Muğla Barosu Basın Açıklaması

Değerli Meslektaşlarım, Yazılı ve Görsel Basınımızın Değerli Temsilcileri,

Salgın hastalık ile uğraştığımız şu günlerde, başka hiçbir sorun yokmuş gibi, Siyasal İktidar tarafından bir süredir, Baroların seçim sisteminin değiştirilmesi, ya da çoklu Baro diye isimlendirilebilecek bir yapılanma için  çalışmalar yürütmektedir.

Bu yanlıştan dönülmesi ve sesimizin duyulması amacıyla  Baro Başkanımızın da aralarında bulunduğu pek çok Baro başkanının 19 Haziran 2020 tarihinde Ankara’ya doğru başlatmış olduğu “SAVUNMA YÜRÜYOR” eylemi, Ankara girişinde, Polis tarafından hukuka aykırı bir şekilde barikat kurularak engellenmiş – durdurulmuştur.  

Yüzotuz bin avukatın 83 milyon vatandaşın hakları için yürüyen Baro başkanları kendi ülkelerinin Başkentine girememektedirler.

Bu durum, bu gün, Türk Hukuk Tarihine Kara Bir Leke Olarak Geçmiştir!  

Ortaya çıkan görüntüler demokrasi ve hukuk mücadelemiz için utanç kaynağıdır.

Türkiye Cumhuriyeti, hukuk devletidir! 

Anayasamızın 25.maddesi çok açıktır.“Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.”

Anayasamızın 26. Maddesine göre “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.”

Ve yine Anayasamızın 34.maddesinde de belirtildiği gibi “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. “

Anayasa bu kadar açık hüküm ifade etmekte iken, Anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşünün ve ifade özgürlüğünün engellenmesi anayasal bir suçtur. 

Bu hakkı engelleyenler tarih önünde utanacaklardır. 

Bu günde dahi Baro Başkanlarının karşısında duran, hatta geçtiğimiz günlerde Baro başkanlarını hedef gösteren Barolar Birliği başkanı Av.Metin Feyzioğlu, bu utancın baş sorumlularındandır, artık Metin Feyzioğlu bir avukatlık sorunudur.

Haklı ve onurlu yürüyüşünü tamamlayan Baro Başkanlarının Atamızın Huzuruna çıkmasına ve hatta Ankara’ya bile girmesine izin verilmezken, Avukat Metin Feyzioğlu’nun Anıtkabir’e ziyarette bulunması barikatlar ardında durdurulan Baro başkanlarının karşısında durduğunun göstergesi olup temsil ettiği makamın değerleri ile büyük bir çelişkidir. 

Av. Faruk Erem ’lerin,  Av. Özdemir Özok ’ların ve daha birçok kıymetli başkanların başkanlık ettiği Barolar Birliği mevcut başkanı, Avukatlık yasasını bizzat çiğnemiştir. 

Bizi temsil etmediğini defalarca dile getirdiğimiz birlik başkanını yeniden ve derhal istifaya davet ediyoruz. 

Baro Başkanlarının hak arama yürüyüşünü hukuka aykırı bir şekilde engelleyen siyasal iktidarı bu yanlışından derhal dönmeye ve hukuk devleti olmanın gereklerine uygun hareket etmeye davet ediyoruz.

Mücadelemiz bağımsız savunma- bağımsız yargı içindir. Ülkemiz içindir. Bu mücadeleyi sonuna kadar hep birlikte sürdüreceğiz. 

HİÇ BİR BARİKAT AVUKATLARI, SAVUNMAYI  DURDURAMAZ! 

SAVUNMA SUSMADI,SUSMAYACAK

 

 

-İç Sayfa

 

Büyükşehir Belediyesi’nin Yardımları

 

Muğla Sınırları içinde yaşayıp, tüm ailenin geliri ile gerekli yaşam standartlarının altında kalan ve geçinemeyen altı bine yakın kişi, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ den nakdi ve ayni yardım sağladı.

Tülay SÜKÜN

Yardım için son birkaç aydır başvuru yoğunluğu yaşadıklarını ve bu yoğunluğun da “Corona virüs salgını nedeniyle işsiz kalan kişi sayısının artması!” ile oluştuğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Yetkilileri, her yardım başvurusunu kayda alıp, inceleme yaptırdıklarını açıkladı.

Yetkililer tarafından, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ nin yapılacak yardımlara ilişkin bir ‘Sosyal Yardım Kurulu’ oluşturduğu, başvuru dosyaları bu kurula ulaşan kişilerle ayrı ayrı görüşüldüğü ve yapılan incelemelerin ardından da bir destek sağlanıp sağlanamayacağına dair kararın, verildiği belirtildi. 

 

Nakdi ve Ayni Yardımlar

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak, ‘Veren el, alan eli görmemeli!’ politikası izlediklerine vurgu yapan yetkililer, bazen nakdi, bazen de ayni yardımların söz konusu olduğunun bilgisini verdi.

Büyükşehir Belediye Görevlileri, “Nakdi yardımlarda, bir- iki kişilik hane için 150, üç-dört kişilik hane için 200, beş-altı kişilik bir hane için de en fazla 250-TL civarında bir nakit desteğimiz oluyor. Hane kişi sayına göre artan bu rakamlar, belediyemizce ihtiyaç sahibine verilen ‘Halk Kart’ a aylık nakit olarak yükleniyor ancak kişi bu parayı, bankamatikten çekemiyor. Herhangi bir markete gidip gıda ve kırtasiye alışverişi yapabilir ve ödemesini, bu kartla post cihazı üzerinden yapabilir! ‘Halk Kartlar’ sadece gıda ve kırtasiye amaçlı alışverişler için kullanılabiliyor. Belediyemiz, para yüklü bu maddi destek kartı (Halk Kart) yöntemiyle ihtiyaç sahibi ailenin mutfak masrafına, az da olsa bir katkı sağlamayı amaçladı.” şeklinde bir bilgilendirme yaptı.

 

‘Muhtaçlık Sınırı’

Büyükşehir Belediyesi’nden yardım talep eden bir kişinin yedi-sekiz kurumdan belge onayı almasının gerektiğini söyleyen yetkililer, “Başvuru sahibinin, gelir durumunu belgeleyen ve üzerinde herhangi bir mülk olmadığına dair farklı kurumlara onaylattığı evrakları, 15 gün içinde Belediyemiz’ e teslim etmesi gerekiyor. Sonrasında ise geri araştırma işlemlerini başlatıyoruz. Evin tüm gelirlerinin ‘Muhtaçlık Sınırı’ nın altında olması lazım! Hanenin ortak geliri ile hanedeki kişilerin çalışabilecek durumda olup olmadıklarına da bakıyor ve yaş ortalamasını ölçüt alıyoruz.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ‘Sosyal Destek Kartları’ ile genelde, 60-65 yaşın üzerindeki gelir düzeyi düşük ve başka herhangi bir kurumdan yardım almayan aileleri hedeflediğini söyleyen Belediye Yetkilileri, “Özel durumu olan, engelli ya da eşinden boşamış ve küçük çocuğu bulunan anneler de yardım başvurusunda bulunabiliyor. Belediyemiz bu yardımları yaparken, herhangi bir cinsiyet ayrımı da gözetmiyor.” diye belirtti.

 

Ayni Yardım Şartları

Büyükşehir Belediyesi’nin ayni yardımlarında ise ihtiyaç sahiplerinin evlerinde kullanacağı hastane yatağı, havalı yatak veya tekerlekli sandalye gibi ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını belirten Belediye Görevlileri, gerekli ayni yardım şartları hakkında;

 “Evde yatalak bir hasta varsa doktorun imzalayıp onaylayacağı, ‘Hastane yatağı veya havalı yatak gereklidir!’ yazısı ile incelemeler yapıp, hazırlanan dosyayı, ‘Sosyal Yardım Kurulumuz’ un onayına sunuyoruz. Kurulumuzun onay vermesiyle yatakları sahibine teslim ediyoruz. 

Tekerlekli sandalye yardımlarımızda ise engelli kişinin hastaneden aldığı ‘Engelli Raporu’nda, sandalye kullanması gerektiğinin belirtilmesi lazım! Bazen bu tür ayni yardımlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İl Müdürlüğü aracılığı ile yapılıyor. Onların ulaşamadıkları kişilere de Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak, biz yardımcı olmaya çalışıyoruz.” bilgilendirmesinde bulundu.

Marmaris ve Datça’ nın, tüm mahallelerinden de kendilerine yardım başvuruları geldiğini,  Armutalan Mahallesi ev ziyaretini de bu amaçla gerçekleştirdiklerini belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi Yetkilileri; 

Marmaris Bölgesi’nde, 90’nın üzerinde haneye, nakdi ve ayni yardım yapıldığını, Muğla Geneli’ nde ise toplam beş bin 958 (5.958) aile için dokuz milyon 426 bin 257 Lira (9.426.257-TL) tutarında yardım sağlandığını söyledi.

 

‘Mesleğim Yok, İş Bulamıyorum!’

Armutalan Mahallesi’nde, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne yardım başvurusu yapan eşinden boşanmış, kirada oturan, 14 ve 18 yaşında öğrenci iki oğlu bulunan N.U. da Büyükşehir Belediyesi’nin bu yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti.

Her hangi bir mesleği olmadığı için iş bulmakta zorlandığını söyleyen N.U. ,“Ekonomik sıkıntılarımın olduğunu bilen bir kadın arkadaşım aracılığı ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bu sosyal yardımından haberim oldu. Belediye yetkililerine danışan arkadaşım, ‘Çalışmadığım ve hiçbir maddi gelirimin olmadığını belirten evrakları onaylatmam şartıyla yardım alabileceğimi’ söyledi… 

Yardımların hem maddi, hem de ‘Market alışveriş kartı’ olarak yapıldığını duymuştum. Şimdi ise yardımın en fazla 250- TL yüklenen ve sadece gıda ve kırtasiye alışverişi yapılabilecek ‘Halk Kart’ olduğunu öğrendim. Bana verilen evrakları, on beş gün içinde gerekli kurumlara onaylatıp, Büyükşehir Belediyesi Yetkilileri’ ne teslim etmem gerekiyor. İşkur, Marmaris Belediyesi, sosyal güvenlik kurumu, mahalle muhtarı, tapu, maliye, trafik ve tarım müdürlüğü onaylarını almam lazım! Ancak kesin yardım edilecek diye bir durum da yok, çünkü gerekli evrak incelemelerinden sonra bir yardım alıp alamayacağım belli olacakmış. Yardımım onaylanırsa her ay kartla alışveriş yapabilecek ve şartlarımın değişmemesi durumunda, bu yardımların, yıllık olarak yenilenmesi sağlanabilecekmiş.” şeklinde, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden alabileceği yardım hakkında öğrendiği bilgileri paylaştı.

Loading...