Dolar 13,4726
Euro 15,2894
Altın 793,64
BİST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 3°C
Açık
Muğla
3°C
Açık
Paz 4°C
Pts 4°C
Sal 4°C
Çar 5°C
FİLL TEMİZLİK

BİZ ÖYLE BİR BİLİNÇLİ TOPLUMUZ Kİ!…..

A+
A-
14.11.2020

BİZ ÖYLE BİR BİLİNÇLİ TOPLUMUZ Kİ!…..

Biz pandemi gündeme gelmeden maskenin sadece ameliyatlarda kullanıldığını bilirdik.Oysa pandemide Covid 19 Virüsünden korunmak için maskemizi kolumuza,bileğimize,boynumuza,çene altına,sadece ağzımıza takıldığını, hatta cebimizde taşımanın da bir tür önlem olduğunu öğrendik.

Pandemi başladığında diğer ülkelere baktığımızda maske nasıl kullanılıyor şöyle bir bakalımmı?

Koronavirüs salgını başladığından beri bazı ülkeler yüz maskesi kullanımını tamamen benimsedi ve bu ülkelerde maske takmamak toplumun tepkisini çekmek için yeterli bir sebep.

Çek Cumhuriyet ve Slovakya’da ise maske takmak yasal olarak zorunlu hale getirildi.

İngiltere’den ABD’ye, Avustralya’dan Singapur’a kadar pek çok ülkede ise maske takmamak tamamen kabul edilebilir durumda.Oysa biz maskeyi farklı da olsa takıyoruz!.Takmadığımız COVİD-19 virüsü.

Bazı ülkelerin maskeyi benimserken bazılarının sırt çevirmesi sadece hükümetlerin aldıkları kararlar ve tıbbi tavsiyelerle ilişkili değil: Kültür ve tarihin de önemli bir etkisi var.

Salgın başladığından bu yana Dünya Sağlık Örgütü’nün net bir tavsiyesi vardı: Yalnızca iki grup insan maske takmalı: Hastalık belirtileri gösterenler ve koronavirüs taşıdığından şüphelenilen kişilere bakanlar.

Diğer insanların maske takmasına gerek yok ve bunun da birkaç nedeni var.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı indir-5.jpg

Bunlardan biri maskenin güvenli bir korunma yöntemi olmaması. Mevcut araştırmalara göre virüs damlacıklar ve virüs bulaşmış yüzeylerle temas ile bulaşıyor. Maske sizi yalnızca, kapalı bir ortamda suratınızın yakınında birinin öksürmesi veya hapşırması gibi bazı durumlarda koruyabilir. Bu yüzden uzmanlar sık sık elleri yıkamanın daha etkili bir yöntem olduğunu söylüyor.

Maskeyi elinize virüs bulaşmadan çıkarmak özel dikkat gerektiriyor. Ayrıca maskeler sahte bir güvenlik hissi de verebiliyor.

Bazı Asya ülkelerinde ise neredeyse herkes maske takıyor. Maske takmak daha güvenli ve düşünceli bir davranış olarak görülüyor.

Bu ülkelerde, hastalığın bazılarında semptom göstermemesi nedeniyle herkesin taşıyıcı olabileceği, bu yüzden maske takarak diğer insanları kendimizden korumamız gerektiği varsayılıyor.

Bazı hükümetler herkesten maske kullanmasını talep ederken Çin’de kullanmayanlara ceza veriliyor.Bizde ceza verme konusunda epey mesafe kaydettik sayılır.

Diğer ülkelere bir örnek davranış ta ”açık alanlarda,sokak ve caddelerde sigara içme yasağı”kararı almamız oldu.

Endonezya ve Filipinler gibi vakaların çoğunun tespit edilemediği düşünüldüğü ülkelerde ise büyük kentlerde yaşayanlar kendilerini diğer insanlardan korumak için maske takıyor.

Bazı ülkelerde maske takmak koronavirüs salgınından önce de normaldi. Hatta maskelerin modası bile vardı: Hong Kong’da bir dönem Hello Kitty maskeleri çok popülerdi.

Doğu Asya’da insanların bu salgın öncesinde grip olan veya alerjik insanların maske takma nedenlerinden biri de kamusal alanda hapşırma veya öksürmenin kaba görülmesi.

2003’te bölgedeki bazı ülkeleri etkileyen Sars salgını da maske takmanın önemini artırdı, özellikle de sarstan çok sayıda kişinin öldüğü Hong Kong’da.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı images-2.jpg

Bu ülkelerle batı ülkeleri arasındaki önemli bir fark bu. Sars salgının yarattığı acılar bölgedeki ülkelerin hafızasında taze.

Güney Doğu Asya’da, özellikle de bazı kalabalık kentlerde çok sayıda insan hava kirliliği nedeniyle maske takıyor.

Ama Asya’nın tümünde bunun yaygın bir uygulama olduğunu söylemek doğru olmaz. Örneğin Singapur’da hükümetin, sağlık çalışanlarına yeterli maske kalacağından emin olmak için halka maske takmama çağrısında bulunduğunu öğrendik. Bu yüzden çoğu kişi maske takmıyor. Hükümete güvenin yüksek olduğu bu ülkede tavsiyeler dinleniyor.

Avrupa’da maske takmayı zorunlu kılan çok az ülke var. Çek Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, zorunlu maskenin virüsün yayılmasını yavaşlattığını söylese de bunda dair bir bilimsel kanıt sunmadı.

Bazıları da herkesin maske takmasının virüs tehdidini sürekli hatırlamamızı sağladığını, insanların hijyene daha fazla dikkat etmesine yardımcı olduğunu savunuyor.

“Tıpkı bir üniforma giymek gibi. Bir ritüel olarak üniforma giydiğinizde, o üniformaya yakışır şekilde davranma eğilimi gösterirsiniz. Maske takınca da yüzünüze dokunmamak, kalabalık yerlerden kaçınmak ve toplumsal mesafeye uymak gibi sizden beklenen şeyleri yapmak istersiniz.”

Gerçi bu maske takma alışkanlığı,iç çamaşırı giymek gibi bir alışkanlık ta yapıyor gibi.Maske tak,mas maske tak.sokağa maskesiz çıkmam abii.

Maskeye dair bir diğer düşünce de, virüs karşısında en küçük önlemin bile büyük öneme sahip olması.

“Maskelerin efektif olmadığını söyleyemeyiz. En azından bir miktar etkisi olduğunu düşünüyoruz ki özellikle sağlık çalışanlarına veriyoruz” diyenlerde var.

“Maskeler kalabalık alanlarda çok sayıda kişi tarafından kullanılırsa bulaşıcılık azalır diye düşünüyorum.”diyen ,

“Şu anda bulaşıcılık oranını artırmak için en küçük etkisi olan şeyleri bile bulmaya çalışıyoruz.”,diyenler de.

Bunun olumsuz yanları da var. Japonya, Endonezya ve Tayland’da maske kıtlığı yaşandığı söyleniyor. Güney Kore ise maskeyi karneye bağlamış.

İnsanların aynı maskeyi tekrar kullanacağı yönünde endişeler de var. Bu hijyenik değil.Oysa bizde bir maskeyle günü geçiren,hatta birkaç gün kullananlar bile var.

Maske kullanımının yaygın olduğu ülkelerde kullanmayanları damgalandıklarını, mağazalara veya binalara girişlerine izin vermediklerini söylüyorlar.

Biz bu konuda pek çok ülkenin önündeyiz çok şükür.

Bizler gazete manşetlerinde maske takmayan batılılar ve gece hayatında eğlenmeye devam eden kalabalık grupların fotoğraflarını yayınlamalıyız belkide.Böylece Bodrum’a gelen yerli ve yabancı turistleri yeterli önlem almaya yönlendirebiliriz.

Fakat bu ayrımcılığın tersi de olabilir.

Maske takmanın yaygın olmadığı batı ülkelerinde maske takanlar dışlanıyor, hatta saldırıya uğruyormuş. Duyumlarımız bu yönde.

Oysa herkesten maske takmalarını talep eden ülkelerin haklı olduğu bir nokta var ve Dünya Sağlık Örgütü de bu konudaki fikrini gözden geçirebilir.

Gizli bulaştırıcılar var ve biz bunları tespit edemiyoruz.

Bunun ilk nedeni, hiçbir semptom göstermeden virüsü taşıyanların sayısının başlangıçta sanılandan daha fazla olması.

Örneğin Diamond Princess yolcu gemisinde de 600 vakanın yarısında hiçbir semptom görülmemişti.

Nüfusunda test yapılan kişi oranı en yüksek ülke olduğunu açıklayan İzlanda’da da benzer bir oran gözlenmişti.

Genel kanı, belirti göstermeyen insanların hastalığı bulaştırma oranının da düşük olduğu şeklindeydi. Ama bazıları bunun böyle olmadığını sorgulamaya başladı. Belki herkes maske takarsa, semptom göstermeyen insanlar da kimseye hastalık bulaştırmamış olur.

Yayımlanan yeni bir araştırma, belirti göstermeyenler ve hafif belirti gösterenlerin önemli ölçüde bulaştırıcı olduğu ve vakaların yüzde 80’inden sorumlu olabileceğini savunuyor.

Bu sadece bir araştırma olsa da bu konuyla ilgili yapılacak daha fazla araştırma, tabloyu daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

Salgının boyutu büyürken yeni kanıtlar ve araştırmalar, davranışlarımızı bir kere daha değiştirebilir.

Aslında salgının kontrol altında olduğu söylenebilir,yada daha ciddi önlemlerle tamamen bu virüsü tecrit edebiliriz.

Tayvan,kısıtlama olmadan korona virüsü yenmiş sanki.200 gündür vaka görünmüyormuş.

Korona virüs salgınında sizlerin hafızalarınızı tazelemek istedim.

Evde basit covid testi nasıl yapılır,bir Trakyalı vatandaşın yaptığı Covid testini sizlere aktaralım.Keyfiniz bol olsun.

Yüksel Ünver

ajanstroya@gmail.com

EVDE BASİT COVİD TESTİ

1- Bir duble rakı doldurup koklamaya çalışın.

2- Şayet koku alabiliyorsanız içerek tad alıp almdığınızı deneyin.

3- koku ve tad alabiliyorsanız Covid değilsiniz.

Ben dün akşam 6 -7 kez test ettim çok şükür hepsi negatif çıktı.

Ancak sanırım bu akşam tekrar test etmem gerekiyor ,zira sabah kalktığımda baş ağrısı,bitkinlik ve boğaz kuruluğu vardı.

Endişeliyim doğrusu,bakalım bu akşam test sonucu ne olacak.

Virüssüz günler dileğiyle………

ETİKETLER:
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: