Bodrum Haber
Yerel 1

Murat Can Canbay “Artık ben de Bodrum’da yaşayan bir gazeteciyim”

0 42

Murat Can Canbay “Artık ben de Bodrum’da yaşayan bir gazeteciyim”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl Medya Başarı Ödüllerinin dağıtıldığı geleneksel Basın Gecesi’ndeTRT spikeri Murat Can Canbay “Artık ben de Bodrum’da yaşayan bir gazeteciyim” dedi… Kendisine cemiyet rozetinin takılmasının ardından Bodrum masasına gelerek Bodrumlu görsel ve işitsel basın mensupları ile fotoğraf çektiren Canbay, “TRT spikeri Murat Can Canbay “Artık ben de Bodrum’da yaşayan bir gazeteciyim” dedi… Kendisine cemiyet rozetinin takılmasının ardından Bodrum masasına gelerek Bodrumlu görsel ve işitsel basın mensupları ile fotoğraf çektiren Canbay, “Artık haber peşinde hep birlikteyiz” şeklinde konuştu…Artık haber peşinde hep birlikteyiz” şeklinde konuştu…

Cemiyet Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla’nın en köklü basın meslek kuruluşu olan Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Basın Gecesinin daha zengin bir içerikle gerçekleşmesi ve bu etkinliklerin içine eğitim çağındaki gençlerin de katılımını sağlamak amacıyla takvim değişikliğine gittiklerini belirterek, cemiyet olarak medya sektöründe farkındalığı artırmak adına çalışmalar yürüttüklerini söyledi.  Medya Başarı Ödüllerinin dağıtıldığı geleneksel Basın Gecesi Muğla CNS tesislerinde gerçekleştirildi. Gecede Murat Can Canbay’a Cemiyet başkanı Akbulut tarafından yakasına rozeti

takılarak hayırlı olsun denildi.

MUĞLA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SÜLEYMAN AKBULUT  YAPTIĞI KONUŞMADA:

TOPLUM HAYATINDA BU DENLİ ÖNEME SAHİP OLAN BİR KAMU GÖREVİ OLARAK GAZETECİLİK NE DURUMDA DERSENİZ?

İŞTE ORADA BU MESLEĞİN BİR MENSUBU OLARAK DERİN BİR İÇ ÇEKİP, HAZİN GERÇEĞİ SÖYLEMEK, SÖYLEMEKTEN DE ÖTE HAYKIRMAK DURUMUNDAYIZ.

GAZETECİLİK BİTTİ BİTİYOR, MESLEK ELDEN GİTTİ GİDİYOR DOSTLAR.

HER ŞEYDEN ÖNCE İSTİHDAM SORUNU HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR VE İŞSİZLİK CANIMIZI ÇOK YAKIYOR.

HASBELKADER ÇALIŞMA İMKANI BULAN MESLEKTAŞLARIMIZ NEREDEYSE BOĞAZ TOKLUĞUNA EMEK SARF EDERLERKEN, MESLEKİ YETERLİLİĞE SAHİP PEK ÇOK ARKADAŞIMIZ, BAŞVURDUKLARI KAPILARIN BİRER BİRER YÜZLERİNE KAPANMASIYLA UMUTSUZLUĞA DÜŞÜYOR.

SOSYAL MEDYA BAŞTA OLMAK ÜZERE ALTERNATİF MEDYA OLANAKLARININ GELİŞTİĞİ GÜNÜMÜZDE, GAZETECİLİK MESLEĞİNİN BELLİ KURAL VE KAİDELERE BAĞLANAMAMIŞ OLMASI, GAZETECİ KİMLİĞİNİ GİDEREK DAHA ÇOK TARTIŞMALI HALE GETİRİYOR.

KURUMSAL MESLEKLERDE OLDUĞU GİBİ KENDİ YASASI OLAN BİR MESLEK ODASINDAN YOKSUN OLUŞUMUZ, GAZETECİLİĞİ HER AN HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR MESLEK HALİNE GETİREREK SIRADANLAŞTIRIYOR, GAZETECİ KİMLİĞİNİ DE İYİCE DEĞERSİZLEŞTİRİYOR.

YAZILI BASININ CAN ÇEKİŞTİĞİ BİR DÖNEMDE DÖVİZ FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞİN KAĞIT KRİZİNE YOL AÇMASI İSE, NE YAZIK Kİ BÜTÜN BU SORUNLARIN TUZU BİBERİ OLDU.

GİRDİLERİNİN ÇOĞUNUN İTHALATA BAĞLI OLDUĞU BASIN SEKTÖRÜ, ARTAN FİYATLAR KARŞISINDA TEK KELİME İLE AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR.

TÜRKİYE’DE YAYIMLANAN GAZETELERİN YÜZDE 90’INDAN FAZLASINI OLUŞTURAN YEREL BASIN İSE ADETA FERYAT EDİYOR.

ANCAK NE YAZIK Kİ BU FERYADI SADECE BİZ DUYUYORUZ.

RESMİ İLAN FİYATLARININ YILLARDIR YERİNDE SAYMASI, ÖZEL İLAN VE REKLAM PASTASININ GİDEREK DARALMASI, BUNA RAĞMEN, GAZETELERİN RESMİ İLAN GELİRLERİNDEN KESİLEN YÜZDE 15’LİK PAYIN DÜŞÜRÜLMEMESİ, ÜZERİMİZDEKİ CENDERENİN İYİCE BİZLERİ BASKILAMASINA, EZMESİNE YOL AÇIYOR.

TABİİ Kİ, YALNIZCA GAZETELERİN DEĞİL, YERELDE YAYIN YAPAN RADYO TELEVİZYONLARIN DA BÜYÜK SIKINTI İÇİNDE OLDUKLARINI VURGULAMAK ZORUNDAYIZ.YEREL MERKEZLİ TELEVİZYONLARIN ÖDEDİKLERİ UYDU BEDELLERİNİN NEDEN HALEN DAHA DÖVİZ BAZINDA OLDUĞU CİDDİ BİÇİMDE SORGULANMALIDIR.

YERLİ VE MİLLİ DURUŞ İLKESİ, ASTRONOMİK OLAN BU BEDELLERİN DERHAL DÜŞÜRÜLEREK TÜRK LİRASINA ÇEVRİLMESİNİ SİZCE DE ARTIK GEREKTİRMİYOR MU?

İNTERNET MEDYASININ HALEN DAHA BİR KURALA KAİDEYE TABİ OLMAMASININ, AYNI ŞEKİLDE BELLİ BİR YASAYA BAĞLANAMAMIŞ DURUMDA BULUNMASININ, MESLEĞİMİZİ GİDEREK BASİTLEŞTİREREK UCUZLAŞTIRDIĞINI, BUNDAN DA ÖTE, İYİDEN İYİYE ÖRSELEDİĞİNİ GÖRMÜYOR MUYUZ?

GAZETECİLİĞİN CİDDİ BİR DERLENİP TOPARLANMAYA, BUNUNLA BİRLİKTE ADETA SİHİRLİ BİR DOKUNUŞA İHTİYACI VAR VE MESLEKTAŞLARIMIZI TEMSİL EDEN BİZLER; BU GEREKSİNİMİ BIKMADAN USANMADAN DİLE GETİRMEK DURUMUNDAYIZ.

MUĞLA GAZETECİLER CEMİYETİ OLARAK BELİRTTİĞİMİZ TÜM BU SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI İLE İLGİLİ BÜYÜK BİR HASSASİYET DUYUYORUZ VE KENDİMİZİ HEPİMİZ ADINA SORUMLU HİSSEDİYORUZ.

ÜYESİ OLMAKTAN ONUR DUYDUĞUMUZ VE CEMİYETİMİZ OLARAK BU DÖNEM YÖNETİM KURULU’NDA GÖREV ÜSTLENMİŞ OLDUĞUMUZ TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU BÜNYESİNDE DE, SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜM NOKTASINDA AKTİF BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDE OLDUĞUMUZUN BİLİNMESİNİ İSTİYORUM.

SORUNLARIMIZI SİZLERLE PAYLAŞTIKTAN SONRA, 2 YIL ÖNCE BAŞLATARAK, GELENEKSELLEŞMESİNİ PLANLADIĞIMIZ CEMİYETİMİZ ONUR ÖDÜLÜNÜ BU YILDA DA KIYMETLİ BİR BÜYÜĞÜMÜZÜN ADINA VERİYORUZ.

CEMİYETİMİZ ONUR ÖDÜLÜNÜ BU YIL, MUĞLA ÜNİVERSİTESİ’NE ADINI VEREN VE ÜNİVERSİTEMİZİN BUGÜNLERE GELMESİNDE BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ’NİN HAMİSİ, HAYIRSEVER İŞADAMI MERHUM SITKI DAVUT KOÇMAN ADINA KIYMETLİ AİLESİNE TAKDİM EDİYORUZ.

SAYIN KOÇMAN İÇİN SİZLERDEN BİR ALKIŞ RİCA EDİYORUM

BU ÖDÜLÜMÜZÜN YANI SIRA, ÇALIŞMALARIYLA İLİMİZE KATKI KOYMUŞ, CEMİYETİMİZE VE MUĞLA BASININA DESTEK OLMUŞ KİŞİ, KURUM VE KURULUŞLARIMIZI DA YÖNETİM KURULU ÖZEL ÖDÜLÜMÜZLE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.ŞEKLİNDE KONUŞTU.

CANBAY KİMDİR?
1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü Viyola Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 1987’de TRT’nin açtığı sınavı üstün başarıyla kazanıp Ankara Radyosu’nda “Spiker” olarak göreve başladı. Sayısız Radyo ve TV programında spiker ve sunucu olarak yer aldı. Halen TRT İzmir Müdürlüğü bünyesinde bu görevine devam etmektedir. TRT’deki görevi yanı sıra daha önce Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yarı zamanlı olarak başladığı “İletişimde Dil ve Diksiyon” derslerini 2007 yılından bu yana İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibidir.

iRFAN K.T
Yorumlar
Loading...