FİLL TEMİZLİK

“Baba evladına faizle borç verir mi? ”

“Baba evladına faizle borç verir mi? ”
A+
A-
09.10.2021

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş .Devlet çiftçisine, işçisine, öğrencisine kredi veriyor ve bunu faizi ile geri istiyor diyen BTP Lideri, “Baba evladına faizle borç verir mi? ” diye sordu.

Ömer Faruk Boztepe’nin yeniden BTP il başkanı seçildiği kongrede konuşan Hüseyin Baş gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Konuşmasına Türkiye’nin bölgedeki diğer ülkelerin tamamından farklı olduğunu ifade ederek başlayan BTP lideri şu değerlendirmeyi yaptı; “Büyük mücadeleler sonunda bu noktaya geldik. Ortadoğu’daki bütün ülkelerden çok farklıyız. Afrika’dan da, çık yukarıya Avrupa’dan da bambaşkayız. Kendi kültürü, medeniyeti, tarihi olan kendine has yaşam tarzı olan bambaşka bir ülkeyiz. Şimdi her yer Suriyeli mülteci ama bizimle aynı yaşamıyorlar. Biz bu kültür farkını, yaşayış farkını Atatürk’e borçluyuz. Kurtuluş mücadelesi veren, halkını uyandıran, onları biraraya getirip örgütleyen tek adam Atatürk. Başka hiçbir coğrafyada bu yaşanmadı. Atatürk konusu açıldığında benim adıma hep kadınlar geliyor. Neden? Çünkü kadınlarımız Atatürk’e yeterince sahip çıkmıyor. Kadınlarımız Atatürk ile birlikte belli haklar edindi.”

“Tek çözüm Esad’la görüşmek dedim, bazıları rahatsız oldu”

Gaziantep’te ciddi bir Suriyeli problemi olduğunu belirten Hüseyin Baş, ‘Dedim ki, ‘Suriyeli mülteci sorununu çözmek istiyorsan Esad ile görüşeceksin, bunun başka yolu yok…’  Baktım bazı yayın kuruluşları kudurmuş, olabilir kudurabilirler. Merhum genel başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş da Suriye meselesi ilk çıktığında, ‘Esad senin bir tavuğuna kışt mı dedi, ne oldu da bu Suriye hükümeti biranda kötü oldu?’ diye sormuştu. Ne oldu da buradaki insanlar özgürlük savaşçısına döndü? Ama sen Avrupa’da bir ülke terör örgütü PKK’ya özgürlük savaşçısı deyince haklı olarak tepki gösteriyorsun. Oradaki niye isyancı olmuyor da özgürlük savaşçısı oluyor.” şeklinde konuştu.

“Bunların yaptığı yeni anayasa daha iyi mi olacak?”

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş Gaziantep konuşmasında şu dikkat çekici ifadeleri de kullandı; “ÖTV’yi almazsan ne olacak? ÖTV dedik hepsi ÖTV kaldırma yarışına girdi. Almayacağım, canı cehenneme… ÖTV’yi sizden almayacağım. Bir baba çocuğuna harçlık verirken borç mu verir? Borç verdi diyelim bunu faizi ile geri ister mi? Devlet bu vaziyette. Devlet çiftçisine, işçisine, öğrencisine kredi veriyor ve ‘bunu bana faizi ile geri öde’ diyor. Cumhurbaşkanımız çıkıyor ve ‘650 lira KYK veriyorum gençlere, gözünüze dizinize dursun’ diyor. Tamam ona kızdık ama muhalefeti getireceksin, o da 750 lira verecek. Ülkedeki sorun bu. Bunların ufku da yok. Adamın ufku olmayınca bizim hayalimiz O’na saçma geldi. Adamın ufku yok. Bunlar hayal kuramasın ki bizim mevcut ufkumuz bunlara yetsin dediler. O yüzden insanlar bizi anlamıyor. Geçen bir televizyon programında bana yeni anayasayı sordular. Ben de ‘Bunlar hiçbir şeyi değiştirmesin’ dedim. Adam bana baktı ‘Mevcut anayasa iyi mi’ diye. Tamam iyi, kötü bu başka konu da, bunun yaptığı daha iyi olmayacak ki… Bunlar bıraksın biz yaparız, biz gençler hallederiz.” 

“Atatürk, Haydar Baş, Hacı Bektaş bunu yaptı”

İktidar kanadından gelen ‘eskiden tüp kuyrukları vardı’ şeklindeki açıklamalara da cevap veren Hüseyin Baş şunları söyledi; “Kardeşim senin cebinde paran vardı, tüp için kuyruğa girebiliyordun. Şimdi kuyruğa girecek paramız yok. Devlet benim ama vatandaşa para veremeyiz. Böyle şey olur mu? 3-5 tane müteahhidin yediği milyarlarca lira sizin hakkınız, 3-5 tane marketin yediği milyarlar dolar sizin hakkınız, 3-5 tane bakanın şurada burada hesaplarından çıkan milyarlarca dolar sizin hakkınız. Bu hakka sahip çıkacaksınız yahu, bu kadar basit. Bu ülkede yoksulluk sınırı 9 bin 980 lira ise asgari geçim ücreti kaç paradır siz söyleyin. Minimum 10 bin liradır. Ondan sonra bana, ‘hayalperest’ diyorlar. Boşuna demiyoruz ‘var bir hayalimiz’ diye. Biz hayallerimizi gerçekleştirebilecek kabiliyete sahip hayalperestiz. Öyle hayal kurup, gece uyuyup uyanıp kendi hayatımızı yaşamaya devam etmeyiz. Biz hayalimiz varsa o hayalimizi gerçekleştiririz. Gerekirse onun peşinde canımızı veririz. Çünkü Atatürk bunu yaptı, çünkü benim babam Haydar Baş bunu yaptı, çünkü Hacı Bektaş bunu yaptı, çünkü bu Anadolu’nun mimarı Alparslan bunu yaptı, İmam Ali bunu yaptı, biz de bugün bunu yaparız. O yüzden hiç merak etmeyiniz, asgari geçim koşullarınız 10 bin lira olacak.”

“Devlet ev hanımlarının ekonomiye katkısının borcunu ödeyemez”

Gaziantep’te ev hanımlarına da seslenen Hüseyin Baş, “Ablalarım her biriniz ev hanımı maaşı alacaksınız. Ben bunu sizin oyunuzu almak için değil ekonomiyi canlandırmak için söylüyorum. Eve temizlikçi bir kadın çağırdığınız zaman para veriyor muyuz, veriyoruz. Peki bu parayı her gün bu işi yapan benim eşim niye almıyor, annem niye almıyor. Onlara niye para vermiyoruz. Ev hanımının ekonomiye katkısının borcunu bu devlet ödeyemez. O yüzden Haydar hoca, ‘Bunların böyle bir hakkı var’ dedi. Sabahtan akşama evinizde hizmet ediyorsunuz, o zaman bu hakkınız var. Çıkın bu hakkı isteyin. Size bu hakkı veren başka bir siyasi parti varsa gidin ona oy verin ama başka hiç kimse yoksa birlikte yürüyeceğiz.” dedi. 

Ekonomimiz şahlanmaya başladığı an “eyvah” der olduk !

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül iktidarın ekonomi konusunda çaresiz

kaldığını söyledi.

Krizden çıkışın ve çözümün anahtarı bizde diyen Şengül, İran’ın Milli Ekonomi Modeli’ni uygulamak için kendilerine başvurduğunu açıkladı.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, Gaziantep’te konuştu, ekonomi üzerinde dikkat çekici değerlendirmeler yaptı.

Konuşmasına Atatürk’ün “vatanperver, cesur ve çok çalışkan Gaziantepliler iyi ki varsınız” cümlesi ile başlayan Fuat Şengül şöyle devam etti;

“Maalesef Türkiye’de hayat çok zor geçmeye başladı. Vatandaş olmak cidden zor hale geldi. Özellikle de ekonomimiz şahlanmaya başladığı an “eyvah” der olduk. Ne zaman doğalgaz yatakları bulunsa seviniyoruz ama arkasından büyük bir zam furyası geliyor. Ne zaman ülkemizde petrol yatakları bulunsa seviniyoruz, arkasından büyük bir zam furyası geliyor. Yani ülkemizde insanların hayatı, enerjisi adeta emiliyor. Elektrik fiyatları hepimizin elini çarpar hale geldi ve asla enerji giderlerine yetişmek mümkün olmuyor. Sadece bunu konut olarak düşünmeyin. Gaziantep’teyiz. Çok ciddi doğalgaza dayalı imalat yapan firmalarımız var. Hepsi enerji giderlerinin artmasından dolayı ihracatta başarılı rakamlar veremez hale geldiler.”

Parasını biz ödüyoruz, köprü yaparken neden bize sormuyorsunuz?

Son dönemde hızlanan zamları eleştiren Fuat Şengül yüksek maliyetli köprüler ve ödeme garantilerine de şu ifadelerle dikkat çekti;

“Bizlere bu zam furyaları geldikçe, bize her şey yok dendikçe, köprü yapan müteahhitlere, yol yapan firmalara, havalimanı yapan firmalara ödeme garantisi ile işler verilmeye devam ediliyor ve bu paralar da ödeniyor. Ama bu bize nasıl yansıyor? İşte bu bize fatura olarak yansıyor. İstanbul’a 3. köprü yapmak için bizim onayımızı aldınız mı? Hayır. Çanakkale’ye köprü yapmak için bizim onayımızı aldınız mı? Hayır. Niye? Neticede faturasını buradaki teyzem ödüyor, buradaki amcam ödüyor, buradaki gencim ödüyor. Bunların hiçbirisi bize sorulmadan yapılıyorsa niye parasını bizden istiyorsunuz? Bunları artık sorgulama zamanı geldi.”

İran Milli Ekonomi Modeli’ni uygulamak için bize başvurdu

Türkiye’nin geldiği noktada iktidarın çaresiz olduğunu ifade eden BTP Genel Başkan Yardımcısı Şengül, İran dahil bir çok ülkenin “Milli Ekonomi Modeli” için kendilerine başvurduğunu ama iktidarın bu konuda sessiz kaldığını belirtti.

Fuat Şengül “İktidarın vatandaşın çektiği sıkıntıları ne duyacak kulağı var,ne görecek gözü var, ne de söyleyecek dili var. İnanın çaresizler. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Merhum genel başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın kaleme aldığı Milli Ekonomi Modeli dünya tarafından uygulandı. Kapı komşumuz İran gelip bize “bunu nasıl yaparız, gelin bunu beraber yapmak için bize yardımcı olun” dedi. Ama bizim iktidarlarımız ABD’den gelecek sese bakıyor, AB ne diyecek onun peşine düşüyor ” diye konuştu.

Çözümün anahtarı bizim elimizde

Hükümetin her konuda 2023’ü işaret etmesine değinen Fuat Şengül 2023’te Bağımsız Türkiye Partisi’nin iktidar olacağını söyledi.

Şengül, ” Hep neye atıyor hükümet? 2023’te şöyle olacak, 2023’te şöyle olacak. Evet, 2023’te bir şey olacak, ne olacak biliyor musunuz? Onlar gidecekler, Bağımsız Türkiye iktidar olacak. Niye bu kadar rahat söylüyorum? Çünkü bizim elimizde anahtar var, bütün meselelere çözümümüz var. Onlar çözemezler. Onlar yapamazlar. Dedikleri de yanlış, doğruları da yanlış, gördükleri de yanlış. Niye? Çünkü onlarda Atatürk’ün ufku yok, Hacı Bektaş’ın yüreği yok, Prof. Dr. Haydar Baş’ın vizyonu yok ve onlarda vizyonlu bir genç genel başkan yok. Vakit kaybına, enerji kaybına, umut kaybına sebep olmaktan başka bir işe yaramıyorlar. Artık bu milletin dayanacak gücü kalmadı. Gelin hep beraber bu ufka sahip, bu vizyona sahip ve Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak gençlerin de umudu olan genel başkanımız Hüseyin Baş ile beraber Bağımsız Türkiye Partisi kadrolarında yer alalım, koşalım, çözümün adresinde bir ve beraber olalım” diyerek konuşmasını noktaladı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: