Dolar 18,8053
Euro 20,4336
Altın 1.164,91
BİST 5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 10°C
Hafif Yağmurlu
Muğla
10°C
Hafif Yağmurlu
Paz 10°C
Pts 8°C
Sal 6°C
Çar 11°C
FİLL TEMİZLİK

SIĞINMACILAR

22 Ocak 2023 22:51

Yeni yıla girmemizle beraber nüfusumuz 84 milyonu aştı haberleri de karşımıza çıkmaya başladı.

Peki, bu nüfus tamamen bu ülkenin gerçek nüfusu mu? Yoksa sığınmacı, mülteci kayıtlı veya kayıt dışı ile gerçek veya tahmini rakam mı?

Geçen gün bir haberde yerel “Suriyelileri istemiyoruz” konulu bir imza kampanyasında Senegalli biri imza attı yazıyordu. Televizyonda kesinlikle karşınıza çıkmıştır; “Iraklıların yaptığı kavgayı Pakistanlılar ayırdı”, “Suriyelilerin yaptığı hırsızlık sonucu mağdur Etiyopyalı” gibi… Her gün karşımıza çıkan hırsızlık, taciz, nargile sefaları, vergisiz ticaret, ucuz iş gücü, kavga, insan kaçakçılığı haberleri de cabası.
İnsani gerekçeler ile ülkemize gelen sığınmacılara kapımız her zaman açıktır. Bu bir insanlık görevidir, özellikle de komşularımıza karşı. Zaten sınır komşularına karşı Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin yükümlülükleri bulunmaktadır. Bizim de sadece anlaşmalar sebebiyle değil töremiz gereği yardım isteyenle bölüşecek ekmeğimiz vardır. Lakin karşı olduğum sığınmacıların kontrolsüz girişleri sonucu ortaya çıkan hastalık tehlikesi, ülke içindeki ekonomik gelişmelere olumsuz katkıları, şaibeli bazı askeri durumlardır. Ayrıca bu sığınmacılardan üretim sektöründe köle gibi faydalanılması hatta uyuşturucu ve fuhuş sektöründe kullanılmaları, batıya gitmeye kalkıştıklarında dolandırılıp, ölüme terk edilmeleri.
Ülkemize sığınanlar sınırlarda uluslararası kuruluşlar, Avrupa Birliği, Kızılay gibi örgütlerce kurulacak kamp ve kentlere yerleştirilip kayıtları, aşıları yapılıp, nitelikleri öğrenilip orada veya duruma göre tespit edilecek yerlere sevk edilse muhtemelen tepkiler çok daha az olacaktır. Fakat kontrolsüz olarak ülkenin her yerine dağılınca efendi ve mütevazi olanlar kadar uyum sağlamamakta direnen, kriminal olaylara karışanlar ayrıca ekonomiye zarar verici faaliyette bulunanlar mevcuttur.

Maalesef son yıllardaki siyasi ve ekonomik gelişmeler, hala tam anlamıyla atlatılamamış salgın zaten hepimizi sarsmışken milyonlarca kişiyi misafir etmenin yüküne yenilerinin eklenmesi haklı serzenişlere sebep olmaktadır. Bu insani durum başka sıkıntılı durumlara sebep olmadan ekonomik ve sosyal planlamalar dahilinde değerlendirilmelidir. Saldım çayıra Mevlam kayıra şeklinde bir politika izlenemez.
Bir başkaca durum ise son beş senedir dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülke olmamızın yarattığı kuşkulardır. Bu sığınmacılara özellikle mi davetiye çıkarılıyor. Suriye sınır komşusu bir noktaya kadar anladık. Onun bile kontrollü olması gerek ama Afganistanlı, Pakistanlı, Senegalli, Etiyopyalı, Bangladeşli, Kosovalı derken bir de savaş sebebiyle gelen Rus ve Ukraynalılar, yatırım diye gelen Katar ve Birleşik Arap Emirlikliler, Sovyetler dağıldığından beri gelen Türki Cumhuriyetteki kardeşlerimiz, gene savaş sebebiyle kışı rahat geçirmek için ülkemizi tercih eden Almanlar…
Kısaca tepkim aciz durumda olanlara değil bunları halka anlatmadan gerekli tedbirleri almadan yani bu olayı yönetemeyen siyasi iradeyedir. Yanlışın neresinden dönülürse kardır. Bugün ülkemizdeki Göç İdaresi Başkanlığı şeffaf, dedikodulara mahal vermeyecek hangi anlaşmalara imza atılmış ne gibi yardımlar alınmış ne gibi önlem ve harcamalar yapılmış, kaç milyon kişi ne durumda ve ilerleyen günlerde durum nelere gebe bunlarla ilgili çalışmalar yapmalı veyahut yapıyorsa halkın daha fazla tepkisi artmadan bunları duyurmalıdır.
Ülkemize gelenlerin ne kadarı sığınmacı ne kadarı vatandaşlık aldı ne kadarı tatil veya ikinci konut sahibi olarak burada ne kadarı yatırımcı; bunların tamamının kayıt altında olması gerekir. Ama böyle bir kayıt var mı acaba?
Önümüzde mühim bir seçim süreci var. Bu insanların kaçı vatandaş olup ve seçmen oldu? Yoğun gündem arasında kaybolan başlıklardan biri de bu konudur. En azından bizler şu an için e-devlet ile ikametimizi kimlerle paylaşıyoruz kontrol edelim, seçmen listeleri askıya çıkınca ise oturduğumuz binanın seçmen listesine bakalım.
Bunlar hem seçim güvenliği hem kaçakların devlete bildirilmesi için ve en önemlisi kendi evlatlarımıza karşı sorumluluğumuzdur.
GÖKHAN URAS
22 Ocak 2023

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
28 Ocak 2023 17:07
19 Ocak 2023 16:40
11 Ocak 2023 20:53
3 Ocak 2023 01:02
1 Ocak 2023 13:05
13 Aralık 2022 00:14
9 Aralık 2022 23:12
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: