Bodrum Haber
Yerel 1

MAHREMİYET EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

0 94

MAHREMİYET EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

Çocukların eğitiminde, anne babaların en çok zorlandığı konulardan başında mahremiyet eğitimi gelmektedir.
Bu eğitim, çocukların duygu dünyasına hitap etmesi nedeniyle aileler, çocuklarına hangi yaşta nasıl bir eğitim verilmesi gerektiği konusunda tereddüt içindedirler.

Mahremiyet eğitimi, geri dönüşü kolay olmayan, hata kabul etmeyen bir eğitimdir. Çünkü mahremiyet eğitimi “duygusal yapılanma” sağlayan bir eğitimdir ve kişilik gelişiminin temelini oluşturur.

Ayrıca mahremiyet eğitimi bir “saygınlık” eğitimidir. Sınırlarını bilip, “insana saygın davranmayı içtenleştirme” eğitimidir. Çocuğun kendi saygınlığını koruyabilme becerisini elde ettiği bir eğitimdir. Bir başka deyişle mahremiyet eğitimi, çocuğun adım adım “kendini yönetebilme yeteneği kazandırma” eğitimidir.

Mahremiyet eğitiminin önemine binaen farkındalık oluşturan bir ilçe olarak konuya dikkat çekmek amacıyla Seydikemer Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından ‘Mahremiyet Eğitimi’ kitabı ilçedeki bütün okullara dağıtılmıştır. Dağıtım yapılan okuldaki öğretmenler tarafından kitap okunacak olup tüm veli ve öğrencilere bilgi verilecektir. Bu bilgilendirme sonucunda istismar ve ihmal vakalarının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca 07.06.2016 Salı günü Şehit Gürcan Akan Ortaokulu 8. sınıf öğrencilerine, Şehit Gürcan Akan İlkokulu toplantı salonunda bilgilendirme okul rehber öğretmeni Yılmaz Tekin tarafından yapılmıştır. Bu kitabın 2016/ 2017 eğitim öğretim yılında bir program dâhilinde ilçemiz öğrencilerinin tüm velilerinin bilgilendirilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.

 

Mazoot
Yorumlar
Loading...