17.Uluslarası Bodrum Bale Festivali Frida İle Başladı

Çağlayan ÖNCEL

0 77

17.Uluslarası Bodrum Bale Festivali Frida İle Başladı

Bodrum’da 17.si düzenlenen bale festivalinin açılışını, Bodrum Kalesi’nin kuzey hendeğinde ‘Frida’ adlı eserle yaptılar.

Meksikalı Ressam Frida KAHLO’ nun çoçukluk çağlarından beri zaman zaman ölümle dans ettiği ve her defasında daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmayı başardığı yaşamından kesitler sunan bale gösterimi, okul yıllarında tanıştığı arkadaşlarıyla sosyalist tartışmalara gidip, daha sonra Meksika Komünist Partisi’ne katılmasından, ilk aşkına,ilk yapmış olduğu resimden, evlillik yaşamına ve hastanelerde geçirmiş olduğu acı dolu günlere kadar Frida’nın hayatındaki çarpıcı konuları ele alıyor.

Kareografisini Özgür Adam İnanç’ın, müziklerini Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’nın yaptığı Frida, izleyicilere iki perdeden oluşan oldukça renkli bir gece yaşattı.

Mersin Devlet Opera Ve Balesi tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘un katılımıyla gerçekleştirilen festivalin konukları arasında Bakan Ersoy’a eşlik eden eşi Pervin Ersoy ile Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz’ın da aralarında olduğu çok sayıda sanatsever de vardı.

                   Festival, 6-7 Ağustos’da Gürcistan Sukshisvili Ulusal Balesi Gösterisi ile devam ediyor.

 

Yorumlar
Loading...