Bodrum Muğla Haberleri

AKUT Bodrum 17 Ağustos Marmara Depremini unutmadı unutturmayacak.

Yüksel Ünver

0 227

20 yıl önce Marmara bölgemizde yaşamış olduğumuz binlerce vatandaşımızın hayatının kaybolmasına,  binlerce ailenin parçalanmasına, binlerce çocuğumuzun annesiz babasız kalmasına neden olan acı günü hafızalarımızdan silmemiz mümkün değil.

Her fırsatta bunların tekrar yaşanmamasını diliyoruz ancak biliyoruz ki ülkemizin jeofizik yapısı gereği mutlaka ve mutlaka yine yaşayacağız. Bu bilinç çerçevesinde bunların olmamasını dilemekten daha çok şeyler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak bunu bizim bilmemiz yetmiyor. Hepimizin bilmesi ve bu bilinenler doğrultusunda önlemlerin alınması, bu ve buna benzer afetlerin en az zararla atlatılması bizim elimizde.  Bunun için depremle ilgili boyutunda, öncelikle zemine göre deprem yönetmeliğine uygun binaların yapılmasını, hem uygulamacılar olarak hem de kullanıcılar olarak sağlamamız gerek. Deprem öncesi, anı ve sonrasında neler yapacağımızı öğrenmek zorundayız.

Bu çerçevede AKUT Bodrum Ekibi olarak 16 Ağustos saat 11.00 itibari ile Bodrum Belediye Meydanı’mızda hem geçmişteki acılarımızı unutturmamak hemde halkımızı bilinçlendirmek için Broşür , kitapçık dağıtılacağız. Barkovizyon (20.00 – 22.00 – 24.00 saatlerinde 15’er dakikalık) ile bilinçlendirme sunumu yapacağız. Oluşturacağımız sembolik kayıplarımızı anma köşemize 17 Ağustos saat 03.02’de bizimle birlikte bu farkındalığı paylaşmak isteyen halkımızla kırmızı karanfiller bırakıp saygı duruşunda bulunacağız. Ayrıca duygularını yazılı paylaşmak isteyenler için duygu köşesi oluşturacağız.

Marmara depreminde ve  tüm afetlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyor yakınlarına sabırlar diliyoruz.

 

Yorumlar
Loading...