16.ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ “ZORBA” BALESİ İLE BAŞLIYOR.

Yüksel Ünver

0 503

16.ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ “ZORBA” BALESİ İLE BAŞLIYOR.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü 16.Uluslararası Bodrum Bale Festivali,1 Ağustos 2018 tarihleri arasında, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde başlıyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından on altı yıldır düzenlenen ve tatil kültürüne bambaşka bir boyut getiren “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”,  1 – 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında, özenle seçilen seçkin bale yapıtlarıyla, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, sanatsal kalitesine, zengin repertuvarına, ulusal ve uluslararası sanatsal arenada ulaştığı başarılarına güvenle 2003’den beri kesintisiz her yıl, büyük bir sevgi ve disiplinle düzenlediği ve Bodrum’a armağan ettiği “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, ATV ve Sabah Ana Medya Sponsorluğu’nda ve her yıl olduğu gibi bu yıl da Bodrum  Belediyesi’nin değerli katkılarıyla Bodrum gecelerinde, yıldızları sahneye indirecek.

Açılış Dünyaca ünlü “Zorba” İle…

Nikos Kazancakis’in dünyaca ünlü başyapıtı “Zorba”, Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisi ile hayat buluyor. Dünyanın en popüler eserlerinden olan ve 35’ten fazla ülkede sergilenen “Zorba” iki sezon kapalı gişe oynadığı Ankara’dan sonra Bodrum’da 1 Ağustos 2018 akşamı Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından  sahnelenecek.

2 perde olan eserin dekor ve kostüm tasarımı Gürcan Kubilay’a, Işık tasarımı Fuat Gök’e ait.       

Zorba                       Burak KAYIHAN

John                        Eren KELEŞ

Marina                     Mine İZGİ

Manolioes               David KHOZASHVILI  

Madame Hortance   Sanem SUBAYGİL          

1989 yılında gerçekleştirilen prömiyeri ile dünya bale repertuvarında vazgeçilmez bir yeri edinen eser, John isimli bir Amerikalı’nın küçük bir Yunan kasabasına gelmesiyle başlar. Etkilendiği ve parçası olmak istediği geleneklerin cazibesine kapılarak güzel bir dul olan Marina’ya aşık olan John, Marina’dan da karşılık bulur. Yabancı birine aşık olduğu için Marina’ya köylüler karşı çıkar, üstelik Marina, köyün yakışıklı delikanlısının aşkını da yok saymıştır. Ancak John ile Marina’ya, John’un dostu Zorba sahip çıkar. Çift, kimsesi olmayan, ancak güçlü ve özgür bir adam olan Zorba’nın sayesinde aşklarını yaşama fırsatı bulurlar… Köylüler birlik ve geleneklerini korumak gayretindedir. Zorba, zavallı John´u köylülerin elinden zor da olsa kurtarırken sevgilisi Marina, intikam peşinde koşan kalabalığın kurbanı olur. Yaşama küsen Zorba, sirtaki oynayarak teselli bulurken, John ve diğerleri de bu dansa katılır. Herkes yeni bir yaşam için teselli, af ve dayanma gücü arayışı içindedir…

 

Yorumlar
Loading...