Bodrum Muğla Haberleri

RUS TURİSTLER BODRUM  ZEYTİN FESTİVALİNDE  ZEYTİN TOPLADI, YAĞINI ÇIKARDI 

ZEKİ ÖZKESKİN

0 103

RUS TURİSTLER BODRUM  ZEYTİN FESTİVALİNDE  ZEYTİN TOPLADI, YAĞINI ÇIKARDI 

Bodrum Rixos Otel  bu yıl 3’üncüsü düzenledi. Zeytin Festivalinde Rus turistler  önce zeytin topladı daha sonra festival için getirilen butik zeytinyağı sıkma makinesinde yağını çıkardı.

Renkli görüntülere sahne olan Rixos Olive Fest günlük hayatın stresinden uzaklaşmak, kalıplaşmış tatil anlayışlarından farklı olarak, Bodrum’a özgü yerel lezzetleri, eğlenceleri ve Bodrum’un meşhur sarı yazını misafirlerine güzel bir etkinlik ile yaşattı.

Festival nedeni ile bölgede hakim olan kötü hava koşulları ve kasırga ihbarlara rağmen otelin tüm çehresinin Zeytin Festivaline uygun olarak düzenlemeler yapıldığı dikkat çekti.

Rixos Premium Bodrum Otel Genel Müdürü Mehmet Tulunay; “Bu sene Zeytin Festivali’nin üçüncüsünü düzenledik. Otelimizin bahçesinde bulunan ve anıt niteliği taşıyan yaşları 300 ile 500 yıl arasındaki zeytin ağaçlarımıza bir saygı projesi olarak başlayan bu fikrimiz, tesisimizdeki zeytin ağaçlarının sayımı bunların kalibre edilmesi ve anıt ağaç özelliği taşıyanların da tescillenmesi ile başlamıştı.


Burada, misafirlerimizle beraber keyifli bir hasat
 gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz hasatta misafirlerimiz tarafından toplanan zeytinler, hiç bekletilmeden, yarım saat içinde soğuk sıkım makinesi ile nefis zeytinyağlarına dönüştürüldü. Mahsülden çıkan zeytinyağlarımızı da, özel olarak tasarlanan zeytinyağı şişelerimizde misafirlerimizle paylaştık. Bu sene de misafirlerimiz, çalışma arkadaşlarımız ve Bodrum halkıyla tekrar bunu kutluyoruz. Şu anda festival alanında 11 ayrı standımız var.  Stantlarda zeytin, zeytinyağı ve zeytine dair tüm ürünler tanıtılıyor. Aynı zamanda yerel yemeklere ait bir standımız var. Buranın yerel kültürüne ait yemeklerimizi sunuyoruz. Onları yabancı misafirlerimizle tanıştırıyor,deneyimsel tatil anlayışını Rixos kültürüne uygun olarak misafirlerimize yaşatıyoruz”dedi.

Etkinliğe Zeytin Dostu Derneği üyeleri ile zeytinyağı sıkımı üreten bir firma (Kocamaz Makine Sanayi ) getirdiği özel zeytinyağı sıkma makinesi ile katıldılar. Zeytin Dostu Muğla temsilcisi Feridun Kaykı Rus turistlere ve diğer konuklara “asırlık zeytin ağaçlarının gölgesinde tatil yaptığınız için çok şanslısınız.

 

Bu alanda gördüğünüz zeytin ağaçlarının sosyal varlık projesi olarak bu ağaçların varlığını tescilleyen otel yönetimine çok teşekkür ediyoruz. “ dedi. Kaykı zeytin hasatı’nın ne zaman, nasıl hazırlanacağı ve nelere dikkat edileceğini özetle anlattı. Daha sonra yüzlerce yıllık ağaçların filizlerini incitilmeden, kırılmadan zeytin tarağı ile nasıl zeytin toplanacağı tarif edildiFestivale Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği, Bodrum Yadigarı, Zeytinlik gibi Bodrum firmalarının yanı sıra Milas ve çevresinden de çeşitli üretici ve firmalar katıldı.Çoluk çocuk zeytin toplayan Rus turistler ve otel personelinin sepetleretopladıkları zeytinlerin bir kısmından kahvaltılık çekişte zeytinin nasıl yapılacağı gösterildi. Geri kalan zeytinlerde özel olarak getirilen zeytin sıkma makinesinde soüuk sıkım ile zeytinyağı çıkarıldı. Makineden doğal olarak çıkan zeytinyağını almak için Rus turistler ellerine aldıkları boş şişeler ile adeta yarıştılar, uzun kuyruklar oluşturdular. 

Daha sonra etkinlik kapsamında zeytinyağı tadımları, zeytin ve zeytine dair workshoplar, zeytin toplama hasatı, yöresel lezzetlerin sunumu, yarışma, dans ve folklor gösterileri ile zeytin meyvesinden içmelik kaliteli zeytinyağı elde edilerek turistlere dağıtılması gibi etkinlikler düzenlendi. 

Zeki Özkeskin

Yorumlar
Loading...