FİLL TEMİZLİK

Okuyunca Topa Tutabilirsiniz! Bir Kadın Yazdı Çünkü. … 

22 Ocak 2022 14:24 | Son Güncellenme: 22 Ocak 2022 14:25

İnsanı nasıl beslersen ona dönüşür.Dengesiz beslenme bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara sebeb oluyorsa, kirli bilgilerle beslenen zihin; kötü duygulara kötü davranışlara maruz kalarak yetişenlerin idrâk yollarını kirletip algısını kapatır.  Kötüleşir insan böylece.

Bu topluma yüzyıldır nefret, kin aşılandı.Yukarıdan hött denince hizaya gelmek demokrasi belletildi. Tek tip giyinerek uygun adım marşlarla bayram kutladı çocuklar ki bu itaat ve biattı. Evde baba korkusu aşılandı, okulda öğretmen, askerde komutan, sokakta erkek korkusu, kurumlarda güç korkusu. Zihinler böyle böyle şartlandı.
İnsan taklit eden bir canlıdır.Evrimleşmesi bile hayvanları taklitle başlamıştır.İnsan, Eğitim + Gelenek (gelenlekler dinle şekillenir) = Kültürdür.Kültür ne ise insan da onun mahsülüdür. İnsana ne ektinse onu biçersin.İnsan neslinin bozulması öyle yirmi yılla falan olmaz. Bu yirmi yıl ekilen mahsülün hasadıdır. Sonuçtur.Ya sebeb? 
Sonuç üzerinden muhalefet yapanlar, solcular, laikler, demokratlar ve erkekler hala sebebi sorgulamaktan uzaklar.
Üç dört nesil boyunca, bir taraf yüceltildi, bir taraf aşağılandı. Laik, Sunni, Türk ve Erkek kimliği makbul, üstün ve ayrıcalıklı kılındı. Yasalar önünde korundu. Sistemi bu kesim yaşattı. Ayrıcalıklı olmanın kibrini üstünlükle besledi bu kesimler. Solcusu da sağcısı da bu kesimlerin içindedir.En Solcuyum diyen bir Erkeği az biraz kaşıyın, mezhep ve ideolojiyi sorgular da,sapına kadar feodal erkek olmakla övünür.

Erkek olmanın imtiyazını insan olmaya tercih etmenin yerel de devlet olmak olduğuna aymadı, ya da işine hiç ama hiç gelmedi. Kadına gerçek bir empati yapmadı. Kadını anlarsa değişmek zorunda çünkü. Kadını gerçekten anlarsa eşitlenmek zorunda. Kadının hamisi olmak egosuna ve libidosuna hizmet çünkü.Önce insan/kişi olmak ve cinsiyeti aşmak erkeğin hiç ama hiç derdi bile olmadı.

En solcusu bile kadın karşısında ortadoğu erkeği, devlet karşısında solcuymuş gibi olmayı yıllarca devrimcilik diye pazarladı. Kadından sorumlu devlet bakanlığı makamını bırakmadılar ki, şimdi bu dinciler nerden çıktı diyorlar. 
Sokaklar, geceler, evler, kariyerler, makamlar meclisler, kurumlar, paralar erkek hegomanyası altında yıllardır.Kadın da kim miş?Kadının varolması bile erk’in gücünden geçiyor. Ya güçlü babası olacak, ya çok parası olan ailesi olacak ki iyi bir eğitimle gücünü yaratabilsin. Bir yerlere gelebilsin. İstisnalar olsa da, genel kabul de kızların kariyeri önünde ki en büyük barikat erkekler oldu hep. Baba, abi, koca, şef, patron, müdür, devlet. Bir çok kadına da kirlenmekten başka yol bırakmadılar.Kadının bilincini kendilerine benzetmekte de, erkekleştirmekte de mahir oldular.Şimdi kendilerine benzettikleri erkleşen kadınlardan şikayet ediyorlar. Niye şikayet ediyorsunuz ki?Aynada ki suretiniz onlar.Egemenliğinizi kaybetmekten mi korkuyorsunuz yoksa gerçekten kadınları kurtarmak mı arzunuz?Gerçekçi olun, bir kere gerçekçi olun ve içinize sorun, hangisi? 

Yirmi yıldır iktidar olanlar işte bu varolan nefreti çok iyi kullanıyorlar. Bu ayrımcı yasalar, gruplar, kimlikler üzerinden siyaset yapıyorlar. Bu nefret ve nifak dilinin toplumda karşılığı olmasa idi bu iktidar beslenebilir miydi? O taban bugün varolmadı ki. Yirmi yaşından büyük olanlar oy verdi bu iktidara. Onların annesi babası, çocukluğu gençliği ne ile şekillendi?
Yattık kalktık hop dinciler iktidar olmuş gibi muhalefet yapanları gördükçe,idrâksizliğin ne kadar derin olduğunu görmenin acısı ile başbaşa kalıyorsun. Sonuç. Öğretilmiş çaresizlik. Öğretilmiş solculuk/sağcılık işte. Kahretsin.


Nesrin Arıkan #nesrince

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: