Bodrum Muğla Haberleri

Gümüşlük’te Dilbağ Tokay Viyolonsel sınıfı sahneye çıkıyor

Yüksel Ünver

0 252

Gümüşlük’te Dilbağ Tokay Viyolonsel sınıfı sahneye çıkıyor

15.Farklı okul, farklı yaş ve seviyeden gelen yetenekli gençlerimizin gerçekleştireceği konserde, viyolonsel için yazılmış klasik eserler izleyici ile buluşacak.7 Ağustos Pazar akşamı saat 20.30’da festival merkezindeki Toprak Ev’de gerçekleşecek konserde genç yetenekler bir hafta boyunca edindikleri bilgi ve tecrübeleri sergileyecekler.

1 Ağustos’ta başlayan masterclass programına katılan öğrenciler sahneye sırayla çıkarak yeteneklerini sergilecekler ve ardından, eğitmenleri Dilbağ Tokayla birlikte sahneye gelerek bir performans sunacaklar. Gecenin sonunda öğrencilere sertifikaları taktim edilecek. Geçtiğimiz yıl da festivale konuk olan viyolonsel sanatçısı Dilbağ Tokay, Piyanist Eren Levendoğlu ile bir konser vermiş ve bir hafta süren bir masterclass kursu düzenlemişti.

“Festivalde eğitime, konserler kadar değer veriyoruz”

İlk olarak 2006 yılında düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi, bir festival bünyesindeki ilk eğitim kurumu olma özelliğine sahip. Yurt dışından ve yurtiçinden Gümüşlük’e eğitim amaçlı gelen 1200 genç yetenek bugüne kadar farklı enstrümanlarda düzenlenen ustalık sınıflarına katılarak sertifika sahibi oldu. Konu hakkında bilgi veren festivalin sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu, kendileri için festivalin eğitim ayağının, konserler kadar değerli olduğunu belirterek, “Biz, eğitime değer veriyoruz. Amacımız sadece konserler düzenleyip, müzikseverlere hoşça vakit geçirtmek değil; bilgiyi gelecek nesillere de aktarmak istiyoruz. Her yıl çok değerli müzisyenler festivale konser vermek için geliyor. Biz bu müzisyenleri bir hafta daha konuk ediyoruz, bu süre zarfında da, önceden duyurusunu tüm dünya genelinde yaparak, öğrencilerimize davet çıkarıyoruz” dedi. Festival bünyesindeki GFA, bugüne kadar, ülkemizin yanı sıra İngiltere’den Japonya’ya, Zimbabve’den Rusya’ya kadar çok farklı ülke ve milliyetten öğrenciyi konuk etti. GFA’da eğitim gören birçok öğrenci, şu anda konser müzisyeni olarak başarılarını sürdürmekte. Levendoğlu, festivalin kapanış konserinin de bu yönde bir etkinlik olacağına da dikkat çekerek, şunları söyledi; “15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 4 Eylül Salı akşamı, “440 Tuş” başlıklı özel bir etkinlikle son bulacak. Bu konserde, Gümüşlük Festival Akademisinde eğitim almış ve şu an dünya sahnelerinde isimlerini duyuran dört piyanistimiz ve devlet sanatçımız Gülsin Onay aynı sahnede yer alacak. 5 piyanist ve 5 piyano ile 440 tuşun hayat bulacağı konser, 15 yıl önce küçük çaplı bir piyano festivali olarak başlattığımız festivalin ilk yılına da atıfta bulunmuş olacak”.

GFA, dinleyenleri yalnız müzikle değil, gurme lezzetlerle de doyuracak

7 Ağustos Pazar akşamı gerçekleşecek öğrenci konseri kapsamında bir de özel etkinlik yer alacak. Foodrum tarafından düzenlenecek olan mutfak atölyesi, dinleyiciyi sadece müzikle değil, gurma lezzetlerle de doyurmayı hedefliyor. Biletleri Biletix’ten temin edilebilecek olan etkinliğin yanı sıra diğer GFA konserleri öncesinde de Bitat, Slowfood ve Karnas Bağları ile işbirliği içinde, özel etkinlikler düzenlenecek.  

Yorumlar
Loading...