Bodrum Haber
Yerel 1

Bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler

0 110

Bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve destekleyen vitaminler hangileridir? Havaların soğumaya başladığı kış mevsiminin bu ilk dönemlerinde hastalığa yakalanmamak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir.

bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler

Bunu sağlamak amacıyla destek alabileceğiniz önemli bazı vitaminler var. Bu vitaminlerin neler olduğu ve hangi besinlerden alabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. İşte, bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler;

1- A Vitamini:

Her gün kesinlikle tüketilmesi gereken ıspanak, havuç, biber, brokoli, mandalina, kayısı, yumurta, portakal ve süt gibi besinler zengin A vitamini içermekte, antioksidan özellikleri sayesinde de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

2- C Vitamini:

Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini özellikle kış mevsiminde gribe karşı koruyucu bir vitamindir. Suda eriyen özellikte olan C vitamini mandalina, portakal ve limon gibi turunçgillerde bolca bulunur. Ayrıca kivi, roka, kuşburnu, maydanoz, biber ve brokoli gibi gıda maddelerinde de oldukça zengin şekilde bulunmaktadır. Sigara tiryakilerinin vücutlarında C vitamini içmeyenlere oranla oldukça az bulunmaktadır. Bundan dolayı sigara tiryakilerinin C vitamini içeren besinleri tüketmeleri oldukça önemlidir. Tüketilen sebze ve meyvelerdeki C vitamini kayıpları olmaması için yenmeden hemen önce doğranmalı, sebzeler daha çok kendi sularında ya da az suda pişirilmelidir. Meyvelerin suyu içilecekse sıkıldıktan hemen sonra bekletilmeden tüketilmelidir.

3- E Vitamini:

En fazla bitkisel yağlarda, fındık ve ceviz gibi yağlı gıdalarda, yeşil yapraklı sebzelerde, yumurta ve et gibi besinlerde bolca bulunan E vitamini, antioksidan özelliği nedeniyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

4- B6 Vitamini:

Balık, et, tam buğday ekmeği ve yeşil sebzelerde bolca bulunan B6 vitamini, bağışıklık sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcıdır. Günlük B6 vitamini ihtiyacını karşılama için bu besinlerin düzenli olarak tüketilmeleri gerekmektedir.

5- Folik asit:

Protein yönünden zengin olan hayvansal besinlerde olur ve B12 vitamini bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren B12 vitamini et, balık, peynir gibi süt ürünleri, yumurta ve kuru bakliyatlardan almanız mümkündür.

6- Mineraller:

İnsan vücudunda önemli fonksiyonları olan minerallerden en önemlisi çinkodur. Çinko mineralinin eksikliği bağışıklık sisteminde zayıflık meydana getirir. Çinko minerali et, peynir, badem ve ceviz gibi gıdalardan alınabilmektedir.

7- Yağlar ve proteinler:

Protein tüketiminin yeterli miktarlarda olması hastalıklardan koruma sağlamaktadır. Haftada 2 kez kuru bakliyat önerilmektedir.  Et, tavuk ve balık gibi doymuş yağ içeren besinlerin tüketiminde hassas davranılmalıdır. Kaliteli protein içeren yumurtanın mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

8- Su:

Vücudun sıvıya olan gereksinimi kahve, çay, gazlı ve kafeinli içecekler yerine su, ayran ve diğer doğal sıvılardan karşılanmalıdır. Bağışıklık sisteminin sağlıklı olabilmesi için günlük 2-2,5 litre su mutlaka tüketilmeli, dengeli beslenmeye önem verilmelidir.

Yerel 2
Yorumlar
Loading...