SÜLEYMAN GİRGİN: DAĞLAR,GÖLLER,YAYLALAR BİTTİ; SIRA HASSAS KORUMA BÖLGELERİNE Mİ GELDİ?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca Muğla ili Fethiye ilçesi Kayaköy Mahallesi ve Ölüdeniz Mahallesi sınırlarında bulunan 2182 hektarlık alan sondaj yöntemi ile Jeotermal kaynaklar arama faaliyeti adı altında ihale edildi.

ÇED yapım süreci de 30 Mart 2020 tarihinde başlatıldı.

Belirlenen alan içerisinde her biri en az 10.000 metrekare sahayı kapsayan 6 adet sondaj kuyu noktası belirlenmiştir.

Bunlardan 2 tanesi Ölüdeniz Lagünü, 1 tanesi Kayaköy Mahallesi Soğuksu Plajı Mevkii, 1 tanesi Delikliburun Gemiler Plajı Mevkii, 2 tanesi de Darboğaz Plajı kuzeyindeki Oyukbaşı Mevkii’nde bulunmakta ve bu yerler kesin korunacak hassas alan ve doğal Sit alanı içinde bulunmaktadır. 

Bu alanda jeotermal enerji tesisi kurulması, telafisi mümkün olmayan etkiler yaratacaktır.

SONDAJ ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI

Proje alanı olarak belirlenen ve Doğal Sit, Arkeolojik Sit ve Kentsel Sit Alanlarını içine alan Fethiye İlçesi, Kayaköy Mahallesi ve Ölüdeniz Mahallesi, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit, tescil ve ilan edilmiş bölgelerdir.

Sondaj kuyusu açılması planlanan noktaların tamamı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tespit ve tescil edilmiş hassas ekosistemlerdir.

Bu tip yaşam alanlarının korunması konusunda taraf olduğumuz sözleşmeler Türkiye Cumhuriyeti Devletini sorumlu tutmuştur.

Dolayısıyla korunan alanlarda arama faaliyetli sondaj yapılması, jeotermal turistik tesislerin kurulması, kuyulara ve tesislere ulaşım sağlayıcı araç yolları açılması, iletim hatlarının ve şebekelerin inşa edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere de aykırıdır. 

Muğla, Halikarnas Balıkçısı’nın deyimi ile “Başka yerde ölüp nur içinde yatılacağına Muğla’da nur içinde yaşanır” dediği bir şehirdir. 

Yaylası’nda maden, antik kentlerinde Jeotermal aranacak yer değildir.

Tam tersi iklimi ile, eşsiz doğası ile turizm ve tarih şehri olması ile el üstünde tutulması ve korunması gereken bir şehirdir. 

İKTİDARIN GÖZÜ DOĞAYI, TARİHİ DEĞİL RANTI GÖRÜYOR

UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü ilan edilen Kayaköy, kentsel ve arkeolojik sit alanları, doğal güzellikleri ve farklı kültürleri içeren dünyanın en gözde turistik yerlerinden biridir. 

Nasıl oluyor da bu bölgede Jeotermal kaynaklar araması adı altında ihale yöntemi ile sondaj izni veriliyor? 

Bu; ülkeye düşmanlık değil de nedir?

Siz evde kalın derken, antik kentlerin bulunduğu bölgelere zarar veren projelere izin vermek nasıl bir mantıktır? Bu bölge antik kentlerinden doğal güzelliklerine bütün değerleriyle hassas bir bütündür. Buna zarar verilmemelidir. 

ÇED yapım süreci acilen durdurulmalı ve Jeotermal kaynak arama faaliyetinden vazgeçilmelidir.

 

Loading...