DOLAR 8,5776
EURO 10,1384
ALTIN 499,06
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 37°C
Sıcak
Muğla
37°C
Sıcak
Sal 38°C
Çar 39°C
Per 41°C
Cum 40°C
Blog İstatistikleri
  • 437.913 tıklama

GERGİN ÇED TOPLANTISININ KAZANANI YALIKAVAK OLDU.

Bodrum Yalıkavak’ta yapılması planlanan marina ve otel ÇED toplantısı öncesi “Korsan imzalı dilekçe” ve ”Pandemi genelgesine uymama” gerginliği toplantının ileri bir tarihe ertelenmesiyle son buldu.

Akdeniz foklarının barınma, yavrulama ve yaşama alanı olan Yalıkavak, Tilkicik Koyu’nda yapılmak istenen Marina ve Otel projesi ile ilgili yapılmak istenen ÇED toplantısı halkın, çevrecilerin, STK’ların tepkisi sonrası”Korsan imzalı dilekçe” ve ”Pandemi genelgesine uymama” gerginliği toplantının ileri bir tarihe ertelenmesiyle son buldu. .

Yalıkavak’ta bulunan Elite Otel’de yapılması planlanan ÇED toplantısı daha başlamadan Kızılada A.Ş ve ÇED raporunu hazırlayan MGS Tic. Ltd. Şti temsilcileri ile katılımcılar arasında gerginlik çıktı. Katılımcılar pandemi nedeni ile ÇED toplantısının yapılamayacağını içeren bir metni imzaya açmışken, 2 kişinin ellerinde toplantının yapılmasını talep eden 20 imzalı bir metni işleme sokmaya çalışmaları tepkilere neden oldu. Metinde imzası görünen kişilerin ÇED raporunu hazırlayan MGS adlı şirketin ve Kızılada A.Ş.’nin çalışanları olduğunu iddia eden katılımcılar söz konusu metni yırttılar. Yırtılmış olan metni basına teşhir eden Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan: “Bu metindeki imzalar başka yerde, burasıyla alakasız kişiler tarafından atılmıştır. Öyle olmasa zaten burada bulunup imzalarına sahip çıkarlardı. Halk burada ama korsan metni imzalayanlar ortada yoklar. Millet canının derdinde, beyler ise pandemi fırsatçılığı peşinde. Sürecin başında; ‘Niyetinizi biliyoruz, izin vermiyoruz’ demiştik. Bu kararlılığımızdan asla ödün vermeyeceğiz. Bu dayatmaya boyun eğmiyoruz” dedi.

TOPLANTISININ YAPILAMAYACAĞI TUTANAK ALTINA ALINDI.

Ardından ÇED toplantısının pandemi nedeni ile yapılmamasını içeren ve yüzlerce kişinin imzaladığı metin Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz tarafından, Çevre ve Şehircilik İl müdür Yardımcısı Selda Gürbüz’e teslim edildi. Ardından Gürüz’ün; “Madem sizler bigilenmek istemiyorsunuz toplantıya katılmak istemiyorsunuz ozaman toplantıyı isteyenlerle yaparız ” sözleri üzerine gerginlik iyice arttı. Toplantı düzenlenmesini önlemek için çevreciler ve STK temsilcileri alkışlı protestoda bulundu. Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Gürüz’ün sözlerine müdahale ederek: “Konu çarpıtılmaktadır. Biz bilgilenmek istemiyoruz demedik. Burada ÇED toplantısı için koşulların mevcut olmadığını, pandemi nedeni ile bu toplantının yapılamayacağını dile getirdik. Tutanağı aslına uygun ve gerçekçi bir şekilde tutun, bizde imzalayalım” ifadeleri üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Selda Gürbüz toplantının ileri bir tarihte yapılmasına karar verildiğini tutanakta belirterek Yalıkavak Muhtarı Ali Çınar ile bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz tutanağı imzaladılar..

Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Gamze Türk tartışmalara konu olan marina ve otel projesi ile ilgili hazırladıkları detaylı rapor ve çalışmayı ilgili bakanlıklara iletilmek üzere ÇED kuruluna verdi.

“SON SÖZ YAŞAYANLARA AİT OLMALIDIR.”

Muğla Çevre Platformu Bodrum Meclis Eşsözcüsü Umay Karabaş: “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler anlayışı artık bu kentin penceresi değildir. Her boşluğa bir tesis dikme çabasındaki firmalar bu kente musallat olmuş vaziyette. Böyle giderse sadece yaşama alanlarımız tahrip olmayacak, kentin en önemli girdisi ve ekonomik değeri olan turizmde cazibesini yitirecek. Tavrımız korumak ve yaşatmaktan yanadır” dedi.

Yalıkavak’ta yaşayan en eski sünger avcılarından olan Halil Kaptan ise: “Bölgede hakim rüzgar meltem ve poyrazdır. Oraya marina yapıldığında koydaki su sirkülasyonu tamamen duracaktır. Deniz balçıklaşacak ve deniz altındaki canlı yaşamın tükenmesine yol açılacaktır. Bundan önceki marinanın zararları ortadadır. Hemen onun burnunun dibine 2. bir marina akla ve doğanın gerçeklerine aykırıdır. Bizler deniz emekçileri olarak bu dayatmayı kabul etmiyoruz. Yalıkavak ile ilgili son söz Yalıkavak yaşayanlarına ait olmalıdır” yaklaşımında bulundu.

Yalıkavak Muhtarı Ali Çınar: “Şu zamana bölgede yaşayanlara sorulmadan yapılan her şeyin yanlışlığı süreç içerisinde ortaya çıkmıştır. Artık, ‘Ben yaptım oldu dayatmacılığıyla karşılaşmak istemiyoruz. Çünkü söz konusu yanlışlıkların ceremesini, sıkıntısını, telafisi olmayan zararlarını bizler görüyoruz ve yaşıyoruz. Kızılderili Şefin dediği gibi; ‘Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.’ Ama artık yaşamımızın kurutulmasını istemiyoruz. Bize bu konuda destek veren dostlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” diyerek görüşlerini özetledi.

Bodrum Kent Konseyi Yöneticilerinden ve Yalıkavaklı işadamı Mir Bahattin Demir ise: “Aslında hiç bu gerginlik yaşanmamalıydı. Ama ne yapalım bizler de yaşadığımız yere sahip çıkmak zorundayız. ÇED toplantısının yapılmaması doğru olmuştur. Bizler bundan sonrada buradaki onaylamadığımız marina ve otel projesinin takipçisi olacağız. Biz istemezsek o proje kağıt üzerinde kalır” diyerek; Yalıkavak’ta kendilerini yalnız bırakmayan STK temsilcilerine, yerel yönetime, siyasi partilere ve yurttaşlara teşekkür etti.

Toplantıyı düzenleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri , pandemi koşullarının uygun olmaması nedeni ile toplantının ertelendiğini belirttiler. Toplantıya gelenler sessizce otelden ayrıldı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.