Bodrum Muğla Haberleri

Muğla Günleri Etkinliğinde Milas, Bodrumda Tanıtıldı

Muğla Günleri Etkinliğinde Milas, Bodrumda Tanıtıldı

0 212

Muğla Günleri Etkinliğinde Milas, Bodrumda Tanıtıldı

Muğla Günleri kapsamında düzenlenen Milas Gecesi Bodrum Turgutreis Dibeklihan’da yapıldı. 10-14 Temmuz 2018 tarihlerinden başalayarak Dört gün boyunca devam edecek etkinliklerin ikinci gününde Milas yöresi tanıtıldı. 

Bodrum Turgutreis Dibeklihan’da düzenlenen Muğla Günleri etkinliğinde Milas Yöresi her yönüyle tanıtıldı.

Muğla Günleri etkinliğinin organizasyonunu üstlenen Hamdi Topçuoğlu, açılış konuşmasında amaçlarının Bodrum’da yaşayan insanların Muğla’yı tanımalarını sağlamak olduğunu belirterek “Bodrum’un, Milas’ın, Muğla’nın bize zenginlik katacak çok önemli değerleri olduğunu ve bunların halkla paylaşılması gerektiğini söyledi.

Etkinlikte konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat “Bize bu ortamı, bu olanağı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum. Milas ismiyle Dibeklihan’ı buluşturup, Bodrumlular’la bir araya getirdiği için bütün arkadaşlarıma, Yörük Türkmen derneğimizden, Çomakdağlı kadınlarımızdan, Ören’den Milas’ın değişik noktalarından kültürümüzü ve birikimlerimizi getiren değerli hemşerilerimizden, Milas Yüksek Okulumuza ve emeği geçen herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Bu ortamı zenginleştirmek ve Milas’ın adına çok güzel bir sunum ortamı yarattılar. Çok değerli konuşmacılarımız birazdan sizlere Milas’ı her yönüyle anlatacaklar. Bu anlamda sizlere İlçemi kısaca tanıtmak isterim. Muğlanın çok önemli bir ilçesi alan itibari ile Seydikemer ile beraber Muğla’nın en büyük ilçesi, Yine köy sayısı itibari ile Türkiye’nin en fazla köy sayısına sahip ilçeleri arasında yer alır.119 kırsal mahallesi olan 13 merkez mahallesi olan 132 mahallesi olan bir ilçe. Nüfus itibari ile de Bodrum ve Fethiye’den sonra 3.sırada yer alır. Milas potansiyeli çok yüksek bir ilçe Ben Milaslı olmaktan ve yaşamaktan son derece mutluyuz. Işık ülkesi uygarlıklar başkenti tarihi ihtişamlı yaşamış gerçekten geçmişten günümüze çok zengin bir birikim bırakmış bir ilçe. Bu ilçenin potansiyelinin tanıtımı noktasında çok fazla çabalar sarf etmemiz lazım, El sanatlarından, yemek kültürüne, halısından zeytinine ve zeytinyağına kadar birçok noktada büyük zenginlikler barındırıyor. Bu etkinliği hem Milas ‘ın tanıtılması açısından hem de Bodrumla buluşması açsısından çok önemli bir aşama olarak görüyorum. Emeği geçen herkese tekrardan teşekkür ediyorum. Özellikle sizlere buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Milasa da bekliyorum.”dedi.

Muhammet Tokat’ın sunumunun ardından panele geçildi. Yazar Halim Şafak Şanlıdağ, Gazeteci Olcay Akdeniz ve Ali Osman Menteşe Milas yöresinin tarihi, kültürel ve geleneksel değerlerini içeren birer konuşma yaptı.

Milas gününe Bodrumlu’ların ilgisi yoğun oldu. Milas yöresine ait halıların sergilendiği Dibeklihan’da, Milas’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini anlatan kitap standı oluşturuldu. Milas’ın geleneksel zeytinyağı ve zeytin ikramı ile lezzetlenen etkinlikte, Milas Yörük Obaları Derneği’nin folklör gösterileri büyük ilgi görürken, Milaslı sanatçı Tolga Çandar’da vermiş olduğu konserle günü renklendirdi.

Yorumlar
Loading...