Bodrum Muğla Haberleri

TURİZM HAFTASI’NA RENKLİ KUTLAMA..

Bodrum Yerel Haber

TURİZM HAFTASI’NA RENKLİ KUTLAMA…

Bodrum’da 43’üncü Turizm Haftası etkinlikleri İskele Meydanı’nda başladı.

İlçe Turizm Danışma Bürosu ve BODER işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinliklere, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, BODER Başkanı Halil Özyurt, TÜRSAB BYK Başkanı Yüksel Aslan, DTO Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Başeymez, Muhtarlar Derneği Başkanı Cemil Gündüz ve bazı meclis üyelerinin yanı sıra turizmciler ve vatandaşlar katıldı.
Etkinliklerin açış konuşmasını yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un ve turizmin geleceğine dair uyarılarını yineleyerek “Bodrum’u bütün değerleriyle, deniz turizmiyle, tarihi, sanatı, insanı, Karaova’sıyla, Pasanda’sı, Myndos’u, Pedasa’sıyla birlikte tekrar kurgulayıp, Bodrum’un hikayesini yeniden yazıp dünya pazarlarına ulaşmak zorundayız” dedi. Bu çalışmaları Belediye olarak başlattıklarını müjdeleyen Başkan Aras, “Tüm paydaşlarımızla, Kaymakamlığımızla beraber çalışarak çok kısa bir zamanda bunu başarabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.
Turizmin Bodrum’un başat sektörü olduğunu söyleyen Aras, “Bütün aldığımız kararları, yerel yönetim ve merkezi hükümet olarak, turizmi göz önüne alarak, turizmin yükselmesi ve gelişmesi için alacağız.” Diyerek şöyle devam etti:

“Bodrum’daki tüm esnaflardan, otelcilerden, denizcilerden, turzmicilerden büyük bir özveri ve anlayış bekliyorum. Biz Bodrumlu olarak her birimiz Bodrum’un gelişmesi için çalışmak zorundayız. Özellikle Bodrum’a zarar verecek bir adım atarken… Şu anda imarla ilgili sıkıntılar var. Bodrum’u betonlaştırırsak turizmi bitiririz. İmar barışını imar yarışına döndürmeyelim. Bodrum’da yaşayan herkes Bodrum’u korumakla görevlidir. Lütfen Bodrum’un dağına, tepesine, koyuna, denizine müdahale etmeyini. Lütfen Bodrum’u yağmalamayın. Bodrum’u Atlantis gibi batık bir kıta haline getirmeyeilm. Kaçakla mücadele başlattık. “
Bodrum’un tarihi ve kültürünü gün yüzüne çıkarmak için çalışmalara başlayacaklarını belirten Aras, “Bodrum büyük bir tarih ve kültür kentidir. Binlerce yıllık geçmişinde, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yaşıyoruz ve bizler bunun değerini bilmek durumundayız. Karyalı, Lelegli, Osmanlı atalarımızı, bütün medeniyetleri turizmle buluşturmak zorundayız. Tarih, turizmde birinci derecede önemlidir. Bunun için şu an önünde durduğumuz Bodrum Kalesi olmak üzere, Bodrum’daki tarih ve kültür varlıklarını yeniden tartışmaya açıp tek tek değerlendirerek turizmle buluşturacağız. Bunun çalışmalarını başlattık.” Diye konuştu.

Bodrum’la aynı yatak kapasitesine sahip destinasyonların yılda 2.5 milyon turist ağırladığını söyleyen Aras, “Demek ki yapacak çok işimiz var. Elimizdeki potansiyelimizi, Bodrum’un tüm değerlerini, tarihini, kültürünü, gastronomisini dünya pazarlarına kolektif şekilde sunmak zorundayız. Sadece otelimizi ya da denizimizi, teknemizi pazarlayarak turizm ekonomisinden bu payı yakalayamayacağız.” Uyarısında bulundu.

BODRUM BELEDİYESİ’NE TAM DESTEK VERİYORUZ

Daha sonra bir konuşma yapan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da Bodrum Belediyesi’nin imar kirliliğine yönelik başlattığı mücadeleye tam destek verdiklerini ifade etti. Kaymakam Yılmaz, “Yıllardır turizmde sıkıntılarımız vardı. Yavaş yavaş bu sıkıntılardan kurtuluyoruz. Bodrum bir turizm markası. İnşallah o özlemle andığımız güzel günlere geri dönüyoruz. Allah nasip ederse bu yıl rekorları kıracağız. Bodrum’un muhteşem iklimi,  denizi ve güzelliklerini kaybetmeden Bodrum’un kıymetini bilmemiz lazım. Bize düşen hep birlikte tüm kurumlaryıla, bu sahip olduğumuz değerlerin yok olmasına izin vermemektir. Belediyemizle birlikte güzel, etkili işler yapacağımıza inanıyorum. Başta imar kirliliği olmak üzere her konuda arkasındayız, birlikte hareket ediyoruz. Maalesef imar barışı ve seçim süreci bu konuda fırsatçıların olumsuz işler yapmasına neden oldu. Bunları telafi etmeliyiz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından İskele meydanında etkinlikler Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu’nun folklör gösterisiyle devam etti. İskele Meydanında kurulan yiyecek ve el sanatları stantlarına ise ilgi büyük oldu. Etkinli, gün boyu meydanda devam edecek.

Yorumlar
Loading...