Bodrum Muğla Haberleri
mzt

İZEV VAKFI, ”HAYVANLAR VE BİZ” 3 – 13 AĞUSTOS TARİHLERİNDE MILTA BODRUM MARİNA’DA!

Yüksel Ünver

0

İZEV VAKFI, ”HAYVANLAR VE BİZ” 3 – 13 AĞUSTOS TARİHLERİNDE MILTA BODRUM MARİNA’DA!

 “ANOTHER BRICK IN THE WALL” ŞARKISININ TÜRKÇESİ İLE ÜLKEMİZDEN  DÜNYAYA AÇILAN   İLK FARKINDALIK SERGİSİ ”HAYVANLAR VE BİZ” 3 – 13 AĞUSTOS TARİHLERİNDE MILTA BODRUM MARİNA’DA!

YENİ NESİL FOTOĞRAF SERGİSİNDE HER ESERDE İNSAN DAİR BİR DUYGU ANLATILIYOR.

Down sendromlu gençler, hayatın her alanında var olabildiklerini kanıtlıyor ve uluslararası bir projeye her aşamasında aktif görev yaparak imza atıyorlar.

Milta Bodrum Marina’da gerçekleşecek sergide,

Ülkemizden dünyaya örnek zengin bir görsel dille bütünleştirilen ”Hayvanlar ve Biz” projesi şimdiye kadar yapılmış olan sosyal sorumluluk projeleri içinde yeni bir boyutu işaret etmektedir. 3 etaplık ve 6 yılı kapsayan bir büyük projenin 2. Etabı olan “Hayvanlar ve Biz” fotoğraf literatürüne katkıda bulunacak kadar özel 14 eserden oluşmakta.

Eylül ayında Florida sergisi ile dünya lansmanını yapacak olan ”Hayvanlar ve Biz” projesi , ardından Londra, Dubai, New York ve paralelinde ülkemizdeki şehir sergileri ile milyonlarca kişiye ulaşacak. Hedef 20.000.000 kişi!

”Hayvanlar ve Biz” aracılığıyla iletilen bu mesaj; toplumda farkına bile varmadığımız ve algımızda olmayan ya da çok zayıf imgelerle var olan binlerce down  sendromlu gencin hayatın her alanında var olabileceğini ifade etmektedir.

“Hayvanlar ve Biz”  ile  down sendromlu gençler, kimsenin yardımına gerek duymadan böylesine özel konumlanıp modellik yaparak, projenin her etabında yer alarak, sergilerde var oldukları resimleri insanlara anlatarak ve en önemlisi onların eğitim ve geleceğini desteklemek amaçlı hazırlanan özel koleksiyon defterlerini imzalayarak hayran kitlelerini oluşturmaktadırlar.

Social Brand-Hakan KURAL; projeyi tasarlarken gençlerimizin şimdiye kadar olumsuzluklarla fark edilmeyişlerini ve onlarında hayatta bir duruşa sahip olabileceklerini ifade etmeyi temel fikir aldıklarını,

İZEV Vakfı Genel Koordinatörü Merve KILIÇ; Bu proje ile toplumun her kesiminden en az yirmi milyon kişiye

zihinsel engellileri yeniden ve doğru bir ifade ile fark ettirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Türkiye’yi kapsayan yirmi milyon kişilik hedefin yanında dünyaya açılacak olan ”Hayvanlar ve

 Biz” projesi örnek bir yapılanma ile bundan sonraki “farkındalık” projelerine üst düzey bir platform oluşturmaktadır.

Şimdiden ülkemizden yoğun sergi talepleri alan proje ikinci ayında 5. sergisini açtığı gibi. 2018 ve 2019 yılları içinde şu 50 sergiyi planına yerleştirmiş olduğu gibi yurt dışı taleplerini de planına almaktadır.

Down sendromlu gençlerin, iyi bir eğitim, doğru sosyalleşme desteği ve yaklaşımla neleri başarabileceğini göstermek isteyen İZEV Vakfı  şimdiye kadar, alışılagelmiş ve yetersiz kalan farkındalık çabalarına yeni bir boyut getirmeyi amaçladığı  bir  projeye imza attı.

Dünyada bir ilk ve örnek olan projemizden bahsetmek gerekirse;

“HAYAT ve BİZ” başlıklı ve ilk etabı “SANAT ve BİZ”  etabıyla dünyanın en önemli 12 tablosunda Vakfımızda eğitim gören down sendromlu otizmli  ve mental gençlerimizin yüzlerinin yerleştirilmesi ile yeniden yorumlandı.

Sergilerimiz 2018 yılı boyunca en seçkin AVM ve pek çok önemli noktada 28 kez sergilenerek yaklaşık 250 gün alanda kaldı. Ulusal basında yüzlerce kez haber oldu. En önemlisi ise bu sergilerde gençlerimiz kuratörlük yaparak milyonlarca bireye kendilerini ifade etme şansına eriştiler. Sergi ürünlerini imzalayarak acıma hissi yerine kendi yaşam hakları için temsiliyet noktasında alkışlanacak bir çalışmada yer alabilecelerini kanıtladılar.

  1. Etap projemiz “HAYVANLAR ve BİZ”‘i lanse etmiş bulunmaktayız.

Projemizin ilk etabı olan SANAT VE BİZ’in avm’ler, yat limanları, havaalanları, saygın üniversiteler ve belediye sergi salonlarından oluşan sergi listesini tanıtım dosyamızda bulabilirsiniz. Ayrıca en önemlisi eylül ayında Florida, ardından Roma ve Beyoğlu Taksim meydanında yapılacak olan dev alan sergisi ile yine örnek olacak ve ülkemizde 10 milyonu bulan farklı bireyin yaşam hakkını temsil edecektir.

Yıl boyu yurt içi ve dışında minimum 30 sergi ile 30 milyon kişiye ulaşmayı hedeflediğimiz “HAYVANLAR VE BİZ” Proje sergimizin ilki Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gerçekleşmiş, Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde özel bir kokteylle halkla buluşmuş, ardından İzmir Mavi Bahçe AVM’de on gün binlerce kişinin ilgisiyle karşılanmıştır.

Projemize bağlı olarak, Pink Floyd grubunun kurucusu Sn. Roger Waters ile görüşerek, “Another Brick İn The Wall” şarkısının dünya da ilk defa kullanım hakları alınmış ve şarkıya 

 

mottolarımıza uygun Türkçe sözler yazılarak “Yaşam Hakkı – Duvar” müzik klibi yaratılmıştır.

Ülkemizde oldukça yoğun bir ilgi ile karşılanan ve ilk 10 günde 1.500.000 kişi tarafından seyredilen ve bugün 2.500.000 izlenme rakamına

ulaşan bu çalışma ile birlikte, Farkındalık projelerimizde hedeflediğimiz noktalara bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz ve nihai hedefimiz olan farklı bireylere özel bir BAĞIMSIZ YAŞAM KÖYÜ için daha güçlü adımlar atabilmekteyiz.

Türkiye’den dünyaya açılan  İZEV Vakfı yöneticileri “Hayvanlar ve Biz” serisiyle Eylül ayında ilk yurtdışı sergisini ABD-Florida’da gerçekleştireceğinin müjdesini şimdiden verdi.

 

SU.AR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.