Bodrum Haber
Mazoot

Ünlü Sinema Sanatçısı Fikret Hakan Bodrum Türkbükü’nde anıldı.

Ünlü Sinema Sanatçısı Fikret Hakan Bodrum Türkbükü'nde anıldı.

0 249

Ünlü Sinema Sanatçısı Fikret Hakan Bodrum Türkbükü’nde anıldı.

Geçtiğimiz sene akciğer kanserinden vefat eden değerli ve ünlü sinema sanatçısı Fikret Hakan’ın Bodrum Türkbükünde bulunan Oteli anı evine dönüştürüldü.

Ünlü Sinema Sanatçısı Merhum Fikret Hakan, Bodrum Türkbükü’nde yer alan  Han Otelde anıldı.Eşi Tijen Kılıç’ın müzeye çevirdiği otel için “Burası bir nebze Fikret Hakan Kokar.” Sözlerini kullandı.

Düzenlenen açılışta Eşi Tijen Kılıç, otelin lobisini müzeye çevirerek  hem ölümünün 1.yılını anmak hem de anısını yaşatmak için küçük bir anı evi oluşturdu.İstanbul’dan özel olarak sergilemek üzere getirdiği eserleri ve kişisel eşyalarını anı evinde sergiye açtı.

Eserler arasında kendisine hediye edilen, heykel motifleri, kendisinin ismini taşıyan Fenerbahçe atkısı da gözden kaçmadı.Heykel motifleri üzerinde bulunan şiir dizelerinin kendisine ait olması serginin konusu oldu.

Bir diğer göze çarpan eser ise giriş kapısında bulunan Sürgün Bodrum adlı tekne motifiydi.Fikret Hakan’ın şahsi teknesi olduğunu belirten Tijen Kılıç, “Onun bodrum denizini çok sevdiğini belirtti. “

Fikret Hakan’ın ”Anı Evi”ni ziyaret etmek isteyenler saat  09:00 ile 18:00 arası ziyaret edebilirler.

Fikret Hakanın eşi  Tijen Kılıç yaptığımız kısa söyleşide şunları ifade etti.

Fikret Hakan çok merhametliydi, yüreği büyük bir insandı. Ben ona hep koca yüreklim derdim.Ama öfkesi gelmesin.Öfkesi gelince kasıp kavururdu.Dünyanın en zor adamı ama en sevecen de insanıydı.

Otelimizin bir bölümünü,otelin lobisini istanbul’dan özel olarak getirttim.İstanbul’da da gördüğünüz eşyalar ile oturuyorduk zaten.Burası Fikret Hakan  öldükten sonra kurulan bir yer.

İstanbul’dan Bodruma  zaten temelli gelmeyi düşünüyorduk.Fakat olmadı gelemedik.Yazdan yaza geliyorduk, temelli gelmeye karar verdiğimiz zaman kaybettik kendisini.

 

 

Buranın Müze olmasını siz mi istediniz yoksa kendisinin vasiyetimiydi?

Tabi ki,Hep bir vakıf isterdi, adına bir müze, bir okul isterdi. Çünkü çok doluydu, sanatla çok doluydu.Onu başkalarına, gençlere, yetişecek olan nesillere hep öğretmek isterdi.Müze, Okul kurmak için de çalışmaları vardı. Kadıköy civarında yerler bakıyordu. Fakat yapamadı vefat edince,  ben yapmak istedim.Bu bir başlangıç bir adım. Daha ben müze olarak tam sunmadım tabi ki çok fazla eseri ve antikası mevcut henüz künye alınması lazım.Apar topar vefatının 1.yılına bu şekilde girdik ama daha sonra devamı gelecek.

Müzeyi açmakla hedefleriniz nelerdir acaba, düşünceleriniz neler? 

Onu yaşatmak adına yapıyorum.Önce sokağa ismini verdirdim.Onun yaşaması adına yapıyorum.Derler ya adınla yaşa diye yaşaması anılardan silinmemesi kalıcı olması adına yapıyorum.

Bu müzeyi açmakla sanat sever kitleye bir mesajınız var mı? 

Dediğim gibi onun hedefleri arasındaydı bir müze açmak,okul açabilmek sinema üzerine.Tabii ki onun birikimiyle benim ki hiç bir değil, zaten sanatçı değilim.Fakat sanatla ilgili çok büyük arşivimiz var burada, odalar dolusu arşivimiz var. Otelimizin odaları arşiv dolu, sinema adına, sanat adına, yalnız sinemacı değildi biliyorsunuz. Yazarlık yönü de vardı, tiyatro yönü vardı.Yani sanatla dolu 4/4 lük bir insandı.

Dediğim gibi otel odalarımız arşiv dolu, nerden baksanız 100 yıllık arşivler var odalar dolusu, kendisi çok kitap okurdu.Çok kitapları vardı.İstanbul’da bizim oturduğumuz 2 daire de bu şekilde dopdolu.Ben burayı ufak bir şekilde anı evi gibi ufak bir tarzda yaptım.Bütün eşyaları getiremedim tabi ki.O kadar yerimiz yok maalesef.Burası küçük bir anı evi gibi.Ona ait kitapları var, plakları var, eşyalar ona ait zaten. İşte burası bir nebze Fikret Hakan Kokar.

Royal
Yorumlar
Loading...