DOLAR 7,4348
EURO 9,0464
ALTIN 439,66
BIST 1.534
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 11°C
Sağanak Yağışlı
Muğla
11°C
Sağanak Yağışlı
Cts 9°C
Paz 10°C
Pts 11°C
Sal 12°C

Ege bölgesinde işverenler 2021’e artan istihdam beklentisiyle giriyor

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre yeni yılın ilk çeyreğine yönelik net istihdam görünümü +%3’ü gösteriyor. Araştırma kapsamındaki beş bölgenin tamamında işverenler, 2021’in ilk çeyreği boyunca personel sayısının artmasını bekliyor. Araştırmada Ege bölgesindeki işverenlerin istihdam görünümleri +%6 olarak ölçülürken bölgedeki işe alım beklentileri bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9 puan azalmış görünüyor.
 
ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre, Ege bölgesindeki işverenler 2021’in ilk çeyreği boyunca personel sayılarının artmasını bekliyor. Araştırmada Ege bölgesindeki işverenlerin istihdam görünümleri +%6 olarak ölçülürken, en güçlü istihdam piyasasının beklendiği bölge +%15 ile Karadeniz bölgesi oldu. Marmara bölgesi +%11, İç Anadolu bölgesi +%8, Akdeniz bölgesiyse +%3 istihdam görünümü sunuyor.
 
Ege bölgesinde bir önceki çeyreğe kıyasla işe alım beklentileri yüzde 2 puan azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla işe alım beklentisi yüzde 9 puan azalmış bulunuyor. Önceki çeyreğe kıyasla Marmara bölgesinde işe alım beklentileri yüzde 4 puan azalırken,  Akdeniz bölgesindeki işverenler bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4 puan daha düşük işe alım beklentisi bildiriyor. İşe alım beklentileri İç Anadolu bölgesinde göreceli bir istikrar sergilerken Karadeniz bölgesinde de yüzde 2 puan artmış bulunuyor.
 
Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında Akdeniz bölgesinde işe alım beklentileri yüzde 7 puan azalmış görünüyor. Bununla birlikte Karadeniz bölgesindeki işverenlerin işe alım beklentileri bir 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla yüzde 8 puan artmış bulunuyor. İç Anadolu ve Marmara bölgelerinde istihdam görünümleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla aynı seviyede.

 MVA İstihdam Görünümü (%)
KARADENİZ+%15
MARMARA+%11
İÇ ANADOLU+%8
EGE+%6
AKDENİZ+%3

2021’in ilk çeyreğinde Türk işverenleri arasında işe alım beklentisi ılımlı
ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türk işverenlerin 2021’in ilk çeyreğine yönelik olarak ılımlı seviyede işe alım beklentilerine sahip olduğunu ortaya koydu. COVID-19 salgınının şartları altında 757 Türk işverenin görüşlerine baş vurularak yapılan araştırmanın verilerine göre Türk işverenlerin yüzde 14’ü 2021’in ilk çeyreğinde istihdam artışı beklerken, yüzde 11’i azalma öngörüyor ve yüzde 70’i ise değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Yeni yılın ilk çeyreğine yönelik net istihdam görünümü ise +%3’ü gösteriyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış görünüm ise +%8 olarak ölçülüyor. 2020’nin son çeyreğine kıyasla yüzde 2 puan azalma gösteren işe alım planları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 puan daha düşük olarak ölçüldü.
 
ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye’nin 2021 ilk çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “COVID-19 salgınına karşı yürütülen küresel mücadele kapsamında, aşı geliştirme çabalarında belirli aşamalara gelinmesi gibi olumlu gelişmeler yaşansa da birçok ülkede istihdam görünümünü etkileyen karantina önlemleri halen yürürlükte. Ülkemizde de bunun etkileri görülüyor olsa da Üretim sektörü işe alım beklentilerinde iyimserliğe liderlik ediyor. Restoran ve Otelcilik sektörü en fazla etkilenmiş sektör olup işe alım trendlerinde en temkinli görünüm sunuyor. Tüm dünya için taze bir başlangıç olma beklentisiyle beklenen 2021 yılının eşiğinde küresel işe alım beklentilerinde toparlanma sinyallerini görmekse mutluluk verici.”  
Türk işverenlerin yüzde 28’i bir yıl içerisinde COVID-19 öncesi işe alım seviyelerine geri dönmeyi bekliyor
ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması’nda, işverenlere COVID-19 öncesi işe alım seviyelerine dönüş beklentilerine ilişkin ek bir soru da yöneltildi. Verilere göre Türkiye’deki işverenlerin yüzde 28’i COVID öncesi işe alım seviyelerine bir yıl içerisinde dönebileceklerini düşünüyor.
 
2021’in ilk çeyreği için en yüksek istihdam artışı beklentisi Üretim sektöründe
ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması verilerine göre, araştırma kapsamındaki sekiz sektörün yedisinde işverenler önümüzdeki çeyrekte işe alım seviyelerinde artış beklentisine sahip.  İşverenlerin en güçlü işe alım beklentileri bildirdiği sektör +%19 istihdam görünümüyle Üretim sektörü olurken, bunu istihdam görünümünün +%12 olarak ölçüldüğü Finans ve Kurumsal Hizmetler sektörü takip ediyor. İlaç ve Diğer Üretim sektörleri sırasıyla +%10 ve +%9 olarak ölçülen istihdam görünümleri sunuyor. Diğer Hizmetler sektörü +%7’lik görünümle ılımlı işe alım beklentisi sunarken, İnşaat ve Toptan & Perakende Ticaret sektörleri de +%5 istihdam görünümleriyle bu tabloya eşlik ediyor. Bununla birlikte Restoran ve Otelcilik sektöründeki işverenler -%6 istihdam görünümüyle işe alımlarındaki azalma beklentisini sergiliyor.  
 

 MVA[1] İstihdam Görünümü (%)
ÜRETİM+%19
FİNANS VE KURUMSAL HİZMETLER+%12
İLAÇ+%10
DİĞER ÜRETİM+%9
DİĞER HİZMETLER+%7
İNŞAAT+%5
TOPTAN VE PERAKENDE TİCARET+%5
RESTORAN & OTELCİLİK-%6

Yılın bir önceki çeyreğiyle kıyasla işe alım beklentilerinin sekiz sektörün beşinde zayıfladığı görülüyor. En çok göze çarpan düşüşler arasında yüzde 16 puan ile Restoran ve Otelcilik sektörleri öne çıkarken, İnşaat sektöründe yüzde 8, Diğer Üretim sektöründe ise yüzde 5 puanlık azalma dikkat çekiyor. Görünümlerin yükseldiği üç sektör arasındaysa yüzde 5 puan yükselişle Diğer Hizmetler ve yüzde 3 puan artışla İlaç sektörü öne çıkıyor. 

Önceki yılın aynı dönemine kıyasla sekiz sektörün beşinde daha düşük işe alım beklentileri göze çarpıyor. En dikkat çekici düşüşler yüzde 17 ve yüzde 13 puan azalışla İlaç ve Restoran & Otelcilik sektörlerinden bildiriliyor. Bununla birlikte iki sektörde işe alım beklentileri önceki yılın aynı dönemine kıyasla yükselmiş görünüyor. Bunlardan İnşaat sektöründe yüzde 6 puanlık bir yükseliş kaydedilirken, Üretim sektöründeki işe alım beklentisi yüzde 4 puan artmış görünüyor.


Manpower Group İstihdama Genel Bakış Araştırması’nın tüm sonuçları www.manpowergroup.com/MEOS üzerinden indirilebilir.

Editöre Not: Net İstihdam Görünümü, işe alım faaliyetlerinde bir artış öngören işverenlerin yüzdesini alarak ve işe alım faaliyetlerinde bir düşüş bekleyen işverenlerin yüzdesini çıkararak elde edilir.

Diğer Üretim sınıflandırması Madencilik, Tarım, Avcılık, Ormancılık & Balıkçılık, Elektrik, Gaz & Su sektörlerini kapsamaktadır.

Diğer Hizmetler sınıflandırması Kamu & Sosyal Hizmetler, Ulaştırma, Depolama & İletişim sektörlerini kapsamaktadır.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.