DOLAR 8,6492
EURO 10,1427
ALTIN 485,37
BIST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 32°C
Parçalı Bulutlu
Muğla
32°C
Parçalı Bulutlu
Sal 33°C
Çar 31°C
Per 27°C
Cum 27°C

“ÇİFTÇİLERE, HAK ETTİĞİ İTİBAR GÖSTERİLMELİDİR”

“14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (International Federation of Agricultural Producers – IFAP)’nun kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1946, Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günde toplumun farkındalığının ve duyarlılığının çiftçiler ve tarımsal üretim üzerinde odaklanması beklenmektedir.

Ülkemizde son yıllarda tarımdan hızla artan bir kopuş söz konusudur. Çiftçilerin üretimden uzaklaşması üzerinde önemle durulması gereken bir dizi sorunu gündeme getirmektedir.

Bugün ülkemizde tarım ile uğraşan insanların yaş ortalaması 55 olmuştur. Tarımda istihdam yüzde 18 seviyesindeyken sektörün GSMH içindeki oranı yüzde 6 civarındadır. Bu oran hızla düşmeye devam etmektedir. Etik olarak kabul edilmesi mümkün olmayan bu durum, çiftçilerin para kazanmadığını göstermekte ve üretimden kaçışlarının temel gerekçesini oluşturmaktadır. 

Çiftçilerimizin yüzleşmek zorunda kaldığı bir diğer konu ise kırsal kalkınmanın yeterli seviyede gerçekleşmemiş olmasıdır. Finansal konuların yanı sıra güvenlik, eğitim, sağlık, altyapı ve kültürel alanlarda çağın gerisinde kalan yaşam koşulları nedeniyle çiftçiler, köylerini ve topraklarını terk etmekte ve üretimden uzaklaşmaktadır. Bu uzaklaşma ülkemiz için iki yönlü sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Öncelikle toprakların atıl hale gelmesi, köylerin terk edilmesi, kadim tarım bilgisinin unutulması olasılığı, geride kalan yaşlı nüfusun yüzleşmek zorunda kaldığı sorunlar söz konusu olmaktadır. Diğer yandan yaşanan iç göçler nedeniyle artan güvenlik, eğitim, sağlık gereksinimleri ile işsizlik, plansız kentleşme vb. gibi sorunlar kendini göstermektedir.

Alın terinin karşılığını yaşadığı topraklarda bulamayan çiftçilerin ekmek kavgasını -genelde-hazırlıksız olarak gittiği kentlerde yürütmeye çalışması emeğin her geçen gün ucuzlaması ve güvencesiz hale gelmesiyle sonuçlanmaktadır. Uzmanlığa ve liyakate dayanmayan bu ucuz işgücü değişik sektörlerde sömürüye açık bir biçimde kendine yer bulmaya çalışmaktadır. 

Geleneksel bir tarımsal üretim gücü olan ülkemizin tarımda yaşadığı sorunların temelinde, çiftçiliğin bir meslek olarak hak ettiği itibarı görmemiş olması da yatmaktadır. Yaşadığımız COVID-19 pandemisinin açık bir biçimde gösterdiği gibi tarım ve gıda insanlık için en değerli ve en stratejik sektörlerdir. Bu nedenle çiftçilerimizin sorunları yalnızca onların değil, hepimizin sorunu; çözüm sürecinde katkı sunmak hepimizin sorumluluğudur. 

Tarım ve Gıda Etiği Derneği TARGET olarak 14 Mayıs 2021 Dünya Çiftçiler Gününde herkesi çiftçilerimizi sahiplenmek ve desteklemek için payına düşen sorumlulukları ve görevleri eksiksiz yüklenmeye davet ediyoruz.  

Çiftçilerimizin hak ettikleri saygınlığa, yaşam ve geçim düzeyine erişebilmeleri dileği ve onlara içten teşekkürlerimizle Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlarız. 

Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) 

Yönetim Kurulu

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.