Festival Gülsin Onay & Eren Levendoğlu düetiyle son buldu

 

13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay ve Piyanist Eren Levendoğlu’nun düeti ile tarihi taş ocağında gerçekleşen muhteşem konserle sona erdi.

Bu yıl Denizbank ana sponsorluğunda, Bodrum Klasik Müzik Derneğinin bir kültür sanat hizmeti olarak gerçekleştirilen 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu’nun Koyunbaba Antik Taş Ocağında, Bosch ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Taşta Klasik konserleri kapsamında verdikleri kapanış konserine ev sahipliği yaptı.

Festivalin yaratıcıları, sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu ve festivalin sanat danışmanı, devlet sanatçımız, Piyanist Gülsin Onay, iki piyano için yazılmış eserlerden seçtikleri repertuarda, W.A. Mozart, F. Schubert ve D. Shostakovich’in eserlerini seslendirerek muhteşem bir finale imza attılar.

Destekçilere teşekkür plaketi verildi
Bodrumluların ve bölgeye tatile gelen klasik müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konser öncesinde festivale destek veren sponsorlara, teşekkür plaketi verildi. Antik taş ocağının sahnesinde bir konuşma yapan festival sunucusu Arzu Gül, kısaca festival kapsamında gerçekleşen konserler ve etkinlikler hakkında bilgi verdikten sonra organizasyona destek veren kurum ve kuruluşların temsilcilerini sahneye davet etti. Festival destekçilerine, plaketlerini Bodrum Klasik Müzik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Madelon Briet takdim etti.

2016 yaz sezonunda, 33 günde 28 konserle Türkiye’nin sanat gündeminde yerini alan 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin final konserinde sahneye çıkan Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu, tarihi taş ocağını dolduran sanatseverlerin karşısına W.A. Mozart’ın “İki Piyano için Re Major Sonat, K.448” adlı eseriyle çıktılar. Bu eser, I. Allegro con spirito, 2. Andante ve 3. Molto Allegro başlıklarından oluşuyordu. İkili, daha sonra F. Schubert’ten bir eser seslendirdi. “Fa Minor Fantazi D940” adlı bu yapıtla ilk yarıyı sonlandıran sanatçılar, aradan sonra tekrar sahneye gelerek Dmitri Shostakovich’ten “İki Piano için Konçertino, op. 94”adlı eserle geceyi sonlandırdılar. Ancak festival alanını dolduran klasik müzikseverler, alkışlarla ikiliyi tekrar sahneye davet etti. Onay – Levendoğlu ikilisi bu defa bis yaparak J. Brahms’ın “Hungarian Dance no.5” adlı yapıtıyla gecenin ve festivalin son eserini seslendirdi.

GFA flüt sınıfında 18 öğrenci sertifika alacak
Gümüşlük Festival Akademisinde ise son konser 11 Ağustos Perşembe akşamı, Toprak Ev’de gerçekleşecek. Çeşitli okullardan, farklı yaş ve eğitim seviyelerinde Flüt masterclassına katılan 18 genç yetenek, verecekleri konserin ardından, eğitmenleri Bülent Evcil’in elinden sertifikalarını alacak. Bu yıl GFA bünyesinde gerçekleşen tüm öğrenci konserlerinin geliri bir sonraki yılın öğrenci bursuna aktarılacak.

Festivalin sponsorları;
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ana sponsor olarak destek veren Denizbank’ın yanı sıra Bridgestone, Kumda Gitar konserlerinin; Bosch ise Taşta Klasik konserlerinin ana sponsorluğunu üstleniyor. Norveç Büyükelçiliği etkinlik sponsoru olarak festivale destek veriyor. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve BODTO, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Roots of Highlife ve Cactus Hotels ise konaklama sponsorluğunu; Piernet sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Uludağ İçecek, Türkmen Çiçekçilik, Sibel Senna Landscape Design, Music Norway, Mas Matbaa, Mimoza, Limon Gümüşlük, Umurbey Wineyards, Permisan Perde, Julius Meinl Coffee ve Çıngıloğlu festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.

Loading...