Bodrum Muğla Haberleri
SU.AR

Muğla’da Yerel Tohum Merkezi’nde İnceleme

Muğla’da Yerel Tohum Merkezi’nde İnceleme

0

Muğla’da Yerel Tohum Merkezi’nde İnceleme

Başkan Gürün, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli projelerinden olan Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

“Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile Çalışmalarına devam eden Yerel Tohum Merkezi, Menteşe İlçesi Bağlarbaşı mevkiinde hazırlanan yeni merkezinin içinde yerel tohum deneme parselleri, eğitim alanları, Tohum test laboratuvarı ve Kriyoprezervasyon(Dondurarak koruma) ve Doku Kültürü Laboratuvarı bulunuyor.

Ayrıca Yerel Tohum Merkezi’ne dahil olan Tıbbi-Aromatik Bitkiler Merkezi’nde de ilimiz genelinde doğal yetişen tıbbi-aromatik bitkilerin tespiti, eterik yağ ve etken madde tespitleri ve Muğla tarımında tıbbi-aromatik bitkiler yetiştiriciliği alanlarının arttırılması amacına da hizmet verecek.

Bunun için bir Tıbbi-Aromatik Bitkiler AR-GE Laboratuvarı, Distilasyon Tesisi ve Tıbbi-Aromatik Bitki Deneme Parsellerini de bünyesinde barındırıyor.

Yerel Tohumlar İlk Meyvelerini Verdi

Yerel Tohum Merkezi yeni alanını ziyaret eden Başkan Gürün vatandaşlar tarafından merkeze bağışlanan tohumlardan dikimi yapılarak meyve veren ürünleri yerinde inceledi.

Yerel tohum merkezinde Muğla’ya özgü, azalan ve unutulan ürünlerin yeniden toprakla buluşarak çoğaltılacağını belirten Başkan Gürün;

Muğlamız doğal güzellikleri, zengin bitki örtüsü, başta ürünleri ile turizmde ve tarımda Türkiye geneline bakıldığı zaman en çok tanınan bilinen kentlerden biridir.Ülkemizde izlenen yanlış tarım politikalarının tam aksine Muğlamızda bilimsel ve profesyonel çalışmalarla üreticilerimizin katma değeri yüksek ürünler üretmesi, toprak çeşidine göre doğru ürünü dikmesi, gübresi, sulaması ve en önemlisi de atalarımızın, ninelerimizin sakladığı yerel tohumlarımızın korunması için projeler ürettik ve üretmeye devam ediyoruz.

Toprak, Sulama Suyu, bitki laboratuvarımız ile üreticilerimizin hangi toprak çeşidinde hangi ürünü üreterek daha fazla verim alabileceğini belirliyor, toprağımızın datasını çıkarıyoruz. Duyusal Analiz Laboratuvarımız ile Bölgemizin en kaliteli zeytinyağını üretmesini, uzman tadımcılar yetişmesini sağlıyoruz. Yerel tohum merkezimiz deneme parsellerinde tohumlarımız toprakla buluşarak ürün vermeye başladı. Bu tesisimiz farklı özellikteki laboratuvarları, eğitim alanları ile ülkemizin en büyük ve kapsamlı yerel tohum merkezi olacak. Atamızın dediği gibi “Üreten köylü milletin efendisidir” anlayışı ile Muğlamız ve ülkemiz için projeler üretmeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerine son verdi.

 

SU.AR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.