Dolar 13,4726
Euro 15,2894
Altın 793,64
BİST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 3°C
Açık
Muğla
3°C
Açık
Paz 4°C
Pts 4°C
Sal 4°C
Çar 5°C
FİLL TEMİZLİK

EMLAK VERGİ ARTIŞI KARARLARI OY BİRLİĞİYLE ALINDI

A+
A-
09.09.2021
EMLAK VERGİ ARTIŞI KARARLARI OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Bodrum Belediyesi ‘Emlak Vergisi Bilgilendirme Sunumu’ belediyenin toplantı salonunda basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşti.

‘Emlak Vergisi Bilgilendirme Sunumu’

Toplantıda Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel konuyla ilgili merak edilenleri basın mensuplarına aktardı.  Demirel, “Basında çıkan haberler için şunu vurguluyorum, toplantılar şeffaf bir şekilde gerçekleşti. Komisyonda müdüründen seçilmiş muhtarına kadar hiç kimsenin kimseye bir zorlama ve baskısı olmamıştır. Bu kararların hepsi takdir komisyonunun kararlarıdır ve oy birliği ile alınmıştır.” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın kamuoyuna bilgilendirme yapılması istemesi üzerine düzenlenen toplantıda, Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel son günlerde kamuoyunda da yer alan Bodrum’da mülk sahibi olan vatandaşların emlak vergisi artışlarıyla ilgili merak ettiği soruları cevaplayarak konu hakkında bilgilendirme yaptı. Demirel, açıklamaya şu sözlerle başladı: ‘’Son günlerde gündemde olan ve gerçek bilgileri yansıtmayan durumlar gerek görsel gerek sosyal medyada gezinmekte. Başkanımız Ahmet Aras’ın konu ile ilgili bilgilendirme yapma talimatı üzerine buradayız. 22 Mart 2021 tarihinde, Gelir İdaresi Başkanlığı Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından bize bir yazı yazıldı. Vergi Usul Kanununun 72. ve 76. Maddeleri ile Emlak Vergisi Kanunun 29. Maddesi kapsamında bir takdir komisyonu oluşturuldu. 7 kişiden oluşan komisyon, vergi dairesi müdürü ve müdür yardımcısı, tapu müdürlüğünden görevli bir memur, ticaret odasından görevli bir memur, ilgili mahalle muhtarı, Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü, Bodrum Belediyesi İmar Müdürlüğü’nden görevli bir memurdan oluşturuldu.’’

’TOPLANTILAR ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİ, KARARLAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI’’

Demirel, komisyonun faaliyetlerini açıklayarak: ‘’Komisyon, 1 Mayıs itibari ile faaliyetlere başladı. Çalışmalarımızın tamamında tüm mahalle muhtarlarımız bu komisyona iştirak etti. Arsa metre kareleri belirlenirken gayrimenkul değerlendirme uzmanı tarafından mahallelerin gelişmişlik düzeyi ve günümüz değerleri de göz önünde bulundurularak bir karar verildi. Arsa metrekareleri takdir edilirken daha önceki dönemlerde yapılan eksik ve hatalı işlemler göz önünde bulundurulmuş, önceki dönemde yüksek tutarda takdir edilen yerlerde artış oranı düşük, önceki dönemde düşük tutarda takdir edilen yerlerde artış oranı yüksek yapılmıştır. Örneğin, Bodrum Çarşı Mahallesi arsa metrekareleri yüksek tutarlı olduğundan dolayı çok cüzi artışlar yapılmış, ancak Bitez Mahallesi’ndeki arsa metrekareleri emsal değerine göre çok düşük kaldığından buradaki artış oranı daha yüksek tutulmuştur. Basında çıkan haberler için şunu vurguluyorum, toplantılar şeffaf bir şekilde gerçekleşti. Komisyonda müdüründen seçilmiş muhtarına kadar hiç kimsenin kimseye bir zorlama ve baskısı olmamıştır. Bu kararların hepsi takdir komisyonunun kararlarıdır ve oy birliği ile alınmıştır. Vergi dairesi müdürü, tapudaki ve ticaret odasındaki üyeleri ve yine bölgeyi en iyi bilen mahalle muhtarları ile mutabık kalınmıştır.’’ dedi.

KIRSAL MAHALLELERE VERGİ AVANTAJI SAĞLANACAK

Kırsal mahallelere de avantaj sağlayacaklarını belirten Demirel, sözlerine devam etti: ‘’6360 sayılı kanun kapsamında; Akyarlar, Bahçeyaka, Çamarası, Çamlık, Çömlekçi, Dağbelen, Dereköy, Gökpınar, Gürece, Güvercinlik, İslamhaneleri, Kemer, Kumköy, Mazıköy, Peksimet, Pınarlıbelen, Sazköy, Tepecik (Karaova), Yakaköy, Yeniköy (Karaova) Mahalleleri 2023 yılına kadar vergiden muaftır. Ayrıca kırsal mahalle olarak belirlenen yerler 01.01.2022 tarihinden itibaren ikinci bir meclis kararı alınıncaya kadar vergiden muaftır.’’

BİNA VERGİLERİ KONUSU AÇIKLIĞA KAVUŞTURULDU

Açıklamada, basın ve kamuoyu bina vergileri hususunda da bilgilendirildi ve şöyle söylendi: ‘’1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre emlak vergisi, binalardan, arazilerden ve arsalardan rayiç değerleri ve vergi değerleri göz önünde bulundurularak tahakkuk ve tahsil edilmektedir. Bina vergileri kendi arasında mesken ve işyeri olarak ayrılmakta, vergi hesaplanırken Maliye ve Hazine Bakanlığı tarafından gönderilen bina inşaat maliyetleri ile binanın büyüklüğü çarpılmakta, ayrıca üzerinde bulunduğu arsanın büyüklüğüne göre bina değerine pay verilerek hesaplanmaktadır. Bina vergileri her yıl Maliye ve Hazine Bakanlığınca açıklanan yeniden değerleme oranının %50’si oranında arttırılmaktadır. Burada belediyelere herhangi bir yetki verilmemektedir.’’

NARENCİYE BAHÇELERİ VE TARIMSAL ALANLAR

Toplantıda narenciye bahçeleri ve tarımsal alanlarla ilgili kafa karışıklıkların gidermek adına üzerine şu sözlere yer verildi: ‘’Son zamanlarda çokça dile getirilen narenciye bahçelerinin ya da diğer tarımsal alanların vergilendirilmesinde ise yanlış bir algı söz konusudur. 8316122 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince imar planları içinde arsa olarak nitelendirilen yerler arsa olarak vergilendirilmektedir. Ancak aynı Bakanlar Kurulu’nda, tapuda arsa olarak tescil edilmemiş arazi üzerine ekili ya da dikili ziraat varsa bu yerler arazi olarak vergilendirilecektir. Örneğin bir mandalina bahçesi, incir bahçesi ya da buğday tarlası tapuda arsa olarak tescil edilmemişse arazi olarak vergilendirilmekte, bu da çok cüzi rakamlara tekabül etmektedir.”

Bilgilendirme, daha sonra 2021/2022 dönemleri vergisel farklarının karşılaştırılmalı örnekleri ile devam ettirildi. Toplantı, sermaye piyasası kurulu tarafından düzenlenen gayrimenkul değerlendirme raporunda belirlenen Bodrum geneli arsa metrekarelerinin güncel değerleri ve takdir komisyonlarının yaptığı değerlendirmeler karşılaştırılarak sona erdi.

Ajans Troya'da genel koordinatör, www.bodrumyerelhaber.com www.gunaydinbodrum.tv de genel yayın yönetmeni. Akustik Mühendisliği,Ses Işık ve Görüntü sistemleri Maestro,Müzik Enstrumanları Uzmanlığı,Editör,Muhabir.
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: