Bodrum Haber
Yerel 1

Bodrum’da 152.yılında ”Çerkez Vahşetini” andılar

0 104

Bodrum’da büyük Çerkez sürgün ve vahşetinin 152’nci yıldönümü nedeniyle düzenlenen  etkinlikte denize karanfil bırakıldı.

Bodrum Çerkezleri Platformu tarafından Çerkez sürgünü ve soykırımının 152’nci yıldönümü nedeniyle İskele Meydanı’nda anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan yaklaşık 50 Çerkez,’21 Mayıs’ı kıyımı, sürgünü unutma’,  ’21 Mayıs’ı unutma, unutturma’ ve ‘Soykırımın 152. Yılı’ yazılı dövizler taşıdı. Grup daha sonra, üzerinde Çerkez sürgününün yaşandığı yıl olan ‘1864’ yazan çelengi suya bıraktı.

6f64854efdf48b93d632e7c813c87629

Grup adına açıklama yapan Aydın Demirkan, “Çerkez sürgün ve soykırımını anmak üzere burada toplandık. Her Mayıs’ta dünyanın bütün denizleri Çerkez’lere hüzün taşırlar. O gün, bizim için bütün denizler, ölülerimizin karanlık sularında kaybolduğu Karadeniz’dir. Bizler, Karadeniz’e vuran cesetlerin arasında sağ kalanların, Rus emperyalizminin karşısında direnen, Anadolu’yu işgal eden emperyalistlere karşı Kurtuluş Savaşı’na omuz verenlerin çocuklarıyız. Her türlü imkansızlıklara rağmen kendi dili, kültürü, geleneği ve anavatanını unutmayan, unutturmayan bir Çerkez neslinin evlatlarıyız. Bizler, Bodrum kıyılarına vuran Aylan bebeğin dramını en iyi anlayanlarız. Bu acıyı 152 yıldır yüreğimizde yaşıyoruz. Her 21 Mayıs bizim için diriliştir. Dilimize, kültürümüze, geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkacağımızı tekrar dile getiriyoruz” dedi.

Yerel 2
Yorumlar
Loading...