- Advertisement -

BÜYÜKŞEHİR’DEN, BODRUM’A TARİHİ ZİYARET.

Ayhan K.

0 209

BÜYÜKŞEHİR’DEN, BODRUM’A TARİHİ ZİYARET.

Bodrum; Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP’li Muğla Milletvekili Burak Erbay, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ve beraberlerindeki heyeti ağırladı.

Oldukça yoğun geçen ve bir güne sığdırılan programda ev sahipliğini; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, STK Temsilcileri, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Yöneticileri ve üyeleri ile çoğunluğu yerel esnaftan oluşan Bodrum yaşayanları yaptı. Program Turgutreis-Akyarlar’da, Bodrum tarihinin en büyük alt yapı projesi olarak adlandırılan; “Bodrum Kanalizasyon Hattı” çalışmasının temel atma töreni ile başladı. Daha sonra CHP Bodrum İlçe Binası’nda Başkan Gürün ve Aras tarafından partililere ve vatandaşlara yerel çalışmalar konusunda bilgi verilerek; katılımcıların önerileri ve sorunları dinlendi. 

BAŞKANLAR SOKAK VE HALKLA BÜTÜNLEŞTİ.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Ve Bodrum Belediye Başkanı; Muğla Milletvekili Burak Erbay, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybek, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan ve kalabalık bir heyetin katılımı ile esnaf ziyareti yaparak; lokal olarak limanda yapılan yatırımları da yerinde incelediler. Başkanları limanda bir grup esnaf karşıladı. Bodrumlu esnaflar Muğla Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun daha önce Bodrum Limanı zemin döşemesi kararından dönülmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Aynı zamanda Bodrum Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı da olan deniz sektöründe işletmecilik yapan Ethem Özyurt başkanlara: “Kurulun limanımızla ilgili zemin döşemesinde mermer kullanılması kararı son derece yanlıştı. Çünkü mermer Bodrum’un yerel mimari dokusu ile uyumlu olmadığı gibi, özellikle liman zemininde kullanılması oldukça sakıncalı bir malzeme idi. Kaygan bir malzeme olduğundan ve yüzeyi sürekli ıslak kalacak olan mermer sakatlanmalara ve hayati tehlikelere davetiye çıkarabilirdi. Güneş ışığını da hızla ve etkili bir şekilde yansıttığından dolayı da ciddi göz rahatsızlıklarına sebebiyet verecekti. Önceki örnekler bunu kanıtlamıştır. Mermer kararırından son dakika vazgeçilerek andezit taş kullanımının tercih edilmesi son derece isabetli olmuştur. Sayın başkanlarım, bu hayati önemdeki karar değişiminin mimarları sizlersiniz. Denizcilerimiz başta olmak üzere Bodrum adına sizlere teşekkürlerimizi iletiyorum” dedi. 

BODRUMLU ESNAF: “NEYMİŞ? İSTEYİNCE OLUYORMUŞ…”

Bodrum’un en eski esnaflarından restaurant işletmecisi Dinçer Özkeskin, başkanları bir grup esnaf ile işyerinde karşılayarak: “Ülkedeki derin ekonomik krize karşın Belediye Başkanlarımızın olağanüstü çabaları, esnafın sesine kulak vermeleri nedeni ile umudumuzu ve enerjimizi muhafaza ettik. Yerel yönetimin diğer açılımı, yerinden yönetimdir. Sorunların çözümüne sorunu yaşayanların katılımı ile çözülebilir. Şu anda başkanlarımız bunu yapıyorlar. ‘Ben yaptım, oldu’ mantığı kesinlikle doğru değildir. Geçmişte bunun acı örnek ve sonuçlarını gördük. Ve kaybeden Bodrum olmuştu. Şimdi görüyoruz ki; bu anlayışla kazanan Bodrum, Muğla ve ülkemiz olacaktır. Dünya markası Bodrum da burada hak ettiği yerde olacaktır. Çarşı, Bodrum Limanı yarımadamızın kalbidir. Burası teklerse tüm yarımada etkilenir. Başkanlarımız esnafımızın da dile getirdiği gibi doğru yere neşter vurmuştur. Alt yapısız bir turizm kenti düşünülemez. Bugün 322 milyon alt yapı yatırımın startı verilmiştir. 160 kilometre uzunluğundaki kanalizasyon projesi; ‘Hayaldi, gerçek oldu.’ Neymiş? İsteyince oluyormuş…” görüşlerini dile getirdi. 

BAŞKANLARIN UYUMU UMUT VERDİ.

Bodrum Sanayisi esnaflarından İbrahim Özışık ise başkan Gürün’e yönelik olarak: “Sayın başkanım geçmiş dönemden farklı olarak bu dönem Bodrum Belediye Başkanımız Ahmet Aras beyefendi ile uyumunuz Bodrum’un ufkunu geliştirmiş ve açmıştır. Şu anda etrafınızda daha çok esnaflardan oluşan sevgi ve ilgi çemberi bunun bir sonucudur. Bodrum adına bu uyumun ve ahengin bozulmaması en büyük dileğimizdir” diyerek görüşlerini ifade etti. Yine Çarşı da dükkan işletmecisi Cevdet Kara, MUSKİ (Muğla Su Kanalizasyon İdaresi) Genel Müdürü Baki Ülgen, Başkan Gürün ve Aras’a yönelik olarak: “Çarşı esnafı olarak kanalizasyon hattımızda yaşanan sorunlar nedeni ile muzdarip ve mağdur idik. Kanallardaki taşmalardan bıkmıştık. Sayın Aras önce Bodrum Belediyesi’nin ilgili birimine gittik. Oradan Büyükşehir’deki çözüm mercii olan MUSKİ ile irtibatlandırıldık. MUSKİ Genel Müdür’ü sayın Baki Ülgen bizzat kendisi sorunun yaşandığı bölgemize gelerek yerinde müdahale edilmesini sağladı. Uzunca kangren olmuş sorunu asıl çözen: ‘Belediyelerin uyumu, daire amir ve müdürlerinin duyarlılığı ile sorunu yaşayanlarla işbirliği’ olmuştur diyerek, bu durumun kalıcı olması temennisinde bulundu. 

ARAS: “BALIKÇILIK BODRUM’UN KÜLTÜRÜNDE VARDIR.” 

Başkanlar limanda balık satan esnafı da ziyaret etti. Bu ziyarette esnafın tedirginliğini fark eden başkan Gürün: “Deniz emekçilerimiz rahat olsunlar. Sizlerin, denizin ve emeğin yanındayız. Asla mağdur olmanız söz konusu olmayacağı gibi çağdaş ve Bodrum2a yakışan çözümü birlikte üreteceğiz” derken, Bodrum Belediye Başkanı Aras ise: “Deniz emekçilerimiz için ciddi çalışma yapıyoruz. Arkadaşlarımız sağlıklı ve çağdaş koşullar içersinde faaliyetlerine devam edeceklerdir. Deniz emekçisi arkadaşlarımız sadece ekonomik bir meşgale içinde değillerdir. Bu aynı zamanda bir kültür hizmetidir. Çünkü balıkçılık Bodrum’un kültüründe vardır. Bodrum’un efsanevi evladı Cevat Şakir; “Halikarnas Balıkçısı” ve hatta sadece “Balıkçı” olarak anılır. Bodrum’da; “Her şey onlar için de çok güzel olacak” görüşüne yer verirdi. Limandaki Balık esnaflarından Mehmet Şenol ise buna karşılık: “Başkanlarımıza güveniyoruz. Bizler ekmeğimizi denizden ve balıktan kazanan esnaf olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Kendimizi aynı zamanda; ‘Denizden karaya kültür köprüsü ve elçisi olarak hissediyoruz.’ Bizler başkanlarımızın bizleri duygulandıran ve emeğimize saygı işareti olan ziyaretlerinden memnun olduk. Kendilerine balıkçı esnafı olarak müteşekkiriz” dedi. Başkanlar, beraberlerindeki heyetle birlikte; limandaki çalışmaları, zemindeki andezit taşı döşemesi faaliyetini, Tepecik Mahallesi’nde Bodrum Belediyesi’nin yapacağı kafeteryayı yerinde inceleyerek çalışma ve ziyaretlerini sonlandırdılar.                                                                   

                                                                                                                                                                                                                                                       

Yorumlar
Loading...