Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 16°C
Az Bulutlu
Muğla
16°C
Az Bulutlu
Cts 15°C
Paz 15°C
Pts 14°C
Sal 12°C

Notice: Undefined variable: showWideSidebar in /var/www/vhosts/bodrumyerelhaber.com/httpdocs/wp-content/themes/neva/parts/widesidebar.php on line 24

1. ULUSLARARASI BODRUM TİYATRO FESTİVALİ’NİN YEREL BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ!

3 Kasım 2023 00:46
1. ULUSLARARASI BODRUM TİYATRO FESTİVALİ’NİN YEREL BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ!

“Başka Bir Bodrum Mümkün!” sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nin (BOTİF) yerel basın toplantısı Trafo Bodrum-Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Toplantıya Bodrum Belediye Başkan Vekili Mustafa Coşkun, festivalin eş sanat yönetmenleri  Övül ve Mustafa Avkıran, festival koordinatörleri Senem Öncüler Çetin ve Ümit Çetin, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, BOSAV CEO’su Süleyman Uysal, festivalin yönetim kurulu üyesi Koza Tamdoğan ve Inspera Bodrum adına Mert Osman Can katıldı.

Bodrum Belediyesi Baskan Vekili Mustafa Coskun yaptığı konuşmada : BODER Başkanı Sayın Ömer Faruk Dengiz,  BOSAV Ceosu Sayın Süleyman Uysal,  Değerli Sanat Yönetmenleri,  Kıymetli Koordinatörler,  Festival Yönetim Kurulu Üyeleri  Koza Tamdoğan ve İnspera Bodrum’un Değerli Temsilcileri Kıymetli Katılımcılar ve Basınımızın Değerli Temsilcileri 3-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali basın toplantısına hepiniz hoş geldiniz.

Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras, şehir dışı programı sebebiyle aramıza katılamadı. Hepinize saygı ve selamlarını iletti.  Tarih, kültür ve sanat kokan Bodrum, 3.500 yıllık mirasıyla varlığını sürdüren bir kenttir.  Antik Çağdan günümüze kültürel zenginlikle donatılmış, sanatla var olmuş, sanatla yoğrulmuştur. 

Sanatsal etkinlikler, kentin kültür ve medeniyet seviyesinin yükseltilmesinde önemli rol üstlenir.  Tiyatro ise sanatın birleştirici güçlerinden biridir ve toplumsal yaşamda doğru iletilerle kentin bilinçlenmesini sağlar.  Bu nedenle belediyemiz ve yöneticileri, çağdaş ve yenilikçi bir yaklaşımla katkı sunan tüm etkinlik ve organizasyonlara kucak açmakta, her zaman kültürel ve sanatsal etkinliklerin içerisinde yer almaktadır. Toplum kültürünün aynası olarak tanımlanan tiyatro, toplumun gerçeklerini sanatsal bir üslupla kitleye aktarmaktadır. Öğreten, besleyen, eğiten ve geliştiren bu sanat dalını kentimizde böylesi geniş bir organizasyonla taçlandırmaktan gurur duyuyoruz.

Tiyatro, müzik, dans gibi farklı dallardan eserlerin sergileneceği 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali kentimize yeni bir soluk getirecek. Kentimizde kültürel ve sanatsal değerlerin sürekliliğini sağlamak için ulusal ve uluslararası etkinliklerle kentimizi buluşturmaya devam edeceğiz.Sözlerime son vermeden önce şunu da belirtmek isterim:

Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nde, “Bodrum APP” kullanıcılarına özel yüzde 35 indirim uygulanacak. Bu da katılımın artması ve kıymetli vatandaşlarımızın tiyatroyla buluşmasında önemli bir rol üstlenecek. 

Bodrum’da önemli sanat temsilcilerini, tiyatro üstatlarını büyük bir keyifle izleyeceğiz.  Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında belediyemizin katkılarıyla gerçekleşen festivalimize öncülük eden, festival için emek harcayan herkese teşekkür ederim. Sanatla kalın…Sevgi ve saygılarımla… Şeklinde konuştu.

Övül Avkıran ise Övül ve Mustafa Avkıran olarak kendi geçmişimizi tarihimizi hatırlatmamız gerekirse ki sanırım bazen buna ihtiyaç oluyor, biz yapı kurucu itkiye sahip sanat üreticileriyiz. Oyunları, mekânları, kadrolarını kurarız; bazen bozar yeniden kurarız. Bozmaktan, dağıtmaktan, yeniden inşa etmekten de korkmayız. 

En son kurduğumuz mekânı, kültür sanat kurumu garajistanbul’u açarken “Zamanı geldi” demiştik. Şimdi artık, 12 ay yaşayan, büyük göç alan Bodrum’un da “Zamanı geldi” diye düşündük. Biz pandemide kendimize aldığımız büyük bir arazide küçük bir ev yaparak, Avrupa’da yaşadığımız, katıldığımız festival örneklerini referans alarak hayaller kurarken,  Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras’ın sorusu üzerine yazar Mine Söğüt’ün “Bodrum’un pek çok şeyi var ama tiyatro festivali yok ve bunu yapacak çift de Bodrum’da yaşıyor,” demesi ve ardından Senem ve Ümit Çetin çiftinin teklifi bize getirmesiyle süreç başlamış oldu.

Başka bir Bodurum mümkün mü?

Bodrum deniz, güneş, yeme içme, eğlencenin marka olmuş, bilinen adresi. Ancak artık kentlerden büyük bir göç almaya başladı Bodrum. İhtiyaçları arttı. Yazın tatil için geldiğiniz Bodrum’dan beklentiniz başka; 12 ay yaşadığınız yerden beklentiniz, duyduğunuz ihtiyaçlar başka. Bodrum, bugün büyük kentlerden yaşamak için gelenlerin artmasıyla da bu farklı ihtiyaçlara cevap aramaya başladı diye düşünüyoruz. 

Medeni bir yaşam, kültür ve sanatın temel ihtiyaçların içinde yer aldığının bilgisiyle başlar. Bir kentin alt yapı çalışmalarının içindedir eğitim, kültür, sanat. Bu bilgi ve görüyle başlar değişimin, dönüşümün inşası. İşte “Başka bir Bodrum” da öncelikle bu vizyona sahip yöneticilerle mümkün. Elbette bu vizyona sahip yöneticilerle birlikte “Bodrumluyum, Bodrum’da yaşıyorum” diyen herkesin, hepimizin sorumluluğu. Bodrum bir başka’ya ihtiyaç duyarak, mümkünlüğü sorgulayarak değişimin dönüşümün tek tek kapılarını açmaya devam ediyor.

Bugün dünyada tiyatro sanatının geldiği yerden bakarak, farklı disiplinlerden beslenerek üretilen güncel işlerin yan yana gelmesini istedik bu programda. Sanat üretiminde sınırların kalın çizgilerle çizilmediği zamanlardayız. Müziğin, dansın, teknolojinin, tiyatronun birbirinin içinden geçtiği, yeni kodların yazıldığı zamanlar… Biz bu sahayı garajistanbul’da açmıştık. Şimdi kendi bıraktığımız yerden yeniyi arayarak, fikrin yeni ortaklarıyla yeniden devam diyoruz.

Biz yeni bir oluşuma, sanat hareketine girerken geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübelerden aldığımız güçle, bu topraklarda üretilen, biriken işlere olan güvencemizle çok renkli, yoğun bir programla girdik. Biz yaşarken sükûneti,  üretirken ve paylaşırken sınır zorlamayı seçeriz. Bu festivale de kapıyı aralayarak değil büyük bir güvenle, “Biz hepimiz birlikte, şimdi buradayız” diyerek açmak istedik. Biz küçük bir ekibin fikri takipte olduğu bir hayalle başladık; bugün büyük bir ekip olarak karşınızdayız. Gücümüze güç katanlara da selam olsun.

Sevgili Senem, Ümit, Begüm, Mert, Koza, Selen, Burak ve tüm ekip arkadaşlarımız. Birlikte güçlüyüz. Yaptık. Yaparız.

Şimdi sizlere bir başka haberimiz var: Programımızda, elimizde olmayan nedenlerle ama bizim hoşumuza giden bir değişiklik oldu. Festivalimiz için açılışını heyecanla beklediğimiz InsperaBodrum Sahnesi’nde teknik bir arıza yaşandı. Bu sahnede yer alacak programımızı, önümüzdeki aylara yayarak, BOTİF olarak varlığımızı festival ortağımız da olan InsperaBodrum içinde bütün bir kış sürdürerek koruyacağız”. İfadelerini kullandı.

1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nin detaylı programının açıklandığı toplantıda Övül Avkıran, Inspera Bodrum’da yaşanan teknik bir arıza nedeniyle festival programındaki bazı etkinliklerin önümüzdeki aylara yayılacağını ve böylece festivalin Inspera Bodrum içerisinde bütün bir kış varlığını sürdüreceğini aktardı. Festivalin açılışını, 3 Kasım Cuma akşamı saat 20.00’de Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde sahneleyecekleri “Deli Dumrul” oyunuyla İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yapacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında, bu toprakların yüzyıllık zenginliğini çağdaş danstan performatif sunuma, dans tiyatrosundan konserlere ve müzikli edebiyat okumalarına uzanan programıyla Bodrum’a taşımaya hazırlanan festival için tüm biletler Biletinial’da! 

TÜRKİYE’DEN ve AVRUPA’DAN OYUNLAR

Açılışını İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın sahneye koyduğu “Deli Dumrul” oyunuyla yapacak olan festival, Türkiye’den Donkişot Tiyatro’nun “Gelin Tanış Olalım” adlı prodüksiyonunu ağırlayacak. Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran’ın eş sanat yönetmenliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali kapsamında Almanya’dan ise MomoAct’ın “Ashura” adlı prodüksiyonu sahnelenecek.

FESTİVALDE YÜZEN SAHNE

Festivalin en sıradışı etkinliği ise, cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi STS Bodrum’da gerçekleşecek okuma tiyatrosu olacak. Festivalin yüzen sahnesi STS Bodrum, Bodrum’un simgesi haline gelen Halikarnas Balıkçısı’nın ölümünün 50. yılında, ünlü yazarın “Mavi Sürgün”üyle gün batımına yelken açacak. Jehan Barbur’un ev sahipliğinde gerçekleşecek ve her bir temsilde Mustafa Alabora, Deniz Çakır, Derya Alabora, Kaan Çakır, Esra Akkaya, Kaya Akkaya, Gülbin Yeşil, Renan Bilek, Aslı Kobanbay, Kerem Kobanbay, Yonca Şahinbaş, Koray Şahinbaş, Berna Laçin ve Mustafa Avkıran gibi farklı tiyatro sanatçılarının “Mavi Sürgün”den bölümler okuyacağı etkinliğe, Barbur da muhteşem sesi ve şarkılarıyla eşlik edecek.

KONSERLER

Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nde aynı zamanda Almanya’dan Sema Moritz’in “Efsane Hanımlar” konseri Bodrumlu sanatseverlerle buluşacak. Dilek Türkan ve Oğuzhan Balcı’nın Muğla Büyükşehir Belediyesi Şehir Orkestrası’yla birlikte vereceği “Şarkıların Cumhuriyeti” konseri ise 10 Kasım’da Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde ücretsiz olacak gerçekleştirilecek. 

ATÖLYE ÇALIŞMALARI ve SÖYLEŞİLER

4 Kasım’da Yücel Erten ve Mustafa Avkıran’ın; 5 Kasım’da ise Daphnis Kokkinos ve Koza Tamdoğan’ın Bodrum Herodot Kültür Merkezi’nde halka açık söyleşiler gerçekleştireceği festival kapsamında, Pina Bausch Dans Tiyatrosu’nun dansçısı ve prova yönetmeni Kokkinos aynı zamanda profesyonellere yönelik ve katılımın rezervasyonla mümkün olduğu bir atölye çalışması da düzenleyecek.

ULUSLARARASI BODRUM TİYATRO FESTİVALİ

Tiyatronun bütüncül ve kapsayıcı sanat anlayışıyla kurgulanan Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF), bu yıl ilk kez 3-11 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenleniyor. Bodrum’a, farklı sanat disiplinlerinin buluştuğu yeni bir paylaşma ve tartışma platformu kazandırmayı hedefleyen festival, aynı zamanda kentin potansiyelini keşfetmek adına da önemli bir deneyim sunuyor. Kültür ve sanatın her daim var olduğu, üzerine şiirler, şarkılar, kitaplar yazılmış büyük bir medeniyetin kalesi olan Bodrum’a başka türlü bakmanın yollarını arayan Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran, Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nin sanat yönetmenliğini birlikte üstleniyor. İkili, festival için BOTİF, bütüncül sanat anlayışı ve ihtiyacıyla, disiplinlerarası geçişkenliğin yeni sahası olacaktır. Bu festival, bilgimiz ve biriktirdiklerimizle yeni sorular sormak ve yeniden ‘Başka Bir Bodrum’u düşünmek, yaşamak için,” yorumunu yapıyor. 

Bodrum’un yeni kültür ve sanat mekânı Inspera’nın kurucu ortak olduğu; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın en başından itibaren verdiği büyük destekle yolunu açtığı; Bodrum Belediyesi’nin sağladığı imkanlarla iş ortağı olarak dahil olduğu Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nin co-sponsorluğunu Very Chic Bodrum ve Rada Matbaacılık üstleniyor. Festival T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, BOSAV (Bodrum ve Karya Bölgesi Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı), BODER (Bodrum Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği), Volvo, Mey|Diageo, Black7 Pub ve Mandalin Bar’ın katkılarıyla düzenleniyor.

KIŞ MEVSİMİNDE DEVAM EDECEK ETKİNLİKLER

Bedirhan Dehmen & MTDist’in “BİZ”, Faraza Tiyatro’nun “Misket”, Tiyatro D22’nin “Hakikat, Elbet Bir Gün”, BAM İstanbul’un “Istırap Korosu”, Şirin Aktemur’un “Hasret”, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’nun “Hayal Satıcısı”, Interkulturell-Aktiv e.V.’nin “NSU – Kurbanlar Arasında Almanlar da Var”, Theater Antract’ın “Tut Bırak” ve Platform 0090’ın “Gılgamış” adlı prodüksiyonları; Cem Yıldız’ın “Ben Uçarım Gökler Uçar”, Renan Bilek’in “Aranjmanlar-Öyküleriyle Şarkılar”, Nuri Harun Ateş’in “Das Cabaret” ve Sokrates Sinopoulos ile Derya Türkan’ın Türkiye – Yunanistan ortak yapımı İstanbul’dan Mektup” konserleri; Arrangement Provisoire’ın Fransa-Brezilya ortak yapımı “Beyaz” adlı çağdaş dans gösterisi; Evren Erbatur’un “Sorularımdan Korkmayın Ben Sadece Bir Dramaturgum” adlı performansı ile Emre Kınay ve Çiğdem Gürel’in sahne alacağı partinin tarihleri önümüzdeki günlerde belli olacak.
3-11 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nin biletleri Biletinial’dan temin edilebilir.

Ajans Troya'da genel koordinatör, www.bodrumyerelhaber.com
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: