FİLL TEMİZLİK

NESRİN ARIKAN YAZDI : İÇİMİZDE Kİ DÜŞMAN_LAR.

A+
A-
22.03.2021


Elimizde ve kontrolümüzde olmayan bir hayatı yaşamak yorgunuyuz.Kararsızlık değil de, belirsizlik delirtirdi hep beni. Şimdi belirsizliği de seviyorum.

Süprizleri seviyorsak belirsizliği de sevmeli öyle değil mi?  İnsan hergün birşey öğretmelikendine, öğrenmeli… Artık öfkeli bir deli değilim, sakin bir deliyim. 

🙃“Hep mi belirsiz olur be şu hayat” bir gayya kuyusudur.Hep belirsiz vallahi bu hayat.Tam kuyunun başına geldiğimizi zannederiz, tam gökyüzünü avuçlayıp taşımaya soyunuruz.Hoop bir şey olur, bir şeyler olur bizim dışımızda ve kendimizi yine o kuyunun en dibinde buluruz.Oysa dünyayı değiştirecektik, devrim yapacaktık nasıl da inanmıştık. Hep inandık zaten. Güzel günlere inandık, bir gün çok zengin olacağımıza inandık. Hatta çok mutlu olacağımıza bile inandık.Hala inanmaya devam ediyoruz.İnanıyoruz hala güzel birşeyler olacağına. Oysa ne ipleri elimizde bu hayatın, ne de değiştirme gücümüz var. Bunu anladığında olgunlaşıyorsun. 

İçimizde ki düşman_lar.


Değişebildiğim sadece kendim dedim, güçlendim içimden de, farkettim ki değişim ayrı bir sancı, değiştikçe artan acı. Bu kez de artan acıya teslim olmadan onu yönetmek. Nasıl bir paradoks bu?Hep bir sebeb-sonuç hayat ve insan. İşte mesele o sebeb-sonuç içinde farkında olarak ve esneyerek karşılamak gerekiyor hayatı.
Farkındasın ve çaresizsin.Çaresizim diye bırakmamak hayatı, farkındasın diye batmamak kibre ve elbette bencilleşmemek son kertede.Bir avuç zengin sermaye elinde heder insanlık. Bilinçsiz ve örgütsüz kalabalıklar daima cehennemini kendi elleri ile yaratırlar. Her kafadan bir ses, her yer kafa karışıklığı. N’oluyoruz ve n’olacak sonumuz? Gelecek belirsiz olunca korkuya ve endişeye kapılanların ruh sağlığı daha diplerde haliyle.Evren değişiyor ve insanı zorluyor “bul kendini” diyerek içsel sıkıntılarını arttırıyor. Bir süre daha yasaklar, kısıtlamalar ile gidecek şu hayat.Sonrası, ekonomi izin verirse elbette, hastalıktan ölmezsen açlıktan ölürsün durumları da uzak değil hani. 
Bencillik yapmayacağız her durumda, ben değil biz diyeceğiz. Bunu sesi daha gür, daha güçlü, daha içten söyleyerek çoğaltacağız. Paylaşacağız, yardımlaşacağız.Ekmeğimizi bölüşeceğiz.Ben ben diyerek değil, biz biz diyerek kalabalıklaşabiliriz ancak.Bilinçli ve farkında olarak yürümek gerekiyor artık bu hayatın yollarını.Gerçeklik dayatıyor yani kendini. İnsanın yapması gereken sadece bu.Gerçeğine uyanmak. Bunca yılın bencilliğini şimdi söke söke alıyor evren bizden.Demek ki bencillik, tekçilik, mülkiyetçilik, erkçilik, güç ve menfaat hırsları insanın ve doğanın düşmanı.İçinde ki düşmanını iyi tanı ey insan. Zararı sadece kendine değil yani.
Nesrin Arıkan 
#nesrince

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: