- Advertisement -

İmar barışı nedir, başvuru nasıl yapılır?

0 422

İmar barışı nedir, başvuru nasıl yapılır?

İmar barışıyla pek çok değişiklik olacak. 30 Nisan Pazartesi günü Başbakan Binali Yıldırım tarafından Bakanlar Kurulu’nda açıklanan imar barışı ile imarsız yapılar artık kayıt altına alınabilecek.

Ülkemizde 2017 yılından önce yapılmış ve bu durumda olan tüm binalar şehir, kat büyüklüğü, metrekare gibi herhangi bir şarta bakılmadan kapsam içerisinde olacak. Binali Yıldırım konuyu şu ifadelerle açıkladı:

 İmar barışı nedir?

“Türkiye’de şu anda 25 milyon civarında bağımsız bina var. Fakat neredeyse yarısı kadarı maalesef geçmiş yıllarda, özellikle de bunun büyük kısmı 2000 yılından önce yapılmış, imarsız yapılmış. Başkasının mülküne yapılmış, hazine arazisine yapılmış, meraya yapılmış, mülkiyet sorunu var.

Bazıları da imar almış ama imara uygun yapmamış. İlaveler var, uygunsuzluklar var. Başka ne var? Bu yapıların tabi mülkiyet sorunu olduğu için arsa gözüküyor, tapusu yok. Tapuyu nasıl alacak? Hem arsa kendinin değil, yapı kullanım izni yok, bütün bu konulardan dolayı ne ortaya çıkıyor? Vatandaş su alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor. Yapıyorsa da kaçak, yine suç işlemiş oluyor.”

İmar barışı nedir, başvuru nasıl yapılır?

  1. İmar barışından hangi yapılar yararlanacak?

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış yapılar için imar barışına başvurulabilecek ve Yapı Kayıt Belgesi alacak. İmar barışı kapsamında, iskânsız yapılar kayıt altına alınarak iskân verilecek. Su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek.

İmar barışı nedir, başvuru nasıl yapılır?

  1. İmar barışı için nasıl ve ne zaman başvuru yapılacak?

İmar barışı için vatandaşlar 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuru yapabilecek. Başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara yapılacak. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak.

İmar barışı nedir, başvuru nasıl yapılır?

  1. İmar barışı için kaç para ödenecek?

Vatandaş imar barışı için yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde üç oranında kayıt bedeli ödeyecek. Örneğin 100 metrekare bir ev için ödenecek tutar 2.250 TL.

İmar barışı nedir, başvuru nasıl yapılır?

  1. İmarsız yapılara tapu verilecek mi?

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasına göre bu bir imar affı değil. İmar barışı, yani imarsız, kaçak yapılara tapu değil, kayıt yenileme belgesi verilecek. Konuyla ilgili açıklama şöyle: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütün bunların tespitini yapacak. Ve bundan sonra da bu yapı kayıt belgesi daha sonraki imar alacaksa imar alırken işine yarayacaksa, veya kentsel dönüşüme gidecekse öncelik tanınacak. Veya tapu verileceği zaman da bu belge aranacak. Böylece vatandaş elindeki malıyla rezil olmuş vaziyette. Malı var ‘benim’ diyemiyor. 30 sene kullandığı evine benim diyemiyor. İmarla ilgili, mülkiyetle ilgili, elektrik, su altyapıyla ilgili sorunu var. Bina yapmış, arsa gözüküyor. Bütün bunları sona erdirecek reform düzeyinde düzenleme.” dedi.

Yorumlar
Loading...