DOLAR 8,7540
EURO 10,3892
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 30°C
Parçalı Bulutlu
Muğla
30°C
Parçalı Bulutlu
Paz 29°C
Pts 28°C
Sal 30°C
Çar 34°C
Blog İstatistikleri
  • 432.690 tıklama

ASKERİ OKULLAR KAPATILMAMALIDIR

ASKERİ OKULLAR KAPATILMAMALIDIR

“Olağanüstü Hal Kanununa dayandırılarak Kanun Hükmünde Kararnameler” ile Askeri Okulların Kapatılması”Kanun Hükmündeki Kararnamelerin çok kısa sürede gerçekleştirilmiş olması çok ağır sonuçlar yaratacaktır.
Eğer çok önceden hazırlanmışsa bu vatana ihanet edenlerin yarattığı vahşeti fırsatçılığa dönüştürmek demektir. KHK ile tarih yok edilmektedir. Mete Han zamanında uygulamaya başlanan askeri sistem, hiyerarşi bir gecelik kararname ile yok edilmektedir. Bu kararlar ile Türk Ordusunun beslendiği damarlar kökünden kesilmektedir.
Bu vatana ihanet eden asker kılıklı teröristler dâhil olmak üzere, tüm devlet düşmanları en fazla bu
İktidar döneminde devlete sokulmuş veya terfi ettirilmiştir. Sınav sorularını çaldıran, çalan ve bunlara fırsat verenleri bulup yargılamak yerine askeri okulları kapatmak ileride çok büyük güvenlik zafiyeti yaratacaktır. Gerek Ergenekon, Balyoz kumpası gibi karlama uygulamalar ile 15 Temmuz darbe girişiminin ve FETÖ/PYD yapılanmasına zemin hazırlayanların siyasi sorumluları ne olacak. Sorgulanmayacak mı? Yanlarında kar mı kalacak. Bugüne dek hiçbir üst düzey siyasinin sorgulandığını, dava açıldığını hiç duydunuz mu? Sadece FETÖ/PYD yapılanmasını suçlayarak geçiştirilemez
Geçtiğimiz hafta 29 Temmuz 2016 Cuma günü her nasıl oldu ise; “En büyük bozgunculuk din kisvesine bürünerek millete kötülük yapmaktır. En büyük bozgunculuk dinin muazzez değerlerini istismar ederek insanları aldatmaktır.” şeklinde beni de şaşırtan ve tamamen hemfikir olduğum bir hutbe yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığında da 1.000’e yakın FETÖ Üyesi çıkmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığında İmam Hatiplerden gelenler çalışmıyor mu? Orada yuvalandılarsa aynı nedenlerle Askeri Okullar kapatılırken İmam Hatip Okulları kapatılmıyor da aksine sayısı artırılıyor.
Çok çarpıcı bir örnek vermek gerekirse; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın tutuklanan Emir Subayı ve yine Hulusi Akar Korgeneral rütbesinde İstanbul Ayazağa’daki 3. Kolordunun Komutanı iken emrinde çalışan ve”Asrın İhaneti ve İftirası Balyoz Davası” hakkında bilirkişi tayin etmesi üzerine “Balyoz Gerçektir” şeklinde gerçek dışı bilirkişi raporu veren, hakkında gözaltı kararı olan ve şu anda
INNSWORTH / İNGİLTERE’de NATO Müttefik Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekat Başkanlığı Eğitim ve Tatbikat Şube Müdürü olan Kara Pilot Kurmay Albay Ahmet Erdoğan da İmam Hatip Okulu mezunu değil midir? Askeri Liseler kapatılırken, İmam Hatiplerin açılmasının din devletine gidişin en önemli göstergesi olduğunu saklayamazsınız.
Mezunu olduğum için örnek vereceğim Türkiye’nin ilk askeri eğitim kurumu olan ve mazisi 1773’e uzanan Deniz Lisesi verdiği eğitimlerle Deniz Kuvvetlerinin Subay ihtiyacını karşılar. Vatan, millet sevgisi, sadakat, silah arkadaşlığı, aidiyet, gerektiğinde vatan için canını verme duygusu ile analatik ve
rasyonel düşüncenin öğretildiği Deniz Subayı olma yönündeki ilk birikimlerin kazandırıldığı ilim irfan yuvasıdır.TBMM’nin devre dışı bırakıldığı bu uygulamalar için Türk Milletine yeterli ve doğru bilgilendirme yapılmamıştır. Bu kararlar alınırken, Muhalefet Partilerinin görüşü alınmamıştır. Bu değişiklikleri yapanlar ehil değildir. Şimdiye kadar hep aldatıldığını-kandırıldığını-saf olduğunu söyleyenler yine yanılıyorsa, bunun hesabı kimden sorulacaktır.
KHK ile Milli Savunma Üniversitesi diye bir kuruluşla aslında TSK Eğitim ve Öğretim Komutanlığı
kurulmaktadır. Bu ise bazı generaller ile TESEV ve zamanında bir çok köşe yazarın rüyasıydı. Aynıları
kumpas davalarını başlatmışlardı. Askeri Liseler kapatılınca gençler, liseden sonra yapılan üniversite giriş sınavlarından TSK için yeni öğretim kurumlarına alınacaklar. Eski sistemde engel olunmayan FETÖCÜ veya diğer bir ideolojiye sahip çocukların yeni kurumlara girişine nasıl engel olunacaktır? Eğer tedbir alma imkanı varsa okulları kapatmadan neden o tedbirler uygulanmamaktadır?
Üniversite yapısına bağlayarak daha iyi Assubay yetiştirilemez. Sadece Üniversite tabelasının değiştirilmesi ile okulun öğrenci kalitesinde bir değişiklik yapılamaz. Bu bir gerçek olduğuna göre acaba Harp Okullarını üniversite çatısı altında toplamakla ne değişecektir? Harp Okullarını bitirenler subay olur. Subaylar görev yaptıkları ortamlara göre Kara, Deniz, Hava olarak sınıflandırılırlar. Bunların öğrenim ve fiziki eğitim ihtiyacı her sınıf için değişiktir. Kuvvet komutanlıklarının gelişen harp silah araçları ve bilişim, yönetişim alanlarında meydana gelen gelişmelere ve değişmelere göre öğrenimlerinde yapılması gereken uyarlama ihtiyaçları mevcut sistemde çok kolaydır ve aşırı bürokrasi gerektirmez. Ama bundan sonra hepsi TSK komuta zincirinden çıkarılınca üniversite, ihtiyacı isterse uygulayacak, istemezse uygulamayacak üstelik bu ihtiyacı üniversiteye ulaştırmak ayrı bir dert olacaktır.
Öğrenci kalitesine gelince bugünkünden daha iyi subaylar yetişmeyecektir. Zira yarın uygulanması
planlanan her türlü eğitim ve öğretim yöntemleri ve kaynakları bugünkünden daha iyi olmayacaktır. Eğer olacaksa bu kaynak ve yöntemlerin, bugünkü sisteme neden uygulanmadığını sorgulamak gerekir.Eğer Harp Okulları mezunlarına lisans düzeyinde bir derece verileceği bir kazanç olarak ileri sürülüyorsa o bugün de uygulanmaktadır.
Takriben 15 yıl önce kuvvet komutanlıkları emrinde oldukça verimli çalışan sağlık kuruluşları bir gecede verilen emirle tek bir komutanlık altında birleştirildi.
Deniz Kuvvetleri için söylüyorum, işleyen bir çark bugün işlemez hale getirilmiştir. Bütün Harp
Okullarını bir üniversite çatısı altında toplarsanız fazla sürtünme ile dönen bir çark meydana
getirirsiniz.Harp Akademileri zaten bir aradadırlar. Dolayısıyla yenilik denen her şey bugün mevcuttur.
Sonuç olarak:
Yeni sistem bir devrim değildir; aksine komuta birliğini, sevk ve idareyi ve kontrolü çok daha zor karmaşık bir sistem yaratılmaktadır,Yeni sistemden amaç, esas olarak, beyinleri yıkanmış
öğrencilerin öğretim kurumlarına girişine engel olmak ise yarın uygulanacak her tedbir mevcut
sistemde de uygulanabilir.Ekonomi sağlamak da mümkün değildir. Zira bugün askeri öğretim kurumları en az kaynakla ama askeri personelin fedakarlığı ile çalışmaktadır.
Askeri Lise kaynaklı subaylar ile Harp Okullarına dışarıdan alınan subayların son yaşadığımız olay
içerisindeki oranlarını incelemek gerekir. Bu oran verilen kararın doğrululuğu veya yanlışlığı üzerinde
kesin bir faktör olmamakla birlikte belirleyici bir faktör olacaktır.Tabi bu değişikliği yapmanın esas amacı bizim değerlendirdiğimizden farklı ise, bu amaç da açıkça belirtilmelidir. Eğer esas amaç sivil otoriteyi daha etkin hale getirmek ise zaten Kuvvet Komutanlıkları MSB’ye bağlamakla bu amaç sağlanmış olunuyor. Zira Kuvvet
Komutanlıklarına bağlı Eğitim Öğretim Komutanlıkları da MSB’ye bağlanmaktadır. Kanun
Hükmünde Kararname ile yapılan bütün eğitim öğretim tesislerini bir çatı altında toplamaktır. Eğer bütün bu tesisler bir yerleşke altında toplanacaksa masrafı söylemeye bile gerek yok. Son olarak şunu söylemek isterim ki; bir mezunu olmaktan gurur duyduğum Deniz Lisesi’nden Cumhurbaşkanı Sayın Fahri Korutürk gibi çok kıymetli devlet adamları, komutanlar ve Vatan Şairi Nâzım Hikmet Ran ile iktidarın göklere yükselttiği Necip Fazıl Kısakürek’in mezun olduğunu, Türk edebiyatının değerlerinden Bekir Sıtkı Erdoğan ve Yahya Kemal Beyatlı’nın öğretmenlik yaptığını da hatırlatmak isterim. Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy, Askeri Casusluk Yalanı gibi iftira ürünü ihanet davalarında haksız ve hukuksuz olarak devletin yargısı eliyle özgürlükleri gasp edilen Türk Silahlı Kuvvetlerinin Atatürkçü, aydın, yurtsever ve saygın personeli de bu Askeri Okullardan mezun olmuştur.
CHP iktidarında Laik, insani değerleri çok güçlü, yurdunu, vatanını ve Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti değerleri savunan laik sisteme inanan Çağdaş Askeri Okulları ve Liseleri yeniden yaşama, ülkemize kazandırılacaktır.
Saygılarımı sunarım.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.