Bodrum Muğla Haberleri
Aras

Bodrum’da DSİ hatları yine patladı

Çağlayan Öncel

Bodrum’da DSİ hatları yine patladı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde DSİ tarafından yapılan içme suyu ishale hattı bu güne kadar 1240 defa patladı. MUSKİ ekipleri Bodrum’da meydana gelen patlaklara anında müdahale ederek vatandaşların mağdur olmamaları için büyük çaba harcıyor.

 MUSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada “ DSİ hatlarından kaynaklanan patlamalara ekiplerimiz vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gece gündüz bu patlakların onarımı için uğraşıyor” denildi.

2012 yılında işletmeye alınan “Bodrum Yarım Adası İçme Suyu” isale ve depo ayrım hatlarında kullanılmış olan cam elyaf takviyeli boru(CTB)  ile yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borularda günümüze kadar ki süreçte 1240 adet arıza gerçekleşti. Bu arızaların büyük bir kısmı büyük maddi hasarlar meydana getirdiği gibi arızalar da devam etmekte.

Konu ile ilgili olarak MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından  “Bodrum Yarım Adası Acil İçme Suyu İnşaatı” hakkında yapılan açıklamada  “DSİ Genel kapsamında içme suyu arıtma tesisi ve içme suyu isale hattı ile içme suyu depoları yapılarak 2012 yılında işletmeye alınmıştır. İşletmeye alınmasından sonra isale ve depo ayrım hatlarında kullanılmış olan cam elyaf takviyeli boru(CTB)  ile yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borularda günümüze kadar ki süreçte 1240 adet arıza meydana gelmiştir. Bu arızalar neticesinde bir çok bina, dükkan, otel ve yollarda büyük çaplı zararlar meydana gelmiş ve yarım adaya su taşıyan sistemde kesintiler olmuştur. Arızanın büyüklüğüne göre tamirat süreleri değişkenlik göstermiş ve oluşan su kesintileri sebebiyle vatandaş madur olmuştur. Bugün oluşan arıza CTB 700 boru hattında açığa çıkmakla birlikte bu bölgede gerçekleşen 14. arızadır.  Ayrıca aynı bölgede (Ortakent) depo ayrım HDPE 250 boru hatlarında 103 adet arıza meydana gelmiştir. Arızanın oluştuğu alan itibariyle boruya yapılacak müdahalenin zorluğuna istinaden genel müdürlüğümüz ekipleri tarafından 12 saattir arızayı tamir etme süreci devam etmekte ve en kısa sürede arıza tamir ederek sistemin tekrar aktif edilmesine çalışılmaktadır.”

 

 

 

 

Yorumlar
Loading...