Bodrum Muğla Haberleri

16. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ TANITIM BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Yüksel Ünver

0 300

16. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ TANITIM BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 16.sı düzenlenen Uluslararası Bodrum Bale Festivali bu yıl 1-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında Antik Tiyatro’da gerçekleştiriliyor.

ATV Sabah Ana Medya Sponsorluğunda ve Bodrum Belediyesi’nin değerli katkılarıyla düzenlenen   fes tivalin tanıtımı için 28.07.2018 tarihinde gerçekleştirilen Basın Toplantısı’nda;  Verona Di Arena Festivali’nde “Turandot” operasında  sahne alan  ve  İtalya’dan ayağının tozuyla gelen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat KARAHAN, “ İtalya’dan, Arena di Verona Festivalin’den geliyorum, orada operaseverler operaya gelirken şehri geziyor, turistler şehri gezerken operaya gidiyorlar.  İklim, tarih, kültürel zenginliğin bir arada olduğu bu zengin topraklarda, turizmi sanatla desteklemek ve yerel ile birlikte bir marka değeri oluşturmak gerekiyor. Göreve geldiğimiz 2018 Ocak ayından itibaren DOB ismine yakışır dört uluslararası festival yapıyoruz. 9. Uluslararası Opera Festivali’nde dünyaca ünlü soprano Nino Machaidze ve “La Traviata” prodüksiyonları dünya çapında ün almış Macerata Festival Topluluğu konuklarımız arasındaydı. Çok ciddi bir izleyici kitlesine ulaştı.  16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde de yine marka değeri yüksek prodüksiyonları seyirci ile buluşturmanın heyecanı içindeyiz.

Programımız başlı başına bir heyecan yaratıyor zaten. Sanat halkımızla buluşturmak, sevdirmeye çalışmak, kaliteli prodüksiyonları festivallerimizde konuk etmek istemekteyiz 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde açılışı gerçekleştirecek ve Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek  “Zorba” balesini çok önemsiyoruz. Bu eserimizi 9.  Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde sahneledik. 16 Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde, 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde ve bu yıl ikincisi uluslararası olacak 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nde de sahneye taşıyacağız. Bodrum festivalimizdeki diğer prodüksiyonlar şu şekilde; Bolşoy Devlet Tiyatrosu’nda “Carmen” operasının sahneye koyan çok ünlü, üç kardeşten oluşan bir grup Castroromero Flamenco Topluluğu çok özgün Flamenko performanslarını sahnelemek için geliyorlar Bodrum’a. Marka değeri yaratmak hedefi ile Bodrum’a festivalimize, Viyana Devlet Opera ve Balesi Birliği’ni konuk ediyoruz. En güzel klasik bale örneklerinden bir seçki sunacaklar. Geçen yıl prömiyeri yapılan ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek bir klasik bale “Don Kişot” ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenecek ünlü “Frida” modern dans temsili ile festivalimiz sona erecek.” Dedi.

 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan ve 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali Sanat Yönetmeni Zeynep Sunal Öngün ile Bodrum Belediyesi Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Bodrum Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Mehmet Kocair’in katılımlarıyla gerçekleşen Basın Toplantısı’nda Bodrum’un bir kültür sanat başkenti olması, kültür ve sanatın turizm ile desteklenmesi konularında karşılıklı teşekkür ve temenniler dile getirildi.

Yorumlar
Loading...