Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 16°C
Az Bulutlu
Muğla
16°C
Az Bulutlu
Cts 15°C
Paz 15°C
Pts 15°C
Sal 12°C

Notice: Undefined variable: showWideSidebar in /var/www/vhosts/bodrumyerelhaber.com/httpdocs/wp-content/themes/neva/parts/widesidebar.php on line 24

GENEL BAŞKANIMIZ CUMHURBAŞKANLIĞINI EN İYİ YAPABİLECEK ADAYDIR

7 Ocak 2023 12:18 | Son Güncellenme: 9 Ocak 2023 12:23
GENEL BAŞKANIMIZ CUMHURBAŞKANLIĞINI EN İYİ YAPABİLECEK ADAYDIR

DEVA Partisi Muğla İl ve İlçe Başkanları DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Habertürk’te Fatih Altaylı’ya konuk olarak katıldığı programda “Altılı masada hiçbir isimle ilgili olumlu ya da olumsuz isim zikredilmedi.

Altılı masa mutabakata varırsa en iyi şekilde ben yaparım. Hiç sorun yok. Masanın mutabakatı gerekir açıklaması üzerine  Muğla İlçe Başkanları toplantısında Genel Başkan Sayın Ali Babacan’ın bu değerlendirmesi ele alındı.

Muğla İl Başkanı Emrah ÇAY ve ilçe Başkanları yaptıkları açıklama da;
Genel Başkanımız sayın Ali babacan  6 lı masada Cumhurbaşkanlığı kriterlerine uyan ve tüm kesimlerin oyunu alabilecek Deneyimli, Liyakatli, Yapıcı, Birleştirici bir liderdir. Muğla teşkilatı olarak Cumhurbaşkanı adayının mutabakat olması durumunda Genel Başkanımızı Cumhurbaşkanı olmasını temenni ediyoruz dediler.

Emrah Çay Açıklamanın ardından  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,’ın Habertürk’te Fatih Altaylı’nın konuğu olduğu programda açıklamalarından öne çıkanları paylaştı:

’66. Madde, 85 milyonu kucaklayan madde haline gelsin’
“66. maddeyi değiştirelim, diyoruz. ‘Şunu çıkartmışsınız, bunu çıkartmışsınız’ diyorlar. Kimseyi çıkartmıyoruz. Vatandaşlık tanımının içerisine 85 milyon vatandaşımızın hepsini koyduk. Şu anda o maddeyi vatandaşlarımızın en az yüzde 25’i, yüzde 30’u ‘Ben gerçekten vatandaş mıyım?’ diye okuyor. Öyle bir değişiklik yapalım ki 85 milyonun hepsini kucaklayan madde haline gelsin. Bunda bir şey yok.”

‘Ortak noktamız demokrat bakış’

“Bizim ortak noktamız demokrat bir bakış. Eşit vatandaşlığa inanan bir üye yapımız var. Biz insanların etnik kimliğine, dinine, mezhebine, inanıp inanmamasına, yaşam tarzına bakmıyoruz. 85 milyonun hepsi vatandaşımızdır. Herkes için özgürlük, herkes için adalet, herkes için refah, herkes için zenginlik.”

‘Cumhurbaşkanlığını en iyi şekilde yaparım’
“Altılı masada hiçbir isimle ilgili olumlu ya da olumsuz isim zikredilmedi. Altılı masa mutabakata varırsa en iyi şekilde ben yaparım. Hiç sorun yok. Masanın mutabakatı gerekir. Öncelikle metinde ve geçiş sürecinin yol haritasında mutabık kalmamız lazım. Bunlarda mutabık kaldıktan sonra adayın profili şekillenecek. Eskiler ‘İşe göre mi adam bulacağız, adama göre mi iş bulacağız’ derdi. Önce işi tanımlayacağız. Seçilecek cumhurbaşkanının altı partiyle istişare ve mutabakat mekanizmaları nasıl kurulacak? Önemli ilerlemeler sağladık. Bunlar olduktan sonra adayı belirlemek için daha doğru bir zaman olacak.”

‘Masaya ısrarla davet edildik, imzamızı sonuna kadar attık’
“Almanya, Avrupa Birliği’nde ‘Ben en büyük ekonomiyim, takmam kimseyi’ dese tek başına kalır. ABD, NATO’da ‘Toplamınız kadar silahlı gücüm var, dediğim olacak’ dese Türkiye masadan kalkar. Bazıları diyor ki ‘Masada şöyle şöyle partiler var, böyle böyle partiler var’. Masa onun için kıymetli. Üstelik biz masaya ısrarla davet edildik. Makul bir şey dedik. ‘Ama anayasa konusunda anlaşmadan olmaz’ dedik. Altına imzamızı sonuna kadar attık.”

‘Yargı mensuplarının değerlendirmeden geçirilmesi kaçınılmaz’
“Yargı mensuplarının objektif, adil kriterlerle bir değerlendirme sürecinden geçirilmesi kaçınılmaz görünüyor. Bu reformu, yargının tarafsızlığına ve bağımsızlığına halel getirmeden yapmak gerekiyor. Hiçbir siyasi partinin yargıya dair ‘Sıra bana geldi’ görüşünde olmaması lazım. Öyle bir şey olursa külahları değişiriz.”

‘Dini yapılarda ticaret, siyaset dönüyorsa mücadele devletin görevi’
“Dini örgütlenme serbestisi içinde olan vatandaşlarımıza saygımız sonsuz, onların özgürlük alanıdır ama bu tür yapıların şemsiyesi altında ticaret, siyaset dönüyorsa onunla mücadele etmek de devletin görevidir. Burada şeffaflık ve denetime tabilik çok önemli.”

‘Yer altına inince devletin denetleme imkânı kalmıyor’
“Cemaatler, tarikatlar, dini gruplar şeffaf ve açık bir şekilde dernekler ve vakıflar olarak yapılanabilsinler. Şu an yasak. Hepsi vakıf şemsiyesi altında ama bir dini örgütlenme olduğu ile ilgili hiçbir iz göremiyorsunuz. O kısmı kayıt dışı. İnancı doğrultusunda örgütlenebilme özgürlüğü çok temel bir insan hakkı. Sağlamak zorundayız. Niye merdiven altı olsun? Dini gruplar; adı tarikat olsun, cemaat olsun, hiç önemli değil. Resmen yapabilsinler, ibadethanelerini açabilsinler. Yer altına inince devletin denetleme imkânı kalmıyor.”

‘Diyanet’in siyasi etkiden uzak çalışması lazım’
“İnsanlar, ‘Hükûmetin propagandasını bir de hutbede dinlemek istemiyorum’ diyor, cumaya gitmiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hükûmetin günlük siyasi etkisinden tamamen uzak çalışması ve iç yapısının çeşitlendirilmesi lazım.”

‘Kepçeyle toplayıp kaşıkla veriyorlar’
“TÜİK, son 6 ayın enflasyonunu yüzde 15,4 açıkladı. Sayın Erdoğan da ‘Emekli ve memurlara yüzde 25 zam veriyorum’ dedi. Aynı 6 ayda ENAG’ın yüzde 37, Tüketici Derneği’nin yüzde 36 dediği enflasyon karşısında Sayın Erdoğan’ın açıkladığı zam yüzde 25. Önce gerçek enflasyonla kepçeyle toplayıp kaşıkla vermeyi müjde olarak açıklıyorlar. Buna üzülüyorum.”

‘Ekonomi ile ilgili iyi günleri hatırlayınca aklına ben geliyorum’
“Biraz Ali Babacan kompleksi seziyorum bu aralar Sayın Erdoğan’da. Çünkü olmuyor… Çok kötü. ‘Alanım ekonomi, ekonomistim’ diyor ekonomideki sonuçlar ortada. Öyle bir kompleks var galiba. Ne zaman ekonomi ile ilgili iyi günleri hatırlasa aklına ben geliyorum ve bir şeyler söylüyor. Bir laf atıyor.”

‘Böyle bir oran dünyada yok’
“Emekli olan vatandaşlarımız farklı dönemlerde farklı mevzuata tabi olarak emekli olmuşlar. Burada büyük bir adaletsizlik var. Aynı zamanda Türkiye’nin de bu emeklilik konusunda finansal sürdürülebilirlik sorunu var. Çünkü denge hesaplarında çalışanların sayısıyla emekli olanların sayısının oranı oldukça önemlidir. Ve Türkiye’de bu oran 1,7’ye düşecek. Yani 1,7 kişi çalışacak 1 kişi emekli olacak EYT ile beraber. Böyle bir oran dünyada yok.”

Ajans Troya'da genel koordinatör, www.bodrumyerelhaber.com
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: