FİLL TEMİZLİK

Bodrum’da 2400 yıllık lahit mezar bulundu.

Bodrum’da 2400 yıllık lahit mezar bulundu.
A+
A-
04.04.2021

Bodrum’da 2400 yıllık lahit mezarın kapağı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

Bodrum’da bir evin temel kazısı sırasında bulunan 2400 yıllık lahitin içinden bir kadın bir erkek iskeleti ile takı ve kişilere ait eşyalar çıktı.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Yokuşbaşı Mahallesi Cevat Şakir Caddesi’ndeki  şubat ayında başlayan bir evin temel kazısında 8 Mart tarihinde tarihi eser bulunması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi inşaatı durdurarak kazı ve kurtarma çalışmaları başlattı.  Yaklaşık 550 metrekarelik alanda bulunan mezarlar  teker teker açılırken M.Ö. 400 yıllarına  ve Kral Mousolos Dönemi’ndeki Karya Uygarlığı’na ait bir lahit mezar bulundu. Yapılan çalışmalarda lahitin yaklaşık 1,5 ton ağırlığındaki mermer kapağı açılır hale geldi.

Kültür ve Turizm bakanı Mehmet nuri Ersoy, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, AK Parti İlçe Başkanı Osman Gökmen, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Toprak ile arkeologlar ve tarihçilerin bulunduğu tören ile lahitin kapağı bugün vinç yardımı ile açıldı. Yaklaşık 15 dakikada 2400 yıl sonra ilk kez açılan lahitin içeresinde yan yana yatan bir kadın ve bir  erkek, ayrıca kişilere ait önemli eşyalar, takılar olduğu görüldü.

Bodrumlular hayranlık uyandıran lahitin içerisindeki iskelet ve tarihi objeleri görmek için evlerinin çatılarına akın ettiler.  110 cm derinliğinde 2 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğinde olan lahitin içerisinden çıkarılan bir su testisinin 2400 yıl önceki gibi aynen durduğu görüldü. Müze Müdürü Hüseyin Toprak su testisini Bakan Ersoy’a verdi. Selçuk ardından mezar ile ilgili gelişmeleri ve bilgileri bakan Ersoy’a aktardı.

BAKAN ERSOY “BODRUM’UN TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ESER”

Bodrum'da lahit mezar 2400 yıl sonra açıldı Bakan Ersoy da oradaydı içinden bakın ne çıktı!

Lahit ve yanında bulunan mezarlar ve yerleşim yerlerinde inceleme yaptıktan sonra açıklama yapan Bakan Ersoy “Burası 8 Martta yapılan bir kazı sırasında keşfedildi. Ve bulunan lahitin kapağını bugün ilk kez sizlerle beraber açtık. Bir erkek ve bir kadın iskeleti var içerisinde. Burası 2400 yıllık yani M.Ö. 400 yılına ait. Halikarnassos’un metropol kısmına ait olduğu düşünülüyor. O bölgenin mezarlık bölgesinde yer alıyor. Bizi sevindiren yanı hiç bozulmamış ve hiçbir yerden de hasar almamış olması. Gömüldüğü gibi aynı şekilde kalmış. Şuanda gördüğünüz gibi içindeki eserlerde hiçbir depremden etkilenmemiş” diye konuştu.

Bodrum'da lahit mezar 2400 yıl sonra açıldı Bakan Ersoy da oradaydı içinden bakın ne çıktı!

Bodrum Yokuşbaşı mahallesi Cevatşakir caddesi üzerinde inşaat kazısı esnasında lahit mezar bulundu. Bodrum Sualtı ve Arkeoloji müzesi müdürlüğüne bilgi verilmesi üzerine inşaat alanı koruma altına alındı. Yapılan kazı çalışmalarından mausolos dönemine ait lahit mezar bulunu. Lahit mezar kapağının açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’da katıldı.

Vinç yardımı ile yaklaşık 2 metre uzunluğundaki lahit mezarın 1 ton ağırlığındaki kapağı 2400 yıl sonra ilk defa gün yüzüne çıktı. Mezar içerisinde mausolos döneminin ileri gelen ailelerinden karı, kocaya ait kemikler, vazo, gözyaşı şişesi ve değerli eşyalar mezardan çıktı. Bakanın incelemelerinin ardından arkeologlar tarafından hasas bir şekilde üstü kapatılarak inceleme başlatıldı.

Ersoy açıklamasının devamında ise “ Lahitin kapağını geçici olarak  tekrar kapatacağız ve üzerine güneşten koruyacak bir çadır yapacağız. Bu şekilde yavaş yavaş içindekileri çıkaracağız. İlk etapta sadece seramik bir eser çıktı ama içi çamurla kaplı olduğu için kazı çalışmaları sırasında daha fazla esere ulaşacağımızı düşünüyoruz” dedi.

ÇIKARILAN ESERLER BODRUM MÜZESİNDE SERGİLENECEK

Ersoy çıkarılan eserlerin Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergileneceğini belirterek “Bu lahit iyi bir değer oldu. Kazı çalışması Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Başkanımız tarafından yönetiliyor. Burada bulunan bütün eserlerin Bodrum sualtı Arkeoloji Müzesi’ne transferi yapılıp orada da sergilenmesi yapılacak” dedi.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: