Ş.Bayramı

RECAİ SEYMEN: ‘’ÜLKEDE METAL YORGUNLUĞU VAR’’

CHP BODRUM İLÇE BAŞKANI RECAİ SEYMEN: ‘’ÜLKEDE METAL YORGUNLUĞU VAR’’

0 562

CHP Bodrum ilçe başkanı Recai Seymen’le yaptığımız röportajda düşüncelerini dile getirdi. “Bu günkü iktidarın metal yorgunluğu diyen Cumhurbaşkanı metal yorgunluğu olarak adlandırıyor ama esas metal yorgunluğu kendisinde var.“

Özel Haber/Yüksel Ünver

Başkanlık sistemiyle ilgili partinizin ve sizin fikriniz nedir?

Şunu söylemek istiyorum, başkanlık sistemi biliyorsunuz 2017’de bir referandumda kabul edildi. Mühürsüz oyların kabul edilmesiyle kabul edildi. Biz başkanlık sistemine başından beri karşıyız, biz parlamenter sistemi destekliyoruz. Çünkü yasama yürütme ve yargının üç ayaklı olarak birbirini denetleyen bir mekanizmanın olmasını istiyoruz. Şimdi mecburen bir cumhurbaşkanlığı seçimine giriyoruz. Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin de verdiği demeçlerle görülüyor. Biz en geç 2 yıl içerisinde parlamenter sisteme dönmek istiyoruz.

Türkiye’nin genel durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bu 2 yıl restorasyon süresi .Şu anda Türkiye’de hem ekonomi raydan çıkmış , hem eğitim sistemi raydan çıkmış. Türkiye artık raydan çıkmış bir trenin gittiği gibi yönü belli olmayan, nereye gideceği belli olmayan bir yönde gidiyoruz. Dış politika da bunun içinde. Bu anlamda 2 yıllık bir restorasyon süreci sonucunda şu anda millet ittifakına giren bütün partiler İyi parti, Saadet partisi, Demokrat parti, bu ilkeler birliğinde anlaştılar. En geç 2 yıl içinde parlamenter sisteme geçilecek. Yine cumhuriyeti kuran 1920’lerde, Daha doğrusu Büyük millet meclisini, daha sonra cumhuriyeti kuran meclisin tekrar güçlendirilmesi, yani yasama organının tekrar güçlü hale gelmesini istiyoruz. Yürütme şu anda bu sistemde hem yürütme, hem yasama, hem de yargı maalesef doğru çalışmıyor. Demokrasinin 3 ayağı bu sistemde düzgün çalışmayacak. Tek kişiye doğrudan bütün yetkilerin verilmesi bu sistemi sıkıntıya sokacak. Bu sistem aynı güney Amerika’da ki modellerin veya baas rejiminin benzeri olacak demektir. Bu tip rejimler her an yıkılmaya mahkumdur. O yüzden bu sistemden Türkiye’nin bir an önce geri dönüş yapıp, eski sisteme, parlamenter sisteme  geçiş yapması lazım. Parlamenter sistemin ufak tefek sıkıntıları olabilir. Bunu da aşarak toplumun bütün kesimlerinin mecliste olmasını sağlayarak. Bütün renklerin, bütün siyasi görüşlerin, partimizin de görüşü %10 seçim barajı görüşümüz değil zaten sıfır’a yakın bir barajı olması, bütün renkler bütün görüşler meclisin içinde tartışılsın oradan ortak bir karar çıksın. Şu anda ki parlamenter sistemin bu aksaklığı var. Bununda zaten bizim parti programımızda var, parlamenter sisteme geçileceği, barajın kalkacağı söylendi.

Sayın Muharrem İnce hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Cumhurbaşkanı adayımız partimizin içinden çıkan Muharrem İnce, iyi bir performans gösteriyor. Biz cumhurbaşkanının tarafsız olmasını istiyoruz parti kimliğinin bir kenarda olması lazım. Çünkü partiler arasında herhangi bir problem olduğu zaman hiç olmazsa, tarafsız aracılık edecek bir cumhurbaşkanı modeline yıllarca alışmıştık. Şimdi tekrar onu geri getirmeliyiz. Muharrem İnce’nin de biliyorsunuz ilk adaylık tanıtımında parti rozetini çıkardı. Türkiye rozetini taktı. Yani sadece CHP’nin veya belli bir kesimin Cumhurbaşkanı değil, 81 milyonun Cumhurbaşkanı olduğunu ilan etti. Her ne kadar partimizin içinden çıksa da ben 1.turda dahi Muharrem İnce’nin bu seçimi kazanacağı konusunda ciddi emareler görüyorum. Son 10 günde en az 10 puanlık bir çıkış yakaladı. Daha seçime 6 gün var bu süreç sonucunda biz 1.turda bile bunu başaracağına inanıyoruz. Geçemezse  bile 2.turda 8 Temmuzda Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı olacağına inancımız tamdır. Tabi ki sadece onun Cumhurbaşkanı olması yeterli değil, Mecliste de millet ittifakı dediğimiz partilerin muhalefetin yani şu an ki muhalefetin iktidar olması lazım. Partimizin İktidara gelmesi lazım. Tek başına değil de, ittifaktaki partilerle birlikte bu çoğunluğu sağlayabiliriz. Benim beklentim bu.

Seçime halkın katılımı hakkında söyleyecekleriniz var mı?

Şunu söylemek istiyorum. Seçime katılma oranı ,geçmiş seçimlerde gördüğümüz üzere %83-84’ü  geçemiyoruz. Genel seçimlerde. Yaklaşık 9 ila 13 milyon arasındaki seçmen sandığa gitmiyor. Bu seçimde Sandığa gitme oranı ne kadar yüksek olursa, bizimde kazanma oranımız o kadar yüksek olur. Çünkü sandığa gitmeyen seçmenlere  profil olarak baktığınız zaman, bizim partimize oy verecek  %55-60 oranında bir kitle var. Başka partilere de verecek olan kitle var ama bu seçimde seçmenleri sandığa davet ediyoruz. Bodrumda da yaklaşık 20 bin seçmen sandığa gitmiyor, gidemiyor belirli sebeplerden dolayı. Bu seçmenleri de sandığa davet ediyoruz. Çünkü demokrasiyi eleştirmek kolay ama sandığa gitmemiz lazım. Sandıkta vatandaşlık, yurttaşlık görevini yerine getirmemiz lazım. Benim düşüncem. 24 haziranda da veya kalırsa 8 temmuzda da partimizin Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin başarıyla çıkacağına inanıyorum.

Tur konusunda ne düşünüyoruz? Tahmininiz?

Tur konusunda az öncede bahsettiğim gibi 1.turda bu işin biteceğindeki emareler bize çok yüksek geliyor. Şu an itibariyle, 10-15 günlük süreçte de bu emarelerin daha da yükseleceği ve 1.turda bu seçimi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin kazanacağına inancım yükseliyor. Ama son merhalede belki 2.tura kalabilir. 2.tura kaldığı takdir de artık kesin olarak Muharrem İnce’nin kazanacağına inancımız tam. Artık bu günkü iktidarın metal yorgunluğu diyen Cumhurbaşkanı metal yorgunluğu olarak adlandırıyor ama esas metal yorgunluğu kendisinde var. Biliyorsunuz, bir sürü büyükşehir belediye başkanlarını görevden aldı yerine yenilerini atadı. Halkın seçtiği başkanları alarak metal yorgunluğu adı altında adlandırdı. Ama şu anda mitinglere baktığınızda cumhurbaşkanının ne kadar yorgun olduğu net bir şekilde görebilirsiniz. Kendini tarif etmiş metal yorgunluğu diyerek. Esasında önündeki prompter olmadığı sürece konuşamadığını Türk halkı gördü. Halbuki bu Cumhurbaşkanı konuşma yeteneği, hatipliği, iyi olan bir Cumhurbaşkanı profili, lider özelliği çizdi bu güne kadar. Ama onunda artık Türkiye’yi idare etme yönünde sıkıntısı olduğu yorgun olduğu, onun bir şekilde kenara, kalfalık, ustalık, çıraklık dediği emeklilik döneminin geldiğini artık Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı ve iktidarının bir sosyal demokrat bir partiye, yine içimizden gelen, halkın içinden gelen, halkın alt tabakasından gelen, CHP partisinin içinden çıkan Muharrem İnce’ye bu liderliği ve iktidarı bırakması gerektiğine inanıyorum. Ve Türkiye rahatlama içine girecek, huzur bulacak. Ben öyle söylüyorum. Eğer bu huzuru bulamazsak, İçimizde çok ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Şu anda bile biliyorsunuz, ekonomik olarak baktığımız zaman, dün merkez bankasının faiz artırımıyla, ilgili olarak çok ciddi ekonomik sıkıntılar var. Artık bu hükümet bir gün daha bu yürütme yeteneğini kaybetmiştir. Hem meclisi hem de Cumhurbaşkanlığını bırakması gerektiğine inanıyorum.

Güvenlik nedeniyle sandıkların taşınması konusunda ne düşünüyorsunuz?

CHP partisi olarak bütün sandıklarda, Türkiye’de yaklaşık 183 bin sandık var, sandıkların taşınması önemli ama sandıklar yaklaşık 144 bin veya 173 bin gibi bir ifadeyle sandıkların birleştirilmesi konusu. Bu tabi doğru bir yöntem mi? Değil. Bundan önce, o sandıklar, o köylerde, o mezralarda vardı. Buda her zaman gösterdiği gibi geçen seçimlerde de işte ne kadar acaba bu oyları, sandıkları taşıyarak sandık güvenliği sıkıntıya soktuğu net bir şekilde görülebilir. Bununla ilgili Anayasa Mahkemesine verdiğimiz itiraz reddedilmiştir. Bence orada sandık güvenliği tehlikededir. Yani 145-150-170 bin oy şu anda iktidarın baskısıyla, yerel güçlerin baskısıyla, demokrasi adına sağlıklı bir süreç çıkacağına inanmıyorum. Lakin Bir yerde 170 bin oyu konuşuyoruz,  bir yanda da seçime katılmayan 9-13 milyon oyu konuşuyoruz. Bu açığı kapamamız lazım. Yani bir takım şeylerde kaldığımız zaman, malum biliyorsunuz, mühürsüz oyları son dakikada yüksek seçim kurulu son dakika da kanunsuz bir şekilde kabul etti. Sonra ise bununla ilgili mecliste bir kanun çıkarma durumunda kaldılar. O anlamda biz Türk halkını en az %60’la cumhurbaşkanı seçeceğine inanıyorum. Öyle %50-51 bir limitte değil.%60la Cumhurbaşkanının Muharrem İnce olacağına inanıyorum. İnancım bu.

Partinize ve size başarılar diliyor,söyleşi için teşekkür ediyoruz.

Röportaj : Yüksel Ünver ,  Çözümleme ve Edit : Melih Özkurt

Yorumlar
Loading...