. Yerel Kalacağım. Ya Olur Ya Da Olmaz. “

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon Kocadon, büyükşehir yasası nedeniyle iki yıldır kendini çok paslanmış hissettiğini belirttiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı “ “Ben hizmet vermeye alışmış bir belediye başkanıyım, yerimde duramam. Onun için de güç şu anda Büyükşehir’de. Ben kendimi son iki yıldır biraz paslanmış hissediyorum. Meydana karışamıyorsun, limana, otogara, ana arterlere karışamıyorsun. Altyapı büyükşehirde, izinler büyükşehirde. Onların programına uymuyor. İki yıldır Bodrum çarşı içine giremedik. Şundan, bundan izin. Bunun için de zamanla başarılı olamıyorsun. Yok şundan izin, yok bundan izin…  Partiden mi olur, vatandaştan mı olur, sizden mi olur? Müthiş bir baskı oluşursa tekrar Bodrum belediye başkanı olur musun diye. Tekrar söylüyorum, düşünmüyorum arkadaşlar.  Şu an sistemden kaynaklanan bir sıkıntı yaşıyorum. Bu sefer de kendimi kasıyorum, konuşmak istemiyorum. Bazılarınızla konuşunca da yanlış anlıyorlar. Kimisi genel merkeze bir dosya hazırlayıp götürüyor, küçük bir çocuğu şikayet eder gibi beni şikayet ediyorlar. Ne oluyor istenmeyen asi çocuğa çıkıyor adımız. Esasında ben haklarımı istiyorum, hizmet etmek istiyorum. Biraz sesimizi yükseltince de asi ruhlu istenmeyen çocuk oluyorsunuz. Ondan sonra da vurulun abalıya durumu. Halbu ki biz adrenalinden beslenen bir belediye başkanıyız.  Adrenalin seviyesi ne kadar yüksek olursa ben o kadar heyecan duyuyorum, o kadar çalışma arzum artıyor. O kadar kendimi verimli hissediyorum. Ben ne kadar güçlüyüm ki vurun Allah vurun yıkılmıyorum. Bir daha söylüyorum; yerel hariç hiçbir yere aday değilim. Ben yerel bir yöneticiyim arkadaşlar. Benim ne milletvekilliğinde gözüm var ne de bakanlıkta. Yerel kalacağım. Ya olur ya da olmaz. “

“Anadolu halkı parti içindeki kavgalardan bıkmış vaziyette…”

Cumhuriyet Halk Partisinde Kurultaya gitmek için toplanan imzalarla ilgili olarak soruları yanıtlayan başkan Kocadon “Çok erken alınmış bir karardır. Şu an seçim olsa CHP’nin oyu %15 i geçmez. Daha önce söyledim ve söylediğimin de arkasında duruyorum. CHP kıyılara sıkışmış bir parti oldu. Anadolu’da %32 ye yakın ilde bir vekil dahi çıkaramamış bir partimiz var.  Anadolu halkı parti içindeki kavgalardan bıkmış vaziyette.  Cumhuriyet Halk Partisi kendi içindeki kavgalardan bıktı. İnsanlar siyasetçilere güvenini yitirdi. Bu imzalarla ilgili her gün beni 3-4 kişi arıyor. Seçimlerden 3 ay sonra bir çalıştay yapılsaydı belki Genel Başkan Meral Akşener gibi belediye,  il ve ilçe başkanlarına teşekkür edip kendisi çekilecekti. Çünkü siyasi hırslarını törpüleyecek bir insan. “

“Ben Türkiye genelinde ön seçime girmeye hazırım…”

Parti tabanından adaylar için ön seçim talebini değerlendiren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, üye bazlı olmak şartı ile gerekirse Türkiye genelinde ön seçime girmeye hazır olduğunu dile getirdi. Kocadon “Benim ayarımda ülkeye mal olmuş isimlerse ben ön seçime girerim. Ama sadece parti içinde sicimden seçime gelip oy kullanıyor ve partiye bir katkı koymamışsa onunla da ön seçime girmem. Adam seçime kadar hiç ortalıkta yok, emek yok, çaba yok ama seçim atmosferine girdiğimizde gelip ön seçim istiyor. Böyle isimler de ne yazık ki ön seçimlerde çıkabiliyor. Çünkü bizim delegemiz 40 yıllık hesabı bugün görmeye çalışır. Ben Türkiye genelinde ön seçime girmeye hazırım. Ön seçim delege ile olmaz.  Ön seçim üye bazlı olmalı. Artık CHP’nin gücüyle bir yere gelen değil,  Cumhuriyet Halk Partisine güç katan insanlarla seçime girmek zorundasınız. Muğla’da çoğunluğu temsil eden tek belediye başkanı Mehmet Kocadon. Aldığı oy oranı %50 nin üstünde olan tek başkanım. “ dedi.

Bodrum Belediye başkanı Mehmet Kocadon, Güllük örneğini göstererek, Bodrum’da örgütün doğru bir plan yapmadığını, bunun bedelini de tüm Bodrumluların çektiğinin altını çizdi. Kocadon “Eğer CHP doğru strateji izleseydi, bugün bir değil 2 milletvekili çıkarırdık.” Dedi.

Bodrumlu basın mensupları adına söz alan gazeteci Zeki Özkeskin ise “Özellikle Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon’a, bize yıllardır göstermiş olduğu bu nezaketten dolayı sizlerin adına teşekkür etmek istiyorum, sizler de müsaade ederseniz. Hepimizin daha özgür bir ülkede daha özgürce basın hizmeti verebilmemizi dilediğimizi belirtmek istiyorum. Özgürlük, Başkanımızın dediği gibi gerçekten güzel bir şey. Hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

iRFAN K.T
Yorumlar
Loading...