Bodrum Muğla Haberleri

Gümüşlük sahilinde yine kuzey rüzgârları esti

Tuncay Bektaş

Gümüşlük sahilinde yine kuzey rüzgârları esti

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Suda Caz konsepti ile sahneye çıkan Mathias Eick Quintet, Bodrum’da kuzey rüzgârları estirdi. Aris Life-Canderel etkinlik sponsorluğu ile gerçekleşen konserde Norveçli modern caz grubu, 20 Ağustos Salı akşamı saat 20.30’da festivalin “Suda” sahnesinde cazseverlerle buluştu.

Trompette Mathias Eick; basta Audun Erlien; piyanoda Andreas Ulvo; kemanda Hakon Aase ve davulda Torstein Lofthus’tan oluşan beşli festival merkezinde cazseverlerin karşısına “Ravensburg” albümünde yer alan eserler başta olmak üzere kendi bestelerinden oluşan bir seçkiyle çıktı. Contemporary/smooth jazz türünde eserler veren Mathias Eick ve grubunun konseri, Bodrumlu cazseverler tarafından uzun süredir merakla bekleniyordu.

Ravensburg albümüyle gelen başarı

Norveç’in başkenti Oslo yakınlarındaki Furnes’de 1979 yılında doğan Trompetçi, besteci ve orkestra şefi Mathias Eick uzun zaman önce dünyanın en önemli caz yeteneklerinden biri olarak adlandırıldı. Ünlü plak şirketi ECM Records’tan çıkan dördüncü albümüyle önemli bir başarıya ulaştı. Daha önceki albümleri ve müzisyenliği, durmaksızın yeni hedeflerin belirlendiği yaşam boyu sürecek bir yolculuk gibiyken, “Ravensburg” albümüyle eşsiz bir müzikal ifadeye ulaşmış olgun bir sanatçıyı gözler önüne seriyordu. 

Eick, Uluslararası Caz Festivalinin Uluslararası Caz Yeteneği Ödülü, Statoil Bursu ve DNB Ödülü gibi pek çok prestijli ödül kazandı. Eğitimini NTNU Trondheim’da tamamladıktan sonra, Trondheim Caz Orkestrası, Chick Corea, Jaga Jazzist, Iro Haarla, Many Katché, Elvira Nikolaisen ve Jacob Young gibi sanatçılarla çalışarak başarılar kazandı. Eick, 2008 yılında The Door isimli ilk solo albümünü ECM’den çıkardı. Albümü önemli toplulukların ve projelerin yer aldığı dünya turları takip etti. Trompetçi, vibrafonist, kontrbas, gitarist veya piyanist olarak 100’den fazla kayıt yaptı.

 

Yorumlar
Loading...