FİLL TEMİZLİK

Akbelen Ormanını savunan iki kadının Milas Adliyesinde yargılandığı dava

Akbelen Ormanını savunan iki kadının Milas Adliyesinde yargılandığı dava
22 Kasım 2022 20:59 | Son Güncellenme: 23 Kasım 2022 16:00
A+
A-

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de yer alan Akbelen Ormanı’nda, YK Enerji’nin ağaçları ÇED raporsuz kesme girişimine karşı direnen iki kadın hakkında jandarmaya mukavemet gerekçesiyle açılan davanın dördüncü duruşması dün Milas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma, Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nin reddi hâkim talebine ilişkin değerlendirmesinin beklenmesi için 2 Şubat 2023 tarihine ertelendi. İkizköy halkının ve Akbelen Ormanı’nı savunanların yargılanmasına sivil toplum kuruluşlarından (STK) tepki geldi. Milas Adliyesi’nin önünde toplanan yaklaşık 40 STK’nin temsilcisi “İkizköylüler’i yalnız bırakmayacağız” dedi.

Neler Yaşanmıştı?

16 Temmuz 2021’de, İÇTAŞ Enerji ve LİMAK Enerji ortaklığındaki YK Enerji’nin işlettiği Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarının kömür ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla İkizköy Akbelen Ormanı alanına kurulmak istenen maden sahası için hukuksuz olarak 30 kızılçam ağacının kesilmesi üzerine, ağaç katliamına karşı direnen köylüler, “Gece gündüz nöbet tutacağız, bir ağaç daha eksiltmeyeceğiz” diyerek bölgede çadır kurarak direnişe geçmişlerdi.

Ancak, İkizköylülerin nöbet alanında 10 Ağustos 2021 gece yarısı kolluk kuvvetlerinin orantısız bir müdahalesi ile karşıya kaldıklarını belirten İkizköy Çevre Komitesi, “Zorla ve sürüklenerek alandan çıkarıldık. Anayasal hakkımızı ve sorumluluğumuzu kullanırken uğradığımız bu saldırı yetmezmiş gibi bir de hakkımızda dava açıldı” açıklamasında bulundu. Jandarma baskını sonucunda 11 İkizköylü, 250 kişilik jandarma ekibi tarafından darp edilerek özel mülk olan alandan zorla çıkarılmıştı. Saldırıya uğrayan iki kadına jandarmaya mukavemet gerekçesiyle dava açılırken yaşam savunucularının avukatları adil yargılanma olmamasından dolayı reddi hâkim talebinde bulunmuştu.

10 Ağustos Pazartesi’yi 11 Ağustos 2021 Salı’ya bağlayan gece yarısı direnişi

Duruşma sonrası, sivil kuruluşların ortak açıklamasını Ekoloji Birliği eşsözcüsü Halime Şaman Adliye önünde okudu:

Adliye önünde bildiriyi okuyan Halime Şaman:

“Akbelen Ormanlarını savunurken haksız yere suçlanan İkizköylülerle birlikte olmak, onların mücadelesine destek olmaya, katkı vermeye geldik. Haksızca suçlanan ama cesurca yaşam alanlarını savunmaktan vazgeçmeyen İkizköy sakinleri ile birlikte olduğumuzu, meşru mücadelelerinde yanlarında durduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

İkizköylü dostlarımızla omuz omuza dayanışma içindeyiz!

“Anayasal haklarımıza ve yasalara dayanarak verdikleri meşru mücadelelerinde bugün de yarın da her zaman yanlarında olacağız. Bir yılı aşkın süredir Akbelen Ormanını gece gündüz çadır nöbeti tutarak koruyan, terk etmeyen  İkizköylü dostlarımızla omuz omuza dayanışma içindeyiz. Verdikleri zorlu mücadeleyle yalnız kendi yaşam alanlarını korumakla kalmıyorlar, bölgedeki ekosistemi ve Bodrum’un su kaynaklarını da koruyorlar. Yaşam alanı savunucularını İkizköylüler ile dayanışmak, Akbelen Ormanı’nı savunmak için aralık ayı boyunca nöbetlerine destek vermeye, yanlarında olmaya davet ediyoruz.

491 günden beri zorlu direnişlerini sürdüren İkizköylüler’i yalnız bırakmayacağız!

Direne Direne Kazanacağız! Birleşe Birleşe Kazanacağız! Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz!” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasına imza atan kuruluşlar

Ekoloji Birliği, İklim Adaleti Koalisyonu, Muğla Çevre Platformu, Kazdağları Ekoloji Platformu, Yeşil Yaşam İnisiyatifi, Burhaniye Çevre Platformu, Yeşil Direniş Ekoloji, Yaşam Gazetesi, Ekoloji Derneği, İkizdere Dernekler Federasyonu, Validebağ Direnişi, Güllük Körfezi Koruma Platformu, Malatya Çevre Platformu, Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, Yenifoça Forum, Artur Çevre Platformu, Yeşil Sol Parti Milas Örgütü, Sol Parti Milas Örgütü, EMEP Milas Örgütü, İKEP, HDK Muğla İl Örgütü, HDP Muğla İl Örgütü, Tarlabaşı Dayanışma, Bakırtepe Çevre Platformu, Milas 78’liler’i, Doğanın Çocukları, SYKP Muğla İl Örgütü, TİP Muğla İl Başkanlığı, DİSDER, Mandalya Çevre Platformu, Yeryüzü Ekoloji, İzmit Yerel Gündem 21 Çevre Geliştirme Proje Üretim Uyg.Ve İşl. Koop., İzmit Yerel Gündem 21 Çevre Geliştirme Proje Üretim Uygulama ve İşletme Kooperatifi, Divriği Yaşam ve Doğa Platformu.

Bodrum 22.11.2022

Dario Navaro

ETİKETLER:
Ajans Troya'da genel koordinatör, www.bodrumyerelhaber.com www.gunaydinbodrum.tv de genel yayın yönetmeni.
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: