Bodrum Haber
Yerel 2

Gümüşlük Festivalinde caz, denizle buluşuyor

Yüksel Ünver

0 119

Gümüşlük Festivalinde caz, denizle buluşuyor

The 2018 Tose (Together) world album tour kapsamında turneye çıkan Zimbabveli grubun lideri Blessing „Bled“ Chimanga, marimba ve ana vokallerde yer alıyor. Grubtaki diğer isimler, Elisha Zimbeva, klavyeliler ve mbira; Igiel Njolomah, bas; Tulani Kuwani, saksafon ve gitar; Blessing Muparutsa ise davul ve perküsyonlarla cazseverlerin karşısında olacaklar.

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında düzenlenen “Suda” başlıklı caz konserleri, 28 Ağustos Salı akşamı denizle buluşuyor. Gümüşlük’ün eşsiz günbatımında gerçekleşecek etnik müzik ve caz konserlerinin ilkine Blessing “Bled” Chimanga & Dreams Band konuk olacak. Dünya turnesi kapsamında Zimbabve’den başlayan yolculuğunda Gümüşlük’e de uğrayacak olan grup, enerjik ve tutkulu performansıyla izleyiciyi bir Afrika yolculuğuna çıkaracak.

Gümüşlük’te caz izleyicisini bir Afrika yolculuğuna çıkartacak olan Dreams Band, Afrika enstrümanlarıyla Batı enstrümanlarını birleştiren tipik Afrika cazı tınısına sahip. Gümüşlük sahilinde yer alan festival merkezinde saat 20.30’da başlayacak olan konser, bu yıl Bodrum’da gerçekleşecek en ilginç ve özgün performanslardan biri olacak.

Sadece müzikleriyle değil, şovlarıyla da dikkat çekiyorlar

Zimbabve’nin parlayan yıldızı Blessıng ‘Bled’ Chimanga’nın önderliğinde 5 yıl önce kurulan grup, son 4 yıldır tüm dünyayı kapsayan turneler gerçekleştirdi. Birlikte çalmaktan duydukları hazzı Afrika’ya özgü enerjiyle buluşturan şovları tüm dünyada yankı uyandırmış durumda. Şarkılarının sözleri İngilizce ve Zimbabve’nin yerel dili Shona’ca. İkinci CD’lerinin 2018 turnesi kapsamında 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline katılan Dream Band, Türkiye’den önce Endonezya, Tayland, Tanzanya, Güney Afrika, Zambiya, Hindistan, Botswana ve Arjantin’de konserler verdi. Blessing Chimanga dünyaca tanınan bir marimba sanatçısı, şarkıcı, besteci ve vurmalı çalgılar ustası olarak dikkat çekiyor. Zimbabve’nin müzik elçisi olarak tüm dünyada (Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika) farklı gruplarıyla ve kültürlerarası projelerle (örneğin Zimboita, Kunzwana #1 or Mama Africa) turneler gerçekleştirmeye de devam ediyor.

Mazoot
Yorumlar
Loading...