Bodrum Muğla Haberleri

SEBAHATTİN ALİ BELGESELİ HEREDOT KÜLTÜR MERKEZİNDE GÖSTERİLDİ.

Tuncay Bektaş

SEBAHATTİN ALİ BELGESELİ HEREDOT KÜLTÜR MERKEZİNDE GÖSTERİLDİ.

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Metin Avdaç’ın üstlendiği “Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali” adlı belgesel Bodrum’da gösterildi.

 

 

 

 

 

Belgeselde sabahatin Ali’nin hayata bakışı aşkları,hapishane hayatı,Almanya yaşamı ve katledilişi yer alıyor.

Türk edebiyat tarihinin en önemli isimlerinden olan Sabahattin Ali’nin edebiyatçı kimliğinin yanı sıra sevdaları, fikir dünyası ve onu fail-i meçhule götüren dönemin sosyo-politik dinamikleri de ele alan belgesel, Bodrum’da izleyiciyle buluşacak. Sabahattin Ali üzerine yapılmış en kapsamlı belgesel olma özelliğini taşıyan yapım, Almanya, Bulgaristan ve Türkiye’de çekildi. İki yılda hazırlanan belgeselde bugün hayatta olmayan dostları, Sabahattin Ali’yi ve Türkiye’nin çalkantılı dönemlerini en ayrıntılı şekilde anlatıyorlar.

Herodot kültür merkezinde gerçekleştirilen ”Sabahattin Ali Sabah yıldızı belgeseli”nin yönetmeni ve yapımcısı Metin Avdaç,Edebiyatımızın güçlü yorumcularından Sebahattin Ali’nin belgeseli hakkında
”8 belgesel çektim sabah yıldızı en önemli olanlardan biridir.Yedi yıl önce çektiğim Sabahatin Ali belgeseli yurt içinde ve ďışında bircok kez gösterime girdi.2 saatlik belgesel Sabahattin Ali hakkında en kapsamlı belgeseldir.Yapımı iki sürmüştür”.Sözlerini ifade etti.

Eğitim Sen yönetim kurulundan Yüksel Okyay gösterimi yapılan belgesel ve etkinlik hakkında şu sözlere yer verdi.”Edebiyatımızın güçlü kalemlerinden Sebahattin Ali belgesel gösterimi organizasyonunda Sebahattin Ali’nin hayatı,yaşadıkları,niçin öldürüldüğü,ne istiyordu Sebahattin Ali?.Bun ların hepsinin cevabının bulunacağı güzel bir belgesel.Biz bu belgeselle halkı buluşturmayı amaçladık.Şeklinde konuştu.

Belgeselin 19 Ekim Cumartesi günü Saat:15:00 ve 21:00 olmak üzere Herodot Kültür Merkezi’nde iki gösterimi yapıldı.

Yorumlar
Loading...