DOLAR 8,6305
EURO 10,1276
ALTIN 492,17
BIST 1.386
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 30°C
Az Bulutlu
Muğla
30°C
Az Bulutlu
Per 27°C
Cum 27°C
Cts 30°C
Paz 29°C

MEHMET TOSUN “ŞOV YAPMAYIN İŞ YAPIN”

MEHMET TOSUN   “ŞOV YAPMAYIN İŞ YAPIN”

 
ARC_0222-001Bodrum MHP İlçe Başkanlığı Bodrum’da Belediye Gıda A.Ş.’de yaşanan hukuk dışılığı ve yönetimi eleştirdi. Kapatılan Belediye Kafeteryalar ile ilgili şirket Müdürü Hüseyin Yıldızhan’ın algı operasyonu yaptığını MHP’li meclis üyelerine yönelik yapılan haksız suçlamalara cevap verdi. Toplantıya MHP İlçe Başkanı Mehmet Tosun, Kadın Kolları Başkanı Melek Yılmaz, Belediye meclis üyeleri Hülya Aşkın, Mustafa Paşalı, Remzi Güngör, Mazlum Ağan, Şakir Açıkgöz, Süleyman Mazı, Mustafa Dağdelen, Erdinç Tekinkaya ile parti üyeleri katıldı.
Toplantıda İlçe Başkanı Mehmet Tosun Bodrum Belediyesi’nin çalışmalarını eleştirirken, yeni gündemler yaratılarak asıl gündemler unutturuluyor ifadelerinde bulundu. Tosun “Bodrum kan kaybediyor, Belediye Kafelerini hukuksuzca ihalesiz olarak 5 yıllığına Bodrum Belediye A.Ş.’ye devredilmiştir. Evet bizde vatandaşlarımız mağdur olmasın çalışanlar mağdur olmasın diye bizde 2 çekimser oyumuzun dışında bizde destek verdik. Destek verdik ama ileride bu kararı daha hukuki zemine taşır diye destek verdik. Ardından Bodrum Kaymakamlığı bu kararı yasal bulmadığı için mahkemeye taşımıştır, kaldı ki bizde bulmuyoruz.
Şu anda batık bir şirketten bahsediyoruz. Şirket yönetilemiyor, ellerinde sadece kafeteryalar kaldı onları bile yasallaştırmayı beceremeyen, personel maaşlarını dahi ödemekte zorluk çeken bu şirket ayrı birde son dönemlerde belediyenin asli görevi fen işlerinin arasındaki, Bitez sahil düzenlemesi, Bodrum Belediyesi ilave inşaatı gibi bir takım temel hizmetlerin doğrudan ihale yöntemi ile yapılması gerekirken ihalesiz bir şekilde Belediye Gıda A.Ş. üzerinden verildiğini öğreniyoruz. Asli hizmetlerin ihalesiz olarak yapıldığı bize gelen duyumlar arasındadır. Ben bu güne kadar ihale açılarak yapılan bir şey duymadım” diye konuştu.
Mehmet Tosun Katı Atık Depoloma ile ilgili yerin ve yapılacak sistemin çok klasik olduğunu vurgularken “Bodrum Belediyesi’in halen bir atık eylem planın yok, ayrıştırma yok toprağın altına gömerek olmaz. Bu tesis Bodrum’a yakışmaz bu sistemle 10 yılda kotları doldurur, 10 yıl sonrada tekrar proje arar hale geliriz” derken Meclis üyesi Mustafa Paşalı atık depolama ile ilgili olarak “Avrupadan gelen fonla yapılan bir proje vardı. Depolama yerine, çöpü hem bertaraf, hem ayrıştırmayı planlayan. Bu projeyi kabul etmediler. Yani biz şimdi Mercedes varken şu an Şahin’e muhtaç kaldık” dedi.
Bodrum’a yapılmak istenen Toki ile ilgilide Bodrum’un yapısına uygun olmayan Toki’yi istemediklerini, zaten yeterince fazla konut olduğunu bunların rehabile edillerek kullnılmasından yana olduğunu, Külliye ile ilgili de “Orada bir inatla devasal islam tanıtım merkezi oluşturulmak istenmesi tamamen siyasidir buna karşıyız. Bodrum dokusuna uygun bir cami talep durumunda yapılabilinir” diyen Tosun Bodrum Otogarının yeri ile ilgili Torba Barış Akarsu kavşağına yapılmasının uygun olmadığının altını çizdi. Ciddi bir trafik problemin oluşturacağını daha yoldan içeride bir alanda otogar yapılmasının uygun olacağını ifade etti.
Toplantıda partiye katılan iki kişiye rozetleri takılırken bugün doğum günü olan Meclis Üyesi Mazlum Ağan’a da Sürpriz doğum günü pastası getirildi. Toplantı sonrası pastayı üfleyen Ağan partili arkadaşlarına teşekkür etti.
Toplantıda basın açıklamasını okuyan Av. Şakir Açıkgöz şunları söyledi ;
“2014 yılı Mart ayındaki yerel seçimlerde, Bodrum halkının Bodrumu yönetmesi için emanet ettiği Belediye yönetimi Bodrum halkına söz verdiği seçim vaatlerden hiç birisini yerine getirmediği gibi, geçen iki yıl zarfında da Bodrum’a hiçbir yenilik ve hizmet sunamamışlardır. Yenilik bir yana, turizm sezonunun başladığı şu günlerde, Belediyenin asli ve birincil görevleri arasında bulunan Bodrum’un alt yapısı ve yolların durumu ortadadır..!

-Bodrum’a ve Bodrum’luya hiçbir hizmet sunamayan Bodrum Belediyesi, yasaya aykırı yaptığı işlerin faturasını da, Bodrum halkı tarafından seçildikleri günden beridir, yasaların elverdiği ölçüde, CHP li Belediye yönetiminin hukuk dışı tutumlarına rağmen Bodrum halkı ve kamu yararı için onurlu bir muhalefet görevini yerine getiren Milliyetçi Hareket Partisi Meclis üyelerine çıkarmaya çalışmaktadır. Bu durum, şu anda ülkede yaşanan algı yönetimin ve kaotik sürecin bir yansıması olması gerek ki, CHP li belediye yönetiminin de gerçekler karşısında algı yönetimine sarılmış ve özel belediye şirketinin yöneticisine verdikleri talimatlarla, Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyelerini, haksız ve iftira mahsulü beyanlar ile Kamu oyu karşısında kin ve nefret oluşacak şekilde töhmet altında bırakmayı amaçlamışlardır. Bunlardan biri Bodrum Kamuoyunun haklı olarak gündeminde olan Turgutreis,Bitez ve Yalıkavak Mahallerindeki Kafelerin Mahkeme kararıyla kapatılmasıdır..

-Öncelikle şunu belirtelim ki, Belediye resmi bir kurum olup, yetkileri yasalarla belirlenmiştir. Kamu idaresinin yasalara uymadığı bir yerde, halkın yasalara uymasını kimse bekleyemez. Bodrum Belediye meclisinde ki tek muhalefet partisi meclis üyeleri olarak, Bodrum Belediyesinin yasalara uygun, kamu yararı ve Bodrum halkı için yaptığı her türlü hizmetin arkasındayız destekçisiyiz, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bodrum halkının yararına görmediğimiz, kanunlara uygun olmayan her uygulamasının ise karşısındayız. İki yıldır böyle olmuş, bundan sonrada bu şekilde olacaktır…

– Turgutreis,Bitez ve Yalıkavak Mahallerindeki Kafelerin kapatılmasına ilişkin olarak, Belediye Gıda A.Ş. Yöneticisi Hüseyin YILDIZHAN 26.05.2016 tarihinde tamamen gerçeğe aykırı ve Bodrum kamu oyunu yanıltıcı şekilde basına açıklamalarda bulunmuştur. Hüseyin YILDIZHAN yaptığı açıklama da;“Kafelerin kapatılmasının nedeninin MHP’li meclis gurubun açtığı davalar olduğu” yönünde tamamen iftira mahsulü açıklamalar ile MHP li Meclis gurubunu töhmet altında bırakmayı amaçlamıştır. Hüseyin YILDIZHAN aldığı talimatlar doğrultusunda algı yönetimi ile insanların samimi duygularını sömürmek için, Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyelerine iftira atmaktan çekinmemiştir..Söz konusu açıklama Turgutreis Mahallesinde bulunan kafenin kapanması ile yapılmış olup, bu kafe yıllardır Belde belediyesi tarafından işletilirken, Bodrum Belediyesi Meclisi 08.04.2014 tarih ve 92 sayılı karar ile Turgutreis,Bitez ve Yalıkavak, Ortakent, Mumcular,Yalı, Gümüşlük Mahallerindeki Kafelerin Bodrum Belediyesi Gıda A.Ş.”ne tahsis edilmesine,kira bedelinin ise Encümen tarafından belirlenmesine karar verilmiştir. Alınan bu kararda MHP’li meclis üyelerinden Mustafa PAŞALI ve Mustafa DAĞDELEN çekimser kalmış, diğer üyeler olumlu yönde oy kullanmıştır. Yani Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Grubu bu karar’a sadece geçiş sürecinde sırf bu kafeteryaların kapatılmaması, halka olan hizmetlerin aksamaması için destek vermiştir.

-Kafelerin Belediye Gıda A.Ş.’ne tahsissine ilişkin Bodrum Belediyesi Meclisinin aldığı 08.04.2014 tarih ve 92 sayılı kararın iptaline yönelik, Bodrum Kaymakamlık Makamı Muğla 1. İdare Mahkemesinin 2014/574 esas sayılı dosyasıyla dava açmış, yapılan yargılama sonucunda Muğla İdare Mahkemesi 2014/574 esas ve 2016/146 karar sayılı ilamı ile Belediye Gıda A.Ş.nin Kamu Tüzel kişiliği olmadığı, ayrı bir tüzel kişilik olduğu, Bodrum Belediyesinin Meclis kararı ile doğrudan tahsisinde Kamu yararı ve hukuka uygunluk bulunmadığından Bodrum Belediyesi Meclisinin 08.04.2014 tarih ve 92 sayılı kararını iptal etmiştir. Bu iptal sonucunda da Turgutreis marinada bulunan kafe kapatılmıştır. MHP Meclis grubu bu davanın tarafı dahi değildir.. Söz konusu Meclis kararını ve Mahkeme kararını ekte sunuyoruz.

-Belediye Başkanlığın Hukuk birimi varken, birden fazla hukukçusu varken, yasalara aykırı olan bir konuyu neden meclise getirip, siyasetin konusu yapar? Aldığı hukuka aykırı kararlarda Kamunun neden zararına yo açar? Ayrıca seçimler sonucunda hukuka aykırı olarak aldığı bu kararın iki yıldan bu yana düzeltmesini niye yapmaz? Bu kafeteryaları Bodrum Belediyesine ihale ile vermesi gerekirken Mahkeme sonuçlanana kadar Hukuksuz uygulamayı neden sürdürür? Bodrum Kamuoyunun bunu sorgulaması gerekmektedir.

-Söz konusu Kafelerin yıkılmasının ve kapatılmasının tek sorumlusu şu anda Belediye’yi yöneten kişilerdir.Suçlu aramasınlar,kimseye çamur atmasınlar..Bodrum’u yönetemiyorlar, yönetemeyeceklerse bıraksınlar.. Bodrum Kamuoyunu gereksiz açıklamalarla meşgul etmesinler. Bodrumun kaybedecek zamanı artık yoktur..

Kaldı ki; 2014 yılı mali yılı Sayıştay inceleme raporunda da Belediye başkanlığının 3.gerçek ve tüzel kişilere doğrudan tahsisinin usul ve yasala aykırı olduğu belirtilmesine rağmen, Sayıştay raporundan sonrada Bodrum Belediye Başkanlığı 3. Kişilere doğrudan tahsislere devam etmektedir. Sayıştay Raporu incelendiğinde tahsislerin yanında;Belediye ait taşınmazların Belediye yasası ve Devlet İhali kanuna aykırı şekilde kiraya verildiği,
-Araç ve personel alımının Belediyenin mali gücü ile orantılı olmadığı,
-Belediye ait taşınmazların 10 yıl ve üzere kiralamanı yasak olmasına rağmen 270 taşınmazın bu şekilde kiraya verildiği,
-Kiralamaların ihale ile değil, doğrudan kiraya verildiği,
-Belediye hizmet alım ihalelerinde yaklaşık maliyetlere uyulmadığı,
-Taşınır kayıtlarının yapılmadığı,bu konuda yönetmelikleri uyulmadığı,
-Bütçenin gerçekçi hazırlanmadığı vs. vs. Kısaca Sayıştay raporunda Bodrum Belediyesi yönetimi için olumlu bir tespit yoktur. Sayıştay bu tespitleri sonrası, devamı yıllarda özellikle bu konuların izlemeye alınacağını belirtmesine rağmen, Belediye Yönetiminin yasalara aykırı ve kamunun zararına nede olan bu yanlışları düzeltme gibi bir derdi ve çabası da yoktur. Sayıştayın düzeltin diye uyardığı konuları dahi düzeltmeyen Belediye yönetiminin bundan sonra Belediyeyi denetleyen, Sayıştay denetçisinin veya Merkezden gelen müfettişlerin yüzüne nasıl bakacakları nasıl bir savunma içine gerecekleri merak konusudur.

-Yukarıda açıklamalar sonucu şu hususu da belirtmekte yarar vardır ki; Hüseyin YILDIZHAN, Belediye ye ait bir şirketin yöneticisi olup, Bodrum Belediyesinin iş ve işleyişinden dolayı açıklama yapma hak ve yetkisine haiz değildir. Ayrıca Bodrum Belediyesi ve Kamuyu ilgilendiren önemli bir meselede Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyelerini muhatap alarak, birde iftira ve gerçeğe aykırı beyanları ile MHP’li meclis gurubunu töhmet altında bırakacak şekilde açıklama yapma hak ve yetkisine hiç haiz değildir.

-Bodrumun önemli bir sorunu hakkında ki açıklamayı, Bodrum Belediyesi Başkanı veya yetkilileri yapması gerekirken, komu oyuna empoze edecekleri algı ile halkın samimi duygularını sömürerek, MHP li meclis üyelerine ve Partimize karşı halkta kin ve nefret oluşturmak için kamu oyuna yanlış bilgi vermekten çekinmeyen özel bir şirket olan Belediye Gıda A.Ş. nin Yöneticisi açıklama yapmaktadır. Hüseyin YILDIZHAN Belediye yönetimi ile ilgili MHP li meclis grubunun muhatabı olamaz. Ancak bu olay Bodrum Belediyesinin nasıl yöneltildiği açısından önemlidir…Çünkü; Bodrum için çok önemli olan bu konularda Belediye Başkanı ve diğer yöneticiler dururken Belediye Gıda A.Ş. nin müdürünün açıklama yapması Belediyenin yetkisiz kişilerce yönetildiğini göstermektedir.

-2016 Nisan ayında sunulan Denetleme Raporunda özellikle Komisyon üyesi, MHP’li meclis üyesi Av.Şakir AÇIKGÖZ’ün rapora düştüğü şerhten anlaşıldığı üzere, Bodrum Belediyesi borç batağının içinde olup, Bodrum yönetilememektedir. İki yıldır hizmet sunamayan Bodrum Belediyesinin bu yönetiminden ileriki üç yıl içinde de bir hizmet beklemek mümkün değildir. Yasa ve yönetmelik gereği denetleme raporu Belediye Meclis Başkanı tarafından kamu oyu ile paylaşılması gerekirken paylaşılmamıştır. Ekte denetim raporu ve MHP li meclis üyesi Av.Şakir AÇIKGÖZ’ün şerhini kamu oyuyla paylaşıyoruz. Denetleme raporu okunduğunda da Belediye yönetiminin içler açısı durumu daha net anlaşılacaktır. Denetleme raporunda da belirtildiği üzere, ayrıca MHP li meclis üyeleri olarak düşüncemizi şudur ki; Belediyenin borç batağının içinde olmasının ve kötü yönetilmesinin nedeni, Belediye çalışanları ve birim amirleri değil, Belediyeyi yöneten siyasi erktir. Belediye hizmetlerinde, düşük finansmanla yüksek performans alınması için ilgili birimler özenli bir çaba sarf etmekte,ancak Belediye yöneten siyesi erk bu kişilere katkı verip önüne açacağı yerde, köstek olmakta, engel olmaktadır. Temizlik işleri müdürlüğü bunlardan biri olup, Bodrum’un temizlik hizmetinin taşeron firmalar eliyle değil,Belediye eliyle yerine getirilmesi durumunda, Belediye bütçesine yıllık asgari 20.000.000,00.TL (Yirmi Milyon TL) gelir sağlayacaktır.

-Taşeron firmaya (Yalı,Mumcular hariç) temizlik işleri karşılığı 2015 yılında verilen yıllık toplam gider miktarı 28.000.000,00.TL dir. (Yirmi sekiz milyon TL).

-Bodrum Belediyesi temizlik işlerini kendisi üstlenmesi ve temizlik ve çöp toplama için gerekli araçların sıfır olarak alınması durumunda dahi (Yalı,Mumcular hariç) TÜM ARAÇLARIN ALIM MALİYETİ TOPLAMI:15.142.012,15.TL (On beş milyon yüz kırk iki bin on iki TL)’ dir.

-Sadece bu örnek bile Bodrum Belediyesinin iyi yönetilmediğini, Belediyenin kar etmesi ve hizmet sunması için değil,Belediyenin borç batağına iyice batırılarak hizmet sunamayacak duruma gelmesi için bir yönetim sergilenmektedir.

-Bodrum’a katkı sağlamak ve hizmet sunmak için özverili çalışan personelin önünü kesen Belediye yönetimi, MHP li meclis üyelerinin de Meclis çalışmalarında hizmet sunmasının ve katkı sağlamasının önünü kesmekte, MHP li meclis üyelerinin komu oyundan veya vatandaştan duyduğu bir usulsüzlüğü veya yanlışı Belediyeye gidip araştırmak ve sorgulamak istemesi durumunda,Belediye yönetimi denetim yollarını kapatmakta,İmar,Emlak istimlak gibi birimler Belediye yönetiminin talimatı ile MHP li Meclis üyelerine bilgi dahi verilmemektedir.

-MHP li meclis üyeleri olarak 2015 yılında Belediye Meclis başkanlığına sunduğu önemli konuları içeren elliye yakın yazılı soru hala cevaplanmamıştır…vs.vs.Zaten bu şekilde çalışan bir Belediyeden hizmet beklemek abesle iştigal olur…

-Yine Bodrum Merkezde Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde bulunan tepecik kafe yasaya aykırı inşası nedeniyle yıkılmıştır. Buranın da MHP’li meclis gurubunun baskısı sonucu yıkıldığı konusunda kamuoyunda algı oluşturulmuştur.

-MHP’li meclis üyeleri olarak bizler Mayıs ayı toplantısında aşağıdaki soruyu Meclis Başkanına sorduk, Komu oyunun da Bodrum Belediyesine şu soruyu sormasını istiyoruz;

-Bodrum Belediyesi Tepecik Mahallesinde ki sahile neden yasaya aykırı bir şekilde kafeterya inşa etmiştir?

-Beş yıl önce buraya yapılan yapının yasaya aykırı bir yapı olduğunu Belediye bilmiyor muydu?

-Yasaya aykırı olması nedeniyle yıkılan bu yerle ilgili oluşan Kamu zararından kim sorumlu olacaktır.?

-Ayrıca,Nisan ayı meclis toplantısında Meclis başkanlığına sunulan denetleme raporunu ve Bodrum Belediyesinin faaliyet raporunu da sunuyoruz. Faaliyet raporunda bakıldığında da Belediyenin geçen yıllarda hiçbir hizmet sunmadığı gibi, gelecek yıllar içinde hizmet sunmak için bir plan ve düşüncesinin de olmadığı görülecektir.

-Yukarıda belirttiğimiz üzere, Bodrum Belediyesinin yasalara uygun, kamu yararı ve Bodrum halkı için yaptığı her türlü hizmetin arkasındayız destekçiyiz, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ancak yasalara aykırı ve kamunun zararına neden olacak her türlü iş ve faaliyetinde karşısındayız..İki yıldır böyle olmuş, bundan sonrada bu şekilde olacaktır.02.06.2016

-Kamuoyuna Saygıyla arz ederiz.

Bodrum Belediyesi Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyeleri

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.