Bodrum Muğla Haberleri

MEHMET TOSUN’DAN  BODRUM TRAFİĞİNE ÇÖZÜM

Fatih Bozoğlu

0 168

MEHMET TOSUN’DAN  BODRUM TRAFİĞİNE ÇÖZÜM

Son yıllarda sadece sezonda değil, sezon dışında da Bodrum trafiği giderek büyük bir sorun haline geldi.

Bodrum trafik sorunu ve çözüm önerileri için geçmiş dönem Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun ile kısa bir söyleşi yaptık. Mehmet Tosun trafik ve ulaştırma konusunda yüksek lisans yapmış ve Torba ile Turgutreis Karayolu’nu incelemiş ve tez konusu yapmış.

Bayram geliyor. 12 ay boyunca Bodrum’da yaşayanlar için zor günler geliyor. Aslında ekonomik ve ticari açıdan iyi olsa da zor günler bizi bekliyor. Çünkü artık çekilmez hale gelen trafik sorunu da bayramla beraber gelmekte. Neler söyleyeceksiniz bu konu ile ilgili? Çünkü yüksek lisansınızı da bu konu üzerinde yaptınız. Bu konuda yetkin bir kişi olarak ne düşünüyorsunuz?

Ne olacak bu Bodrum’un trafiği?

“2011 yılında, Gazi Üniversitesi Trafik Planlaması ve Uygulaması bölümünde yüksek lisans yapmıştım ve yüksek lisans tezimin konusu da; Bodrum-Turgutreis Karayolu Kaza Kara Noktaları ve Çözüm Önerileri’ydi. Trafikteki araç yoğunluğu, trafik sıkışıklığı artmaya başlaması turistin çok geldiğini, buna bağlı olarak kazancın daha fazla olacağını söylemek bana çok doğru gelmiyor. Öncelikle bu mantıktan uzaklaşmak gerekir. Yerelde ve genelde bu düşünceden uzaklaşmamız lazım. Bizim Bodrum’a gelen misafirlerimizi ya da Bodrum içerisindeki araç sahiplerimizin bir noktadan bir noktaya, sorunsuz ve en kısa sürede gidebilecekleri bir trafik düzenlemesini ve yol ortamını bir an önce sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. D-300 karayolu dediğimiz ve Torba kavşağından Turgutreis’e kadar devam eden, çift gidiş ve çift dönüş yolunun şehir içi bir imar yolu görüntüsünde. Çok noktadan giriş ve çıkış var. Bağlantı noktaları ve bağlantı yolları ile ilgili problemler var. Öncelikle bunların çözülmesi lazım. Bir de alternatif bir yola ihtiyaç var. Yerel seçimlerin üzerinden 5 yıl geçti, hala çözemediğimiz bir terminal problemimiz var. Bodrum otogarı şehrin merkezinde ve trafik yükü oluşturmaya devam ediyor. Yani bizim bir an önce yapısal bir takım problemleri çözmeye yönelik adımlar atmamız gerekiyor. Torba’dan başlayıp Turgutreis’e kadar devam eden karayolu güzergâhının, giriş çıkışlarının daha kontrollü noktalardan sağlanması ve Trafik işaret ve levhalarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Kavşaklarda ciddi sıkıntılarımız var. Biliyorsunuz Karayolları Torba’da bir kavşak yapmak suretiyle, oradaki trafik sorununu çözdü. Şimdi oraya yapılacak olan terminalin, yeni bir trafik yükü getireceğini düşünüyorum. O yüzden bizim akıllı, mantıklı ve teknik olarak da Bodrum’un yapısına uygun uzun vadeli çözümler üzerine çalışmalıyız. Torba kavşağından daha çok Kızılağaç istikametinde, belki bir iki kilometre mesafede bir otogarın yapılmasını yeni trafik problemlerini getirmemenin haricinde uzun vadeli bir çözüm olacağını da düşünüyoruz. Çünkü öbür türlü torba kavşağında yapılacak bir terminalin Bodrum girişindeki trafik yükünü arttıracağını düşünüyorum…”

Fatih Bozoğlı

mzt
Yorumlar
Loading...