Bodrum Muğla Haberleri

TURGUTREİS’İ FESTİVAL HEYECANI SARDI

Yüksel Ünver

TURGUTREİS’İ FESTİVAL HEYECANI SARDI

26-29 Haziran 2019 tarihleri arasında birincisi gerçekleşecek olan Uluslararası Turgutreis Bodrum Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında Dünyanın birçok ülkesinden sanatçılar, sevgi barış dostluk mesajları vermek üzere Turgutreis’te buluşuyor.

TURDER (Turgutreis Güzelleştirme ve Koruma Derneği) ile ArToros Uluslaraarası Kültür ve Sanat Derneğinin girişimleriyle organizasyonu yapılan festival ,Turgutreis’te Turgutreis Halk Meclisi, Akyarlar Güzelleştirme Derneği, El ele Derneği, Bodrum Kent Konseyi üyeleri, Turgutreis Belediye Konservatuar Derneği, Otel Temsilcileri, Turgutreis’te yaşayan sanatçılar, Eğitimciler, gençlerden oluşan bir ortak akıl platformu oluşturdu. Avrupa Birliği proje bilgisiyle hazırlanan festival, toplumla sanatın kaynaşması, seçkin sergilerin yanı sıra sanatın demokratikleşmesi, sanatın sokaklara taşması, kültürün sanatla gelecek kuşaklara aktarılmasında önem kazanmaktadır.

Özellikle halkın kendi kaynağını oluşturduğu, esnafından halkına desteklediği sahiplendiği bir festival anlayışı geliştirdiği platform, dünyanın birçok ülkesinden birçok farklı sanatçıyı misafir etmek ve sanatlarıyla buluşmak üzere davet edildiler. Konserlerle taçlandırılan festival Uluslar arası Sanat ve Turizm alanında  Turgutreis’i ve Bodrum’u şaha kaldırsın istiyorlar.

Festival çalışması 2 aydan uzun bir süre önce bütçe talebi bulunmaksızın 25 mart’ta Bodrum belediyesine verildi.

Organizasyon yetkilisi ressam Gülsen Cengiz Festival sürecini anlatarak ”festivalin zamanında gerçekleşebilmesi için Bodrum Belediyesinin festivali gerçekleştireceğimiz tarihlerde talep ettiğimiz yerlerin onaylanmasına bağlı dedi.

25 Mart tarihinde başvuru yaptıklarını ancak seçim nedeniyle yeni başkan Ahmet Aras’ın görevi almasını beklediklerini vurgulayarak bize” Belediye sanat ve etkinlik Komisyonu kurdu denildi ve bu komisyonun başvurumuzu değerlendirmesi için  beklenildi. Komisyonla ilk toplantı 22 Nisan’da oldu ve dilekçemizde istediğimiz tarih 18 – 22 haziran tarihlerini Sabancı Kültür Merkezinde sergi devam ettiği için 27-30 Haziran da olması önerildi. Programımızın geniş olması ve daha kısa zaman aralığına getirilmesi önerildi. Tekrar düzenledik ve sunduk. Komisyon hala toplanmadı ve 21 mayısta toplanabileceği söylenildi. Bu arada birçok söylem oldu. Hiç bütçe istemedik, sadece yer tahsisi istedik. Sahne sponsorumuz olmasına rağmen bir aksilik olursa sahneye ihtiyaç olabilir dedik. Sergi açılışımızda açılış kokteylimizi verebilirsek seviniriz dedik”.

Bodrum Belediye Komisyonundan Biran önce Onay gelmesini Bekliyoruz

Bu gecikmeler sonucunda sanatçılarımıza ve sponsorlarımız net olamadığımız için sürekli olarak alternatifler üzerinde festivali çizgisinde tutmaya çalışıyoruz. Sponsorlarımızla ön görüşmeler yapıyoruz fakat yer izinlerinde festivale ve yer iznini vermeyebiliriz söylentilerinden tedirgin olduk. Komisyonun alacağı yer izni kararını bekliyoruz.Prestij kaybımız var. Daha erken izin verilseydi Kültür ve Turizm Bakanlığından destek, hibe alma şansımız varken şimdi bu haklarımız da eridi.

Bodrum’a yakışır prestijli festivaller olsun isteyen belediyemiz hepimizin istediği daha iyi nasıl olabiliri zaman kaybımızla nasıl yapabileceğiz ve kim telafi edecek. Yine de çalışmalara devam ediyoruz ve hazırız.Umarız destekleri bu kayıpları telafi üzerine de olur. Biz sahne sanatlarında popüler olmasından daha çok sanatsal değere önem veriyoruz. Daha çok ressam, heykeltraş, besteci, yönetmen, oyuncu, şair yazar getirmek istiyoruz. Ve Turgutreis sanatla bütünleşsin, heryerinden sanat fışkırsın istiyoruz. Takdir belediyenin ve Bodrum’da yaşayanın diyoruz.

Bodrum Belediyesinin Bu Festivale İzin Vermemesi İçin Hiçbir Sebep Yok.

İzin verilmezse ne olur diye de düşündük. Hiç ihtimal vermemize rağmen. Sosyal belediye hele Bodrum Belediyesi Kültür ve Sanatla ilgili bir etkinliğe, festivale izin vermeme ihtimaline hiç yer vermemize rağmen, Sabancı Kültür Merkezinde prestij sergimizi istiyoruz ve alternatif başka bir alanda konserlerimizi ve çalştaylarımızı, workshoplarımızı yaparız, otellerde alternatif sergiler açabiliriz, söyleşilerimizi farklı mekanlarda yapabiliriz, konserlerimizi özel bir arazide yapabiliriz diye sürekli çalışma halindeyiz. Oysa beklerdik ki belediyemiz, stk’lar, sanatçılar, esnaf, turizmciler, eğitimciler  ve halkla çalışmalarımızdan onur duyar ve biz istemesek te her türlü desteğini verir diye çalıştık. Bu gecikmeler istenmese de şu an engel oluşturuyor ve yapılmasına doğru gidiyor. Umarız telafileri yapılır. Sürekli olarak sanatçıları programımıza göre dengeleme çalışması, alternatif üretme çalışmamız bizi yordu. Sanatçılar yoğundur ve biz netleşemedikçe program yapmaya başlıyor. Yer iznini verdiklerinde umarız sanatçılar hala bizi bekliyor olurlar” şeklinde konuştu.

BODRUM BÖYLE BÜYÜK SANATÇIYI BİRARADA GÖRMEDİ.

FESTİVAL ÖZEL KONUKLAR (Davetler devam etmektedir)

Şevket SABANCI (Festival Açılışımızda ve Panelimizde konuşmacı olarak davet etmek, Plaketini vermek üzere ve aramızda görmekten çok mutluluk duyarız)

David Creegen (İngiliz Heykeltraş)

Muharrem İNCE

Onur ÖYMEN (Kitap İmza), Söyleşi)

Yılmaz ODABAŞI Kitap İmza)

Göksel ARSOY (Tiyatrocu, Sinema Oyuncusu)

Tamer LEVENT (Sanata evet platformu, Tiyatro, Sinema Oyuncusu)

Atilla DORSAY (Eleştirmen, Yazar, Gazeteci)

Bedri BAYKAM (Sergi Sanatçısı, Söyleşi)

ORGANİZASYON :

TURDER (Turgutreis Güzelleştirme ve Koruma Derneği)

ArToros Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği

Gülsen Cengiz Sanatçı – Festival Direktörü – ArToros Derneği Başkanı

İletişim : 0537 214 10 90

Mahmut Kaya Turder Derneği Başkanı

İletişim : 0532 232 35 10

Setenay Özbek – Sergi Sanatçıları Koordinatörü

Burhan Ersan – Sergi Sanatçıları Koordinatörü

Ümit Yaşar Işıkhan – Edebiyat koordinatörü

Hasan Gönen – Festival Turizm Paneli Komite Danışmanı

FESTİVAL İÇERİĞİ

Turgutreis Uluslararası Birinci Kültür Sanat Turizm Festivali, Bodrum Yarımadasında kültür ve sanatı, tarih ve turizmle bütünleştirerek Bodrum’u dünyaya tanıtmayı amaçlamaktadır. İçinde yaşadığımız toplumda bu coğrafyada yaşayan, yerli ve yabancı insanların festival boyunca bir araya gelmelerini sağlayacaktır. Bu festivalle turizm sezonunun uzamasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Bodrum’un tarih, medeniyet ve kültür değerlerinin öne çıkarıldığı Turgutreis Uluslararası Birinci Kültür Sanat Turizm Festivali ulusal ve uluslararası sanatçıların katkılarıyla gerçekleştirilecektir.

Bu festivalde yer alacak sanatsal ve kültürel etkinlikler, Bodrum’un dünyaya duyurulmasına, bu değerlerin korunmasına, geleceğe aktarılmasına ve turizmin gelişmesine, kalkınmasına katkıda bulunacaktır. Festivalde düzenleyeceğimiz panellerde de turizmin gelişmesine yönelik çözümler üretebilecektir. Profesyonel Turizmcilerin, Akademisyenlerin, Şehir Komitesinin, İş Adamlarının, Yerel ve Ulusal Basının, Gençlerin hazırladığı oturumda, Tarihi Yapının, Sanatın Kültür Turizmine kazandırılması ve Turizmin kalkındırılması konuları yer alacaktır. Festival aracılığıyla çocuklara, gençlere, kadınlara, engellilere, maddi durumu iyi olmayan ve sosyal risk altındaki gruplara ulaşılacak ve desteklenmeleri sağlanacaktır. Barış, sevgi ve huzur temalarının toplumsal olarak işleneceği sergiler ve konserlerde festival alanlarında yer alarak halkın beğenisine sunulacaktır.

SERGİ KONSEPTİ “ZAMANIN GELDİĞİ YER” adlı uluslararası sergiyle kültürel ve sanatsal etkileşimin sağlandığı geçmişten geleceğe uzanan zamanda bir yolculuk… Bu sergiyle kültürel miraslarımızı sanatla dünyaya ve geleceğe aktarıyoruz. Turgutreisin Uluslararası alanda tanıtılması ve Tarih, medeniyet, kültür değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve ihyası amacıyla Anadolu kültürünün evrensel sanatla buluşması. Bunun yanı sıra Uluslararası sanatçıların katılımı, toplumla halkla içi çe sanat üretimleri yaparak toplumsal dayanışma, dostluk barış içinde yaşayabilme etkileşimlerini sağlamak sanatçıların festivalde buluşmaları amaçlanmıştır.

Sanat yapıtları etkileyici gücünü devamlılığından alır. Sanat yapıtları birbirine en zıt görünümlerde bile ortaya çıksalar, birbirleriyle etkileşim halindedir. Bu etkileşim bütün insanlık tarihinin belli bir düzen içerisinde ve estetik değerler aracılığıyla kuşaklardan kuşaklara aktarılarak ortak değerlerin yok olmasının önüne geçildiği gibi yaratıcı alanların gelişmesine olanak verir. Ortak coğrafyanın, ortak kültürün bin yıllardır oluşturduğu felsefi ve teknik değerlerin estetik yansımasıdır, sanatta gelenek. Günümüz sanat dünyasıyla geleneği bir araya getirmek izleyicide yeni bir bakış ve beğeni ortamı yaratacağı gibi sanatçılara da çalışmalarında yeni ufuklar açacaktır.

Festival Kapsamında;

 • Sergiler,

 • Tarih kültür ve turizm konulu panel

 • Sahne gösterileri, konserler,

 • danslar

 • Şevket Sabancı Parknda ve izinli açık alanlarda sanat performansları workshoplar,

 • Festival içeriği Sanat, turizm, kültürel ürünler, tasarım ürünleri, , tanıtım stantları

PROGRAM 26 HAZİRAN

Kortej

Festival Açılışı Konuşmaları

Saat :

Festival meydanı Dans gösterileri

Şair Yazarlar İmza – Söyleşiler

Bodrum Fotoğrafları Özel Açık Alan Sergisi

Bodrum’lu Ressam Çocuklar Sergisi

Yücel Dönmez – Gülsen Cengiz Halkla Resim Performans

Sanat Engel Tanımaz sergisi

”ZAMANIN GELDİĞİ YER”

Uluslararası Karma Sergi

Şevket Sabancı Kültür Merkezi

Açılış Kokteyl

Saat : 17.30

GÜN BATIMI SEVGİ & BARIŞ KONSERLERİ

DJ Performans

Kaan Yılancıoğlu pop müzik

Saat : 17.00 – 20.30

Goran Bregovic (Görüşülüyor)

Saat : 21.00 – 24.00

Şevket Sabancı Parkı

27 HAZİRAN

Festival Meydanı Sanat Gösterileri

Şair Yazarlar İmza, Söyleşi

Resim, Heykel, Seramik workshoplar

Dans Gösterileri

KÜLTÜR SANAT TURİZM PANELİ

Swiss Otel Resort

Saat : 14.00 – 17.00

GÜN BATIMI SEVGİ & BARIŞ KONSERLERİ

DJ Performans

Saat : 17.00 – 19.00

Christos Alexandris Yunanistan mğzik grubu

Sirtaki Dansları

Mustafa Ergene (Bodrum Türküler)

Halk Dansları

Saat : 20.00 – 24.00

Şevket Sabancı Parkı

28 HAZİRAN

Festival Meydanı Sanat Gösterileri

Şair Yazarlar İmza, Söyleşi

Resim, Heykel, Seramik workshoplar

Dans Gösterileri

GÜN BATIMI SEVGİ & BARIŞ KONSERLERİ

DJ Performans

Saat : 17.00 – 19.00

Erkin Koray (Görüşülüyor)

Baba Zula (Görüşülüyor)

Saat : 20.00 – 24.00

29 HAZİRAN

Festival Meydanı Sanat Gösterileri

Şair Yazarlar İmza, Söyleşi

Resim, Heykel, Seramik workshoplar

Dans Gösterileri

Festival Kapanış Özel Plaket , Sertifika Töreni

GÜN BATIMI SEVGİ & BARIŞ KONSERLERİ

Kapanış Programı

Festival Plaket ve Sertifika Töreni

Saat : 17.00

DJ Performans

Saat : 18.00 – 19.00

Muğla Büyükşehir Kent Orkestrası Klasik Müzik

Senem Diyici Türk Caz Konseri

Saat : 20.00 – 24.00

Şevket Sabancı Parkı

ULUSLARARASI KARMA SERGİ

ŞEVKET SABANCI KÜLTÜR SANAT MERKEZİ

26 Haziran – 7 Temmuz 2019

Sergi Konsepti;

GELENEKSELDEN ÇAĞDAŞA SANAT

Sergi Adı : ”ZAMANIN GELDİĞİ YER”

Davet edilen ve davet etmeyi planladığımız sanatçılar

 1. David Creegen (İngiltere Heykeltraş)

 2. Takashi İto (Japonya – Cam Sanatı)

 3. Rasim Konyar (Heykeltraş)

 4. Zeynep Güldoğdu (Heykeltraş)

 5. Malik Bulut (Heykeltraş)

 6. Studio van der Hejden (Enstelasyon)

 7. Nur Louise Momin Adam (Enstelasyon)

 8. Deniz Örnek (Kavramsal – Enstelasyon)

 9. Marco Veronessa (İtalya – Ressam)

 10. Maryam Osaiki (Los Angeles – Ressam)

 11. Dımıtrıosvısıon (Yunanistan – Ressam)

 12. Olga alexopoulou (Yunanistan – Ressam))

 13. Tom Fellows (İngiltere – Ressam)

 14. Marie Lourens (Güney Afrika)

 15. Ehya Moradi (İran – Ressam)

 16. Devrim Erbil – Ressam

 17. Ergin İnan – Ressam

 18. Süleyman Saim Tekcan

 19. Tülin Onat

 20. Yusuf Taktak

 21. Yalçın Gökçebağ

 22. Gürgüz Doğan Ekşioğlu

 23. Fevzi Karakoç

 24. Yavuz Tanyeli

 25. Suat Akdemir

 26. Burhan Ersan

 27. Gülsen Cengiz

 28. Orhan Umut

 29. Hüseyin Rüstemoğlu

 30. Erkan Özdilek

 31. Setenay Özbek

 32. Muzaffer Akyol

 33. Erol Kınalı

 34. Yücel Dönmez

 35. Kadir Ablak

 36. Ali Atmaca

 37. Hikmet Barutçugil (Ebru Sanatçısı)

 38. Münevver Üçel (Tezhip)

 39. Gülçin Anmaç (Minyatür)

FESTİVAL MEYDANI

ARTS & DESIGN SHOW

Sanat ve Tasarım Sergileme, Performans, Workshop Alanları, Tanıtım Standlar

26 – 29 Haziran 2019

Yer :Atatürk Meydanı izne göre Şevket Sabancı Parkı 

Katılımcılar için Çalışmalar Devam etmekteir.

Sanat Kuruluşları, (Okul, Galeri, Vakıf, Dernek v.s.)

Yayın Evleri,

Solo Sanatçılar,

Tasarımcılar,

Halk Eğitim,

Turizm İçerikli Tanıtım standları

Bodrum Lezzetleri özel standı (İnoksan destekleriyle)

Festival meydanında yer alacak sanatçılar;

Çalışmalar Devam ediyor. Katılımcılar için davetiyeler gönderilecektir.)

ARTOROS ULUSLARARASI KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ

Yılmaz Odabaşı (Şair , Kitap imza günleri ve söyleşiler)

Cezmi Ersöz (Şair , Kitap imza günleri ve söyleşiler)

Gerardo Parrella (İtalya Fotograf Sanatçısı)

Erhan Uçar (İtalya – Türkiye Fotograf Sanatçısı)

Yücel Dönmez (Halkla resim Performans )

Erol Kınalı (Reism – Heykel Performans)

Jale Zeynolova (Azerbeycan Resim – Ebru)

Şule Ağayar (Ressam -Heykeltraş)

Gülsen Cengiz (Ressam)

Burhan Ersan (Reng-i Su Sanatçısı)

Ömer Muz (Resam)

MEAN ART SPACE

Marjam Oskoui (USA/Los Angeles)

Marie Lourens (Güney Afrika – Ressam)

Buket Yenidoğan (Enstelasyon)

Özge İncecik (Seramik)

Ceylan Atuk

Funda Aksüt

Ahu Aksüt

Gizem Kalkanoğlu

KÜLTÜR KENTLERİ BİRLİĞİ

Onur Öymen(Yazar)

Atilla Dorsay (Sinema eleştirmeni, yazar, gazeteci)

Hakkı Gümüştaş (Yazar)

Öner Ciravoğlu (Yazar, Editör)

Göksel Arsoy (Sinema ve Tiyatro Oyuncusu)

İş Bankası Yayınları, Kitaplar

ULUSLARARASI AKTİVİST SANATÇILAR BİRLİĞİ

Ümit Yaşar Işıkhan (Şair, Yazar Kitap imza günleri ve söyleşiler)

Selmina Melikoğlu (Heykeltraş, Yazar)

Fatma Elvin Öztürk (Ressam)

Yıldız Arun (Ressam)

SANATA EVET PLATFORMU

Tamer Levent

SOLO SANATÇILAR

Festivalin duyurusuna da katkı sunacağı için katılımcılar türkçe ve ingilizce sosyal medya aracılığı ile açık çağrı ile davet edilecektir. Katılım başvuruları değerlendirilerek seçilmek üzere festivale katılabilmeleri sağlanıcaktır.

SPONSOR TANITIM STANDLARI, ETKİNLİKLERİ

BODRUM SANAT DERNEKLERİ

HALK EĞİTİM MERKEZİ

BODRUM FOTOGRAFÇILAR DERNEĞİ SERGİ VE STANDI

BODRUM’LU RESSAM ÇOCUKLAR SERGİSİ

(Setenay Özbek )

YÖRÜK OBASI DERNEĞİ TANITIM STANDI

SERAMİK ÇARK WORKSHOP,

ÇÖMLEKÇİLİK STANDI,

Festival meydanında gün boyu sanat performansları, söyleşiler, dans göserileri v.s. Gerçekleşecektir.

  

 

Yorumlar
Loading...
%d blogcu bunu beğendi: