DOLAR 8,5279
EURO 10,1543
ALTIN 498,91
BIST 1.361
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 40°C
Sıcak
Muğla
40°C
Sıcak
Cum 40°C
Cts 40°C
Paz 41°C
Pts 41°C
Blog İstatistikleri
  • 438.225 tıklama

FAHRETTİN DURAN, “DENGE” SERGİSİ, 27 AĞUSTOS'TA

FAHRETTİN DURAN, “DENGE” SERGİSİ, 27 AĞUSTOS’TA
27 Ağustos – 19 Eylül 2016, Bodrum Yalıkavak

Işık Üniversitesi Halil Akdeniz atölyesinden mezun olan Fahrettin Duran, bu atölyede yan dal olarak da Meriç Hızal atölyesinde heykel dersleri aldı.

Duran’ın tuval üzeri ve heykel çalışmalarında çoğunlukla taşlar ve kayalar öne çıkar. İşlerinde öne çıkan bu öğelerle, daha çocukluk döneminde karşısına geçtiği sorulara cevaplar bulmaya çalışır. Doğup büyüdüğü bölgedeki devasa dağlar ve derin vadilerin onun özel ilgisini çektiği o yıllarda kendisine oyun alanı olarak belirlediği yer, evlerinin üstündeki dağın yamacı ve hemen yakınındaki korkunç vadidir. Orada çok farklı renk, şekil ve boyutlara sahip taşlar ve kayalar vardır. Bunlarla birlikte farklı büyüklük ve korkunçlukta, “kara delikleri” andıran mağaralar da vardır. Fahrettin Duran, o günden beri bu gördükleri ve düşünceleri arasında bağlar kurmaya çalışır. İşte bu bağları “denge” ilişkisi temelinde “denge” kurar. Denge algısı, onu mikro dünya ile makro evren arasında kimi zaman kısa kimi de çok uzun yolculuklara çıkarır.

Fahrettin Duran, çocuk dünyası ile günümüz evreni arasında bir ifade aracı olarak resim ve heykel sanatını benimseyerek; dağları, taşları, kayaları, vadileri ve mağaraları atölyesine taşır. Evrendeki kaosu ve kozmosu, atölyesindeki metaforlarla sanatsal ifade biçimlerine dönüştürmeye çalışır. İlgilendiği konulara birçok farklı gözle bakar ve onlardan uzaklaşır sürekli. O, evrene Hubble’ın teleskobuyla da bakar, Ruska’nın elektron mikroskobuyla da. Ve bazen Hubble’ın gördüklerine Ruska’nın gözüyle bakar.
“Denge” adlı sergisi ile Mine Sanat Galerisi’ndeki ilk kişisel sergisini açacak olan Fahrettin Duran, bu sergisi ile galerinin genç sanatçılarından biri olarak yoluna devam etmek üzere ilk adımı atıyor.
Mine Sanat Galerisi’nin, kariyerine yeni başlayan sanatçılara alan yaratmak amacıyla, galerinin Bodrum Yalıkavak, Palmarina karşısında bulunan showroom mekanında düzenlemeye başladığı sergilerin ilki olarak öne çıkan bu sergi, genç sanatçılara destek olmak gibi önemli bir sorumluluğu yerine getirmeyi amaçlıyor.
Fahrettin Duran “Denge” sergisinin açılış kokteyli 27 Ağustos 2016, Cumartesi, saat 19:00’da, Mine Sanat Galerisi Showroom’unda gerçekleşecektir.
FAHRETTİN DURAN “BALANCE” EXHIBITION WILL BE HELD AS OF AUGUST 27, AT MINE ART GALLERY SHOWROOM!
27 August – 19 September, 2016, Bodrum Yalikavak
Fahrettin Duran who graduated from Halil Akdeniz’s atelier at Isik University also took sculpture courses from Meric Hizal’s atelier as sub-branch.
Especially stones and rocks are prominent on Duran’s sculptures and his works on canvas. With these prominent elements, he tries to find answers to the questions that he has encountered since his childhood. The enormous mountains and deep valleys of the region where he was born and raised took his attention, so much so that his playground was the mountainside and the frightful valley right behind his home. There are many rocks and stones in many different colors, shapes and sizes. Along with them, there are caves resembling “black holes” with different sizes and dreadfulness. Fahrettin Duran tries to establish links between what he sees and his thoughts since then. So, these links set a “balance” on the basis of balance relation. Balance perception sets out a journey for him, sometimes very long and sometimes short trips, between micro world & macro cosmos.
While embracing painting and sculpture as means of expression between today’s world and the child’s world, Fahrettin Duran brings mountains, stones, rocks, valleys and caves to his studio. He tries to convert chaos and cosmos to artistic expressions via the metaphors in his studio. He sees the issues that he is interested from different perspectives and always gets further away from them right after. He looks at the universe with Hubble’s space telescope, and also Ruska’s electron microscope. And sometimes he looks what Hubble sees through the eyes of Ruska.
With his first solo exhibition titled as “Balance” at Mine Art Gallery, Fahrettin Duran takes the first step to continue as one of the young artists of the gallery.
As the first exhibition opening at Mine Art Gallery Showroom which is organised to create space for young artists who are at the beginning of their carreer, the gallery aims to fulfill an important responsibility by supporting young artists.
The opening cocktail of Fahrettin Duran’s “Balance” exhibition will be held on Saturday, August 27, 2016, at 19:00, at Mine Art Gallery Showroom.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.